Mahkemeden iyi bir avukat atamasını istedi

banner37

7 yaşındaki oğlu Ercan’ı iki gün boyunca bıçaklayarak öldürmekten Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Bilge Lord Kunduracı’nın avukatı Mehmet Kaptan Bensen savunmadan çekildi

banner87
Mahkemeden iyi bir avukat atamasını istedi
banner90
banner8

POLİS, KAÇIRILABİLECEĞİ DUYUMU ALDI… Avukatı Mehmet Kaptan Bensen’in davadan çekilmesinin ardından Bilge Lord Kunduracı, mahkemeden kendisine iyi bir avukat atamasını talep etti. Mahkeme davayı 5 Şubat’a ertelerken, Bilge Lord Kunduracı’nın kaçırılabileceği duyumu alan polis, dün Kunduracı’yı geniş güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkardı, mahkeme binası içinde ve çevresinde adeta kuş uçurtmadı.

Emine UYSAL ÇALUDA

Gönyeli’de, iki yıl önce, 7 yaşındaki oğlunu iki gün boyunca bıçaklayarak öldüren ve suçlamaları reddeden 36 yaşındaki Bilge Lord Kunduracı’nın avukatı Mehmet Kaptan Bensen davadan çekildi, Kunduracı, mahkemeden kendisine iyi bir avukat atamasını talep etti.

Kunduracı mahkemeye hitaben, “Sizler tarafından iyi bir avukat verilmesini talep ederim” dedi.

Öte yandan Bilge Lord Kunduracı’nın kaçırılabileceğine dair alınan duyumlar nedeniyle Adliye Şubesi olağanüstü güvenlik önlemi aldı.

Bilge Lord Kunduracı, önceki celsede Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “26 ile 27 Mayıs 2018 tarihleri arasında eşi Ercan Kunduracı’nın sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaştığı aile fotoğrafında kendisi ve oğlu Ercan Kunduracı’nın olmadığı gerekçesiyle oğlunu göğüs ve karın kısmından birçok kez sokup taammüden öldürmekle” itham edilmişti.

Mahkemede ilk kez konuşan Bilge Lord Kunduracı, “Hayır, kabul etmiyorum” yanıtını vermişti.

Ağır Ceza Mahkemesi’nin ithamı anlama yetisi ve ehliyetinin tam olduğuna ilişkin karara karşı dosyaladığı istinaf reddedilmişti.

Yargıtay Ceza, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin, müdafaanın, sanığın ithamı anlayabilecek yetiye haiz olmadığı yönündeki müracaatı reddettiği kararı bozmamıştı.

Yargıtay Ceza, Bilge Lord Kunduracı’nın akıl hastası olduğuna ilişkin istinaf talebini reddetmişti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Egemen Metay ve savunma adına Avukat Mehmet Kaptan Bensen hazır bulundu.

Bensen, oturumun başında söz alarak davadan çekilmek istediğini beyan etti.

Başkan Nüvit Gazi, meselenin ciddiyeti dikkate alınarak, Lefkoşa Mahalli Barosu’nun yeni bir avukat ataması için davayı duruşma olarak 5 Şubat’a erteledi.

Olay nasıl olmuştu?

Gönyeli’de sakin zanlı Bilge Lord Kunduracı, ayrılma aşamasında olduğu eşi Ercan Kunduracı’nın, 25 Mayıs 2018 tarihinde, sosyal medya hesabındaki bir paylaşımına sinirlenerek, kendisiyle yaşayan oğlu Ercan Kaya Kunduracı’yı öldürmeye karar vermiş ve 7 yaşındaki oğlunu iki gün art arda bıçaklayarak öldürmüştü.

Anne Kunduracı, 26 Mayıs Cumartesi günü akşam saatlerinde, oğlu Ercan’ı, yatağında uyuduğu sırada, evde bulunan bir bıçakla yaraladığını, ancak, fiili gerçekleştiremediğini ve ertesi gün sabah 08.00’de, oğlunu, yine aynı bıçakla göğüs ve karın boşluğundan defalarca bıçaklayıp öldürdüğünü itiraf etmişti.

7 yaşındaki Ercan Kaya Kunduracı’nın üzerinde, göğüs ve karın kısmında 4’ü öldürücü, 19 adet bıçak yarası,12’si ise yüzeysel kesi olup toplam 31 bıçak darbesi tespit edilmişti. Polis, çocuğun avuç içlerinde olay anında annesine direndiğini gösteren 4 kesi olduğuna vurgu yapmış ve çocuğun vücudunda darp izi olmadığını mahkemeye aktarmıştı. Zanlı Bilge Lord Kunduracı, ilk tutuklandığı an polise ifade vermişti.

7 yaşındaki Ercan Kunduracı’ya otopsi yapılmış ve ölüm sebebinin ise delici ve kesici alet yarasına bağlı olarak gelişen iç ve dış kanama olduğu tespit edilmişti. Torununu yatağında kanlar içinde bulan dede Tahir Lord da kalp krizi geçirerek, yaşamını yitirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75