Mahkeme heyeti, cinayet mahallini inceledi

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Nijeryalı üniversite öğrencisi Kennedy Taomwabwa Dede’nin kaçırıldığı apartmanda ve öldürüldüğü Çanakkale Göleti’nde keşif yaptı

banner87
Mahkeme heyeti, cinayet mahallini inceledi
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da, Ocak 2018’de, evinden zorla kaçırılıp Çanakkale Göledi’nde dövülerek öldürülen Nijeryalı Kennedy Taomwabwa Dede’nin ölümüyle ilgili, 5 sanığın yargı süreci devam ediyor.


Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dün sabah, Kennedy Taomwabwa Dede’nin kaçırıldığı Kali Land Bölgesi’ndeki Kuzenler Apartmanı’nda ve öldürüldüğü Çanakkale Göleti’nde keşif yaptı.


Keşfe, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, sanıklar, sanık avukatları ve olay yerinde inceleme yapan Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan Olay Yeri İnceleme Uzmanı Hasan Zorlu ile olayın tahkikatını yapan Müfettiş Erkan Yahat da katıldı.

Sanıklar, yeniden cinayet mahallinde


Davanın genç sanıkları, olaydan tam 1 yıl 8 ay sonra, cinayet mahallinde işlenen cinayeti anlattı.


Polis, davanın sanıkları olan Nidai Şanlı (29), Ozan Körkurt (19), Onur Körkurt (22), Simdge Dağdur (K-18) ve Zekeriya Kurucu’yu (23), geniş güvenlik önlemi altında olay mahalline götürdü.


Sanıklar, avukatları gözetiminde araçlardan indirilip, yaşananları mahkeme heyetine aktardı.


Genç sanıklar, “Adam öldürme”, “Yaralamak için adam kaçırma”, “Ciddi darp” ve “Tehlikeli silah taşıma” gibi ciddi suçlardan itham ediliyor.

Sanık Kurucu’nun annesi isyan etti


Cinayetin sırrı, 30 Ocak 2018’de, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’ye, “ceset bulundu” ihbarının ardından araştırılmaya başlandı.


Çanakkale Bölgesi’ndeki gölet kenarında, su içerisinde yarı çıplak bulunan siyahi cesedin ölümüyle ilgili tutuklanan genç sanıkların yakınları, keşfi uzaktan, gözyaşları içinde izledi.


Eli kelepçeli evladını cinayet mahallinde gören acılı anne Ayşe Kurucu gözyaşlarını tutamadı. Evladına yanan annenin isyanı, bazı vatandaşların duyarsızlığını da gözler önüne serdi.


Acılı anne, “Apartman sakinleri, olayı polise ihbar etseydi. Bunlar olmayacaktı. Kimse ölmeyecek, kimse tutuklanmayacaktı” diyerek ah etti.


Dava, pazartesi günü kaldığı yerden görüşülmeye devam edilecek.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75