Mahkemeye çıkarılan 3 gencin avukatı polisi suçladı

banner37

banner87
Mahkemeye çıkarılan 3 gencin avukatı polisi suçladı
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da, levyeyle 3 ay içerisinde 3 evi açıp, ziynet eşyası sirkat ettikleri suçlamasıyla biri kadın 3 genç zanlı olarak tutuklandı. Polis, zanlılardan birinin gönüllü ifade vererek suçlarını itiraf ettiğini söylerken, savunma avukatı polisi, “döverek ifade almakla” suçladı.

   Meseleyle ilgili tutuklanan Mehmet Ümit Horç, Halil Dağlı ve Derya Tat isimli üç zanlı dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler’in, huzuruna çıkarılarak, aleyhlerine tahkikat maksatlı 3’er gün tutukluluk emri alındı.

   Mahkemede, zanlıları, Avukat Aysel Uzun savundu. Müvekkillerinin konu suçla bağlantısı bulunmadığını ifade eden Avukat Aysel Uzun, gönüllü olduğu iddia edilen ifadenin baskı ve şiddet kullanılarak zorla temin edildiğini iddia etti ve “Elinizde hiçbir kamera kaydı yok. Müvekkilim Halil’i keser sapıyla darp ettiniz. Vücudunda iz kalmasın diye özellikle ayaklarına vurdunuz. Vura vura ifade aldınız. Hiç işlemedikleri faili meçhul meseleleri kabul ettirdiniz” iddiasını ortaya koydu.

   Meselenin tahkikatını yürüten polis memuru Halil Metin ise, kamera kayıtlarından tespit ettiği zanlıların hırsızlık yaptığı bölgede 15 faili meçhul mesele olduğunu ifade ederek, iddiaların tümünü reddetti.

“Süreye ihtiyaç var”

   Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Halil Metin’i yeminli şahadete çağırdı.

   Tanık polis Halil Metin, zanlıların, “ev açma”, “sirkat”, “kasti hasar” ve “mülke tecavüz” suçlarından methaldar olduklarını söyledi ve zanlıların, 19 Kasım 2019’da Glapsides bölgesinde Hüseyin Giritli’nin, 31 Aralık 2019’da yine aynı bölgedeki Sıla Korun’un ve 10 Ocak 2020’de Yeniboğaziçi’nde Hüseyin Aksoy’a ait evi açtıklarını söyledi.

   Halil Metin, Hüseyin Giritli’nin evinden bir şey almadan çıkış yapan zanlıların, Derya Tat’ın kullandığı BF 019 plakalı otomobille gittikleri Sıla Korun’un evini, Mehmet Ümit Horç ve Halil Dağlı’nın demir levyeyle açıp, yatak odası içerisinden birçoğu swaroski taşlı olan çok sayıda ziynet eşyası sirkat ettiğini söyledi.

   Metin, zanlıların yine aynı yöntemle, pencereden girdikleri Hüseyin Aksoy’un evinden de 12 adet gümüş KKTC kuruluş lirasını sirkat ettiğini belirterek, Gazimağusa’da tespit ettiği zanlıları tutukladığını anlattı ve mahkemeden henüz yeni başladığı ve çok yönlü yürüttüğü soruşturmasını tamamlamak için süre istedi.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren kıdemli yargıç, sözü edilen suçların yaygınlığına ve ciddiyetine vurgu yaptıktan sonra talep edilen süreyi uygun ve adil buldu.

   Kıdemli yargıç, ilk nazarda suçla bağlantısı olan zanlıların 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verirken, avukatlarının talebiyle zanlı Halil Dağlı ve Derya Tat’ın doktor kontrolünden geçirilmesini ve bu yönde rapor hazırlanmasına direktif verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108