Mahkemeye hakaretten de yargılanacak

banner37

Akıncılar’da 4 ay önce gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonu sırasında Güney Kıbrıs’a kaçan Alper Baran Tutucu, Tatlısu’da yakalandı. Çıkarıldığı mahkemede alayvari bir şekilde itiraflarda bulunan Tutucu, kendi cezasını kendi belirledi, bu cezayı vermeyecek polis, savcı ve mahkemeye de küfür etti.

Mahkemeye hakaretten de yargılanacak
banner90
banner99

Emine UYSAL

Narkotik polisinin Ağustos ayında Akıncılar’da düzenlediği uyuşturucu operasyonu sırasında, araçtan atlayarak Güney Kıbrıs’a kaçan Alper Baran Tutucu, Tatlısu’da yakalandı. Tutucu, dün çıkarıldığı mahkemede, alayvari bir şekilde uyuşturucu satışı yaptığına dair itirafta bulundu, kendi cezasını kendi belirledi ve bu cezayı kendisine vermeyecek olan polis, savcı ve mahkemeye de ağza alınmayacak şekilde küfür etti. Tutucu’nun bu tutumu karşısında mahkeme, hakkında ‘mahkemeye hakaret etmek’ suçundan da işlem yapılmasına karar verdi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Rauf Kürşad’ın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı Gözdem Çeliker Sarp, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis çavuşu Mehmet Bayram’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Bayram, zanlı Alper Baran Tutucu’nun, Çağlar Barbali ile 3 Ağustos tarihinde, saat 22.00 sıralarında, Luricina (Akıncılar) bölgesinde araç ile birinci derece askeri yasak bölgeyi gizlice ihlal edip, KKTC’ye giriş yaptığı sırada polis tarafından tespit edildiğini söyledi.

Bayram, araçta yolcu olarak bulunan zanlı Alper Baran Tutucu’nun polisi görünce araçtan inerek güneye kaçtığını belirtti.

Polis çavuşu Mehmet Bayram, olay tarihinde aracın motor bölümünde yapılan aramada 56 gram ağırlığında “hintkeneviri” türü, 20 gram ağırlığında “kokain” türü uyuşturucu madde bulunarak emare alındığını anımsattı.

Bayram zanlı Barbali’nin 13 Kasım 2017 tarihinde konu suçtan yargılanarak 18 ay hapis cezası aldığını belirtti.

banner134
Bayram, huzurda bulunan zanlı aleyhine başlatılan soruşturmanın henüz tamamlanmadığını söyleyerek, zanlının üç gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

“Haftada bir kilo uyuşturucu satıyordum”

Mahkemede söz alan zanlı Alper Baran Tutucu polisin verdiği şahadetin doğru olduğunu ancak eksik olduğunu söyledi. Söyledikleriyle herkesi şaşkına döndüren Tutucu şunları söyledi:

“Söyleyeceklerimi özgür iradem ile söylüyorum. Akıl sağlığımın yerinde ve hiçbir şekilde akıl sağlığımın yerinde olmadığına dair rapor hazırlanmasını kabul etmeyeceğim. Ben güneye kaçtıktan sonra kuzeyde ot (hintkeneviri) eksiği olduğunu bildiğimden haftada bir kilo ot satmaya başladım. İyi para da kazanıyordum ancak affedilmek için gelip teslim olmam gerektiği bana beyan edildi. Kuzeye geri geldikten sonra Tatlısu’da mantar toplarken yakalandım. Ben cezamı belirledim. Babam için 10 yıl, kardeşim için 10 yıl, ölmüşler için 10 yıl ve kendim için 10 yıl