banner6

Mağusa Hastanesi'nde yolsuzluk!

banner37

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin veznesinde çalıştığı dönemde yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Sercan Çavuşoğlu’nun ilk belirlemelere göre bin 40 TL çaldığı iddia ediliyor

Mağusa Hastanesi'nde yolsuzluk!
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin Radyoloji Servisi’nin veznesinde yaşandığı iddia edilen yolsuzluk olayı ile ilgili olarak gözaltına alınan 34 yaşındaki Sercan Çavuşoğlu, dün Gazimağusa’da nöbetçi mahkeme huzuruna çıkarılarak aleyhine soruşturma maksatlı 3 günlük tutukluluk emri alındı.

Polis, zanlının Maliye Bakanlığı Maliye Teftiş Kurulu’nun hazırladığı raporda sadece 6 günlük kamera kayıtlarında bin 40 TL’yi zimmetine geçirdiğini belirlendiğini iddia etti. Polis, 20-24 günlük kamera kaydının daha mevcut olduğunu bildirdi.

Şu ana kadar kamera görüntülerinde her gün için bir kişi tespit ettiklerini anlatan polis, zanlının çalıştığı bölümde her gün birçok kişinin işlem yaptığına dikkat çekti.

Polis, zanlının 22 Ekim 2013 ve 10 Mayıs 2016 tarihine kadar söz konusu bölümde çalıştığını belirterek bunun da tahkikatlarını sonuçlandırmaları için çok zamana ihtiyaç duyulduğu anlamını taşıdığını söyledi.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Nöbetçi Yargıcı Hasan Dağlı huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, Gazimağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görevli polis memuru Cemil Basri’yi tanık olarak dinletti.

Basri: Tahsil ettiği paraları çaldı

Tanık polis Cemil Basri, 1 Kasım 2015- 18 Mayıs 2016 tarihileri arasında Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu tarafından Radyoloji Servisi Veznesi’nde yapılan soruşturmada konu yerde görevli Sercan Çavuşoğlu’nu servise tedaviye gelen hastalardan tahsil ettiği paralar içerisinde toplam bin 40 TL nakit parayı zimmetine geçirip sirkat ettiğini söyledi.

Polis memuru, olayın polise 23 Eylül 2016 tarihinde bildirildiğine değinerek meseleyle ilgili tahkikatın yeni başladığını belirtti.

Tahkikat memuru, alınacak ifadeler ve incelenecek kamera kayıtları olduğuna dikkat çekti. Cemil Basri, bu aşamada zanlının serbest kalması halinde tahkikata etki edebileceğinden 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Savcı Ahmet Özlemler’in sorularını yanıtlayan tahkikat memuru Cemil Basri, Maliye Bakanlığı Maliye Teftiş Kurulu’nun raporunda sadece 6 günlük kamera kaydının incelenerek, bin 40 TL rakamının belirlendiğini belirtti. Basri, 20-24 günlük daha kamera kaydı mevcut olduğunu ve bu görüntülerin de incelendiğini açıkladı.

Basri sorulara verdiği cevaplarda; “ Zanlı, Teftiş Kurulu’nun yaptığı araştırmada örnek olarak 18 Nisan 2016 tarihinde fiş veya makbuz kesmeyerek işlem yapıp 100 TL aldığı, tahsil edilen tutardan düşük tutarda fiş keserek işlem yaparak 90 TL aldığı ve toplamda 190 TL’yi bu şekilde sirkat ettiği tespit edildi. Benzeri uygulamalar vardır. Bu yöndeki tespitler ilk nazarda sabittir” dedi.

Başhekim ve İdare Amiri’nde ifade alındı

Cemil Basri, kendilerine olayın rapor edilmesinden bu yana Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Özdeş ve 1. İdare Amiri olan Mustafa Yaver’in ifade temin ettiklerini söyledi.

İlk nazarda 12 adet kişiden ifade alınacağını işaret eden Basri, bunun dışında görüntüleri inceledikten sonra ifade temin edecekleri kişilerin artmasının çok yüksek ihtimal olduğunu kaydetti.

Tanık polis, şu ana kadar kamera görüntülerinde her gün için bir kişi tespit ettiklerini, fakat orada her gün birçok kişinin işlem yaptığını ifade etti. Polis memuru, söz konusu bölümde her gün en az 25 kişinin daha işlem yaptığına dikkat çekti.

