banner6

Mahkeme, 'kaçabileceğine' kanaat getirdi

banner37

Alkol tesiri altında kullandığı araçla çarptığı, Abdul Rahman Murad’ın ölümüne neden olmakla suçlanan Gizem Galipoğluları, teminat emriyle cezaevine gönderildi

Mahkeme, 'kaçabileceğine' kanaat getirdi
banner151 banner143

Emine UYSAL

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, KKTC Başsavcılığı’nın cezaevi talebi olmamasına rağmen, Yenişehir bölgesindeki trafik ışıklarında 20 Ekim’de, anayolu karşıdan karşıya geçmek isteyen ve orta refüj üzerinde bekleyen dört gence yönetimindeki araçla çarparak birinin ölümüne, üçününse yaralanmasına neden olmakla suçlanan 27 yaşındaki Gizem Galipoğluları’nın ‘tutuklu’ yargılanmasına karar verdi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Tacan Reynar, dün huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, Başsavcılığın Gizem Galipoğluları için açıkça tutuklu yargılanması talebi olmamasına karşın, geniş takdir yetkisini kullandı.

Yargıç Tacan Reynar, hem KKTC hem de İngiltere vatandaşı olan zanlının yargılanmaktan kaçabileceğine bulgu yaptı ve üç ayı aşmamak koşuluyla hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine karar verdi.

Kazada hayatını kaybeden Filistin asıllı olan ve Suriye uyruklu 18 yaşındaki Abdul Rahman Murad’ın üniversiteden arkadaşları da mahkemeyi izledi.

Yoğun güvenlik önlemi alındı

Gizem Galipoğluları daha önceki duruşmalarda olduğu gibi dün de yoğun güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkarıldı. Polis, Galipoğluları’nın etrafında adeta etten duvar ördü.

Mahkemede şahadet veren polis, 262 promil alkol etkisi altında olan zanlının aracıyla kırmızı ışıkta geçtiğini, tehlikeli ve dikkatsiz sürüş yaparak orta refüje çıktığını ve o esnada yolun karşısına geçmeye çalışan dört yayaya çarptığını vurguladı. Galipoğluları’nın ifade vermediğini belirten polis, kaza anını gösteren 12 ayrı kamera kaydına ulaşıldığını ve tanık ifadeleri temin edildiğini kaydetti.

“11 günlük tutukluluk süresince ifade vermedi”

“Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak”, “Dikkatsiz sürüş”, “Alkollü sürüş” ve “Tehlikeli sürüş” suçlamalarıyla tutuklanan Galipoğluları, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı İlhan Damdelen, tanık olarak Lefkoşa Trafik Şubesi’nde görev yapan Müfettiş Muavini Mustafa Berksan’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Berksan, 20 Ekim’de saat 18.30 raddelerinde Atatürk Caddesi’nde Yenişehir ışıklarının yakınında 27 yaşındaki Gizem Galipoğluları’nın, yönetimindeki ME 766 plakalı araç ile batı istikametine doğru 262 promil alkol tesiri altında, dikkatsiz, tehlikeli, süratli ve kırmızı ışık ihlali yaparak seyrederken, direksiyon hakimiyetini kaybedip orta refüje çıktığını ve orta refüje çıkıp, o esnada güneye doğru yolun karşısına geçmeye çalışan Abdul Rahman Murad (E-18), Maen Al Soboh (E-20), Rami Khaldoon Ragheb (E-24) ve Khaled Dayate’ye (E-19) çarptığını belirtti.

Berksan, zanlının 11 günlük tutukluluk süresince ifade vermediğine ve kazanın oluş şekliyle ilgili bilgi vermediğine vurgu yaptı.

Müfettiş Muavini Mustafa Berksan, kazanın toplumda infial yarattığını söyleyerek, kazayla ilgili tüm detayların polisin çabasıyla elde edildiğini kaydetti.

Berksan, KKTC ve İngiltere vatandaşlığı olan zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.

Savcı İlhan Damdelen, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Avukatları teminatla serbest bırakılmasını talep etti

Zanlının avukatları Savaş Çakıcı ile Ali Hidayet, zanlının kefil ve nakdi teminatları yerine getirebileceğini beyan etti.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, huzurundaki beyanları değerlendirdi ve hem KKTC, hem de İngiltere vatandaşlığı bulunan zanlının yargılanmaktan kaçabileceğine bulgu yaptı. Kıdemli Yargıç Reynar, zanlının yargılanıncaya kadar, her halükarda 3 ayı geçmemek kaydıyla hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 08:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104