Mahkemeden para çaldı, 2 yıl hapse çarptırıldı

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığı Girne Kaza Mahkemesi’nde mukayyitlik ve başkan sekreterliğinin odalarından para çalan Uğur İşlek’i affetmedi

Mahkemeden para çaldı, 2 yıl hapse çarptırıldı
banner90
banner99

Meyil AVCAN

Girne Kaza Mahkemesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalıştığı 5 ay içerisinde mukayyitlik ve başkan sekreterliği odalarından azar azar miktarda da olsa nakit para sirkat eden ve yakalandıktan sonra yargılanmak üzere teminata bağlanan ve başka bir yerden daha yüksek miktarda nakit para çalan Uğur İşlek, Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oybirliği ile aldığı kararı Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı açıkladı.

Hacı, sanık İşlek’in ilkokul mezunu olduğunu, 1, 2, 5’inci sınıfı iki kez okumak durumunda kaldığını ve ortaokulda sınıfta kalarak okul hayatına son verdiğini kaydetti.

Hacı, sirkat edilen meblağların cüzi miktarlar olduğunu, sanığın Dr. Mehmet Çakıcı tarafından tedavi edildiğini belirterek, sanığın savunma avukatının beyanında, İşlek’in Lefke’ye gidecek otobüs parası olmaması nedeniyle çekmeceden para aldığını, sirkat olaylarının çalıştığı mahallerde gerçekleşmesi hususunun da bu suçu planlayarak işlemediğini gösterdiğini söylediğini belirtti.

Hacı, “Bina Açma” suçunun 7 yıl, “Sirkat” suçunun ise 3 yıla kadar uzun süreli hapislik cezası öngördüğüne dikkat çekerek, özellikle sirkat suçunun yüz kızartıcı ve vahim bir suç olduğuna vurgu yaptı.

Başkalarının alın teriyle kazandığı paranın sirkat edilmesinin göz ardı edilemeyeceğine vurgu yapan Hacı, kamu yararının öneminin yadsınamayacağını belirterek, ülkemizde bu tür suçların arttığının gözlemlendiğini ve dolayısıyla öngörülecek cezanın da ibret verici, caydırıcı olması gerektiği hususuna dikkat çekti.

banner134
Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nüvit Gazi Hacı, sanığın mahkemede özel güvenlik olarak çalıştığı sürede ceza mukayyitliği ve başkan sekreterlik odasının anahtarlarının olduğu odaya girip, anahtarları alıp, mukayyitlikten 130 TL para ile sekreterlikten personele ait 10.50 TL’yi sirkat ettiğini ifade etti.

Sanığın mahkemeye karşı “Bina Açma” ve “Sirkat” suçlarını işleme cesaretinde bulunduğunu kaydeden Hacı, Lefke bölgesinde de “Mülke Tecavüz”, “Sirkat”, “Dükkân Açma” ve “Emanetçi Tarafından Sirkat” suçları işlediğini belirtti.

Hacı, 5 ay içinde 7 suç işleyen sanığın, teminata bağlanıp serbest kaldığında da yeniden yüksek meblağda para sirkat ettiğini yineleyerek, Girne Kaza Mahkemesi’nden toplamda 172 TL, Lefke’de ise Ali Uskuri Ltd., isimli işyerinden bin 75 TL nakit para çaldığını kaydetti.

Hacı, sanığın suç tarihinde 24 yaşında olup, genç suçlu kategorisinde, hayat tecrübesinden yoksun bir kimse olduğuna dikkat çekti.

Sanığın cezai ehliyetinin tam olmamakla beraber, yaşına tekabül eden zihinsel bir yaşa sahip de olmadığına vurgu yapan Hacı, suçunu kabul eden İşlek’in adaletin erken tecellisine yardımcı olduğunu kaydetti.

Hacı, amme menfaatinin korunmasını göz önünde bulundurularak caydırıcı ve ibret verici ceza takdiri yapıldığını belirterek, sanığı oy birliğiyle hapislik cezasına çarptırma kararı aldıklarını kaydetti ve 2 yıl hapislik cezası verdiklerini açıkladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 08:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75