Tahkikat memuru, bazı kişilerin isimleri yazmayan fiş aldığını, bunun da kişilerin tespitini zorlaştırması nedeniyle adres bazında araştırma yapmaları gerektiğini bildirdi. Basri, zanlı tutuklandıktan hemen sonra kendilerine “Ben Sağlık Bakanı ile görüştüm. Onların haberi yoktur. Siz beni nasıl tutuklarsınız” dediğini ve gönüllü ifade vermediğini söyledi.

Cemil Basri, zanlının önceki akşam ambulans tarafından hastaneye götürüldüğünü ve göğsünde sıkışma olduğunu söyleyerek Dahiliye Servisi’ne yatırıldığını belirtti.

Tutukluluğa itiraz edildi

Zanlının Avukatı Çağın Öztenay, tutukluluk talebine itirazda bulundu ve sorularını tanık polis Cemil Basri’ye yöneltti. Polis memuru Cemil Basri, avukatın sorularına verdiği cevaplarda; “Olaylar 2015 yılı içerisinde başladı. Hastane idaresine bildirildi. Hastane idaresi de konuyla ilgili araştırma başlattı. Bize konu Savcılık aracılığıyla geldi. 23 Eylül’de soruşturmaya başladık” dedi.

Avukat Çağın Öztenay; Maliye Teftiş Kurulu tarafından yapılan araştırmaya ilişkin 25 Temmuz 2016 tarihli tutanakta Maliye Kıdemli Müfettişi, Maliye Müfettiş Yardımcısı ve diğer Maliye Müfettişi Yardımcısının bu meseleyle ilgili zanlıya sorularını sorduğunu ve zanlının verdiği cevaplardan sonra herhangi bir suç oluşmadığıyla ilgili tutanak tuttuğunu ve meseleyi kapattıklarını iddia etti.

Basri ise, söz konusu tutanakta “herhangi bir suç bulunmadığı” yönünde ibare bulunmadığını söyleyerek cevap verdi. Basri, zanlının kendisi için özel bir kamera konduğunu bilmediğini söyledi.

Tahkikat memuru, zanlının bu kamerayı bilmesi halinde işlemleri yapmayacağını, Teftiş Kurulu tarafından da tespit edilmeyeceğini ifade ederek zanlının bu durumu şu an öğrendiğini öne sürdü.

Avukat Çağın Öztenay; “Sizin ifade alacağınız herkesten Teftiş Kurulu ifade aldı. Zanlı bilmesine rağmen hiçbirine müdahale etmedi. Bundan sonrakilerine de etki etmesine olanak yoktur. Zanlı zaten 5 aydır bu işle uğraşır. Müdahale edecek olsa bu süre içinde ederdi” diyerek iddiasını ortaya koydu.

Son dakika tutukluluk!

Çağın Öztenay bir diğer iddiasında da polisin önce kendilerine teminat maksatlı mahkeme huzuruna çıkaracağını söylediğini ancak mahkemede son dakika tutukluluk talep ettiğini öne sürdü.

Müvekkilinin herkes tarafından tanınan biri olduğunu, kaçma niyeti olmadığını ve delilleri karartma niyeti bulunmadığını iddia eden Öztenay, 25 Temmuz 2016 tarihli belgede iç soruşturma sonundaki Maliye Teftiş Kurulu’nun cevabının dikkate alarak zanlının ya teminata bağlanmasını veya serbest bırakılmasını talep etti.  Avukat, müvekkilinin ciddi sağlık sorunları olduğunu ve doktor kontrolünden geçirilip doktorun uygun görmesi halinde bu süreyi hastanede geçirmesini talep etti.

Dağlı: Ciddi suç

Yargıç Hasan Dağlı, zanlının kamu personeli tarafından sirkat suçundan tutuklu bulunduğunu, Ceza Yasası’nda görüleceği üzere kamu personel tarafından sirkat suçunun ciddi bir suç olduğuna değindi.

Dağlı, tahkikatın salimen yürütülmesi gerektiğinin gerçek olduğuna vurgu yaparak tahkikatın seyrinin alınacak ifadelerden sonra genişleme ihtimali olduğunu söyledi. Dağlı, polise soruşturma için fırsat verilmesi gerektiğine inandığını ve zanlının serbest kalması halinde soruşturmaya etki edebileceğini dile getirdi.

Hasan Dağlı, polisin soruşturmasını geniş kapsamlı şekilde yürütebilmesi için zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını emretti. Dağlı ayrıca zanlının düzenli şekilde doktor kontrolünden geçirilmesi direktifi verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104