banner6

Mahkeme sonucu bekleniyor

banner37

Taşkent Kooperatifi’nde parası bulunan vatandaşların mağdur olmaması için kooperatifin devlete borçlandırılması ve vatandaşlara ödeme yapılması önerildi. Ancak alacak ve borçlardaki karışıklık nedeniyle öneriye sıcak bakılmadı

Mahkeme sonucu bekleniyor
banner151 banner143

Taşkent Kooperatifi’nde kişilerin mevduatlarında oynama olduğu yönündeki ihbar üzerine harekete geçen Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nin bu konudaki raporunun tamamlamasının ardından polis soruşturmasına başlandı.

Kooperatifte parası bulunan vatandaşların mağdur olmaması içinse kooperatifin devlete borçlandırılması ve vatandaşlara bir kısım ödeme yapılması önerildi.

Ancak bölge halkı bu öneriye çok da sıcak bakmadı. Vatandaşlar, kooperatife kimin ne kadar borcu olup olmadığı ve kimin para yatırıp yatırmadığının bilinmemesi nedeniyle borçlanarak alacakların ödenmesinin de çözüm olmayacağı görüşünde.

Başbakan Tufan Erhürman dün düzenlediği basın toplantısında Taşkent Kooperatifi’ndeki yolsuzluğa da değinerek, “kooperatifteki mevduatlar fonun güvencesi altındadır. Kimse parası eriyecek endişesine kapılmasın” dedi.

Erhürman: Kimse parası eriyecek endişesine kapılmasın

Başbakan Erhürman, bu hafta içinde Taşkent muhtarı ve kooperatif yetkilileri ile bir araya geldiğine işaret ederek, sürecin değerlendirildiğini söyledi.

Kooperatifle ilgili ortaya çıkan rapora değinen Başbakan Erhürman, bu rapora göre bir kişiye yaklaşık 3 milyon TL civarında bir sorumluluk yüklendiğini söyledi.  3 milyon TL’nin Taşkent Kooperatifi’nin sürdürülebilirliği açısından sıkıntılı olduğuna işaret eden Başbakan Tufan Erhürman, kişiyle ilgili polis soruşturmasının devam ettiğini, ancak bir takım imza sahteleme durumu da bulunduğu için sürecin yavaş ilerlediğini anlattı.

Kooperatife, paranın talep edilmesi için hızla bir hukuk davası açılmasını söylediklerini belirten Başbakan Erhürman, o paranın geri ödenmemesi durumunda kooperatifin sürdürülebilirliğinin sıkıntılı olacağını kaydetti.

Kooperatifler bünyesinde bir fon bulunduğunu, o fonun tasfiyeye giren kooperatiflerin ödemelerini yapma konusunda kullanılabileceğini anımsatan Başbakan Erhürman, kooperatifin tasfiyeye girmesinin arzu edilmediği için fondan para aktarımının da olamayacağını söyledi.

Bu konudaki çalışmaların devam ettiğine işaret eden Erhürman, bir takım yöntemlerin bulunduğunu, ancak bunları sonuçlanmadan paylaşmak istemediğini belirtti.

Erhürman şöyle devam etti:

“Hükümet olarak hem Taşkent Kooperatifini tasfiyeye götürmemek, hem de mevduat sahiplerinin haklarını korumak. Bu iki amacı birden gerçekleştireceğimiz bir takım arayışlar içindeyiz. Kooperatiflerde mevduatı bulunan insanlarımızın mevduatları fonun güvencesi altındadır. Yani hiç kimse buharlaşıp gidecek, paramı alamayacağım endişesine girmesin.”

Aşandır: Mahkeme sonucunu bekliyoruz

Taşkent Muhtarı Durmuş Aşandır, benzer durumlarda yasa gereği olarak bankaların devlete borçlandırıldığını ve vatandaşlara parasının ödendiğini anlattı.

Ancak buradaki durumun farklı olduğunu kaydeden Aşandır, kooperatifin borçlandırılması durumunda bu borcu ödeyemeyeceğini ve ayrıca hesaplarda oynama olması nedeniyle de zaten kimin ne kadar alacağı da olduğunun belli olmadığını anlattı.

Aşandır, tek yapılacak şeyin mahkeme sürecinin hızlandırılması olduğunu kaydederek, mahkeme sonuçlanmadan yapılabilecek hiç bir şey olmadığını ifade etti.

Durmuş Aşandır, “biz ticari banka değiliz, borçlanıp ödeyebilelim. Ayrıca hesaplarda oynama var. Kimin ne kadar borcu kimin ne kadar alacağı var belli değil. Bu durumda nasıl ödeme yapalım. Elimiz kolumuz bağlı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 09:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104