Mahkeme, teminat kararını bugün verecek

banner37

Girne’de üzerinde kaynağını açıklayamadığı 58 bin 700 ABD Doları’yla yakalanan ve polise rüşvet teklifinde bulunan Ubaka ve suç ortağı olduğu iddiasıyla tutuklanan kuyumcu Metin Kızıltunç teminat için mahkemeye çıkarıldı

banner87
Mahkeme, teminat kararını bugün verecek
banner90
banner99

Meyil AVCAN

   Girne’de kaynağını açıklayamadığı yüklü miktarda parayla yakalandıktan sonra götürüldüğü karakolda kendisini sorgulayan polis subayına rüşvet teklifinde bulunan Valenine Chiedu Ubaka ve suç ortağı olduğu iddiasıyla tutuklanan kuyumcu Metin Kızıltunç, aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere dün teminat duruşmasına çıkarıldı.

   Polis ve savcılığın ‘hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmeleri’ yönündeki talebine zanlılar itiraz edince, mahkeme kararını açıklamak üzere davayı bugüne tehir etti.

   Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Mali Suçlarla Mücadele Birimi’nde görevli bir polis memurunu olayın olgularını aktarması için yeminli şahadete çağırdı.

   14 Haziran 2019 tarihinde yapılan huzur operasyonunda, zanlı Ubaka’nın üzerinde 58 bin 700 dolar ile tespit edildiğini kaydeden polis, zanlının paralarla ilgili izahat vermesi için karakola celp edildiğini ve kendisini sorgulayan Müfettiş Muavini Hasan Gökyay’a rüşvet teklif ederek, aralarında çözme talebinde bulunduğunu söyledi.

   Polis, parayla ilgili soruşturma yapıldığını ve davaya konu paranın yurt dışından bir hesaptan 85 bin Dolar olarak zanlı Kızıltunç adına gönderildiğini, bu rakamın 58 bin 700 dolarlık kısmının zanlının üzerinde bulunduğunu aktardı.

   Yürütülen soruşturmanın tamamlandığını, zanlı Ubaka’nın öğrenci olduğunu, zanlı Kızıltunç’un ise ülkede çalışma izinli bulunduğunu ifade eden polis, zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

   Savcı Mustafa Atakara, zanlıların tutuklu yargılanmalarını talep ederken, zanlıların avukatları bu talebe itiraz etti.

   Mahkeme, kararını açıklamak üzere davayı bugüne erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75