banner6

Mağaza açacak kadar eşya çaldılar

banner37

Lapta Polis Karakolu ve Girne Cürümleri Önleme Şubesi’nin işbirliğiyle, 2016 yılı içerisinde Lapta başta olmak üzere Girne bölgesinde birçok evden eşya çalan çete çökertildi

Mağaza açacak kadar eşya çaldılar
banner8

Elmas TOKAY

Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ve Lapta Polis Karakolu’nun işbirliğiyle önceki gün büyük bir operasyon gerçekleştirildi. 2016 yılı içerisinde Lapta başta olmak üzere Girne bölgesinde birçok evi açarak çok sayıda eşya çalan 5 kişilik çete çökertildi. Çalınan malları sattıkları tespit edilen 10 kişi de yapılan soruşturma sonrası tutuklandı. Polis yaptığı araştırma sonucu ilk aşamada zanlıların tasarruflarında ve çaldıkları eşyaları sattıkları kişilerin tasarrufunda 15’e yakın televizyon, birçok elektronik eşya, çok sayıda ziynet eşyası ve muhtelif ev eşyası buldu.

Büyük bir gizlilik içerisinde önceki akşam başlayan ve dün sabah saatlerine kadar devam eden ortak operasyon sonucunda, yakalanan zanlıların Girne bölgesinde şu ana kadar 25 evi açtığı tespit edildi. Baş zanlı olarak tutuklanan Sedat Ersoy’un evinde yapılan aramada ise yatak odasındaki komodininin içerisinde bazılarının üzerinde isimler yazılı olan yaklaşık 80 tane ev anahtarı bulundu.

5 zanlı mahkemeye çıkarıldı

Girne bölgesinde önceki akşam başlayan ve dün sabah saatlerinde kadar devam eden operasyon sonucu gözaltına alınan 5 zanlı dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen davada Savcı Emine Taşkın, Lapta Polis Karakolu’nda görevli Polis Çavuşu İbrahim Güleç’i tanık olarak dinletti.

Polis Çavuşu Güleç, zanlılar Sedat Ersoy, Mehmet Avcı, Nesrin Bellikli, Mehmet Aslantürk ve MüslümYılmaz’ın Girne bölgesinde 2016 yılı içinde meydana gelen birçok “ev açma”, “sirkat” ve “kasti hasar” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Meseleyle ilgili olarak tutuklanan zanlı 1 Sedat Ersoy ve zanlı 2 Mehmet Avcı’nın, Girne ve Lapta bölgesindeki birçok evi açtığını ifade eden Güleç, bu evlerden televizyon, Ipad, laptop, telefon gibi elektronik eşya ve çok sayıda ziynet eşyası sirkat ettiğini kaydetti. Güleç, zanlı 2 Avcı’nın kız arkadaşı olan ve aynı evi paylaştığı zanlı 3 Nesrin Bellikli’nin ise, zanlı 4 Mehmet Aslantürk ve Zanlı 5 Müslüm Yılmaz’la birlikte sirkat edilen eşyaları zanlılar Ersoy ve Avcı’dan alarak satışına yardımcı olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Zanlı 1 Sedat Ersoy ile 2 Mehmet Avcı’nın gönüllü ifade verdiğini dile getiren Polis Çavuşu Güleç, bu gönüllü ifadelerin teyit ve tekzibinin yapılması gerektiğini ifade etti.

Güleç, zanlı 1 ve 2’nin evlerinde mahkeme emriyle arama yaptıklarını ve evlerinde televizyon, laptop, Ipad, cep telefonu gibi bazı elektronik eşyalar bulduklarını söyledi.

“Çekmeceden 80’e yakın anahtar çıktı”

Polis çavuşu Güleç, ayrıca zanlı 1Ersoy’un kaldığı evin yatak odasındaki komodin çekmecesinde, bazılarının üzerinde isimler yazılı olan 80’e yakın ev anahtarı bulunarak emare alındığını belirtti.

Şu ana kadar açılan 25 evden emareler tespit edildiğini ancak emarelerin kime ait olduğunun araştırılması gerektiğini kaydeden Güleç, açıldığı tahmin edilen çok sayıda ev ve aranan emareler olduğuna dikkat çekti.

Zanlıların serbest kalması halinde aranan emarelere ve alınacak olan ifadelere etki edebileceğini söyleyen Güleç, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için, zanlıların ilk aşamada 3 gün tutuklu kalmasını talep etti.

banner134

Bu talebe itiraz edilmemesi üzerine, sunulan şahadeti dikkate alan Yargıç Mesut Mesutoğlu, ev açma, sirkat ve kasti hasar suçlarının, toplumda tedirginlik yaratan ve her geçen gün artış gösteren ciddi suçlar olduğuna vurgu yaptı.

Meseleyle ilgili tahkikatın yeni başladığını dile getiren Mesutoğlu, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi talep edilen tutukluluk süresine onay verdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2016, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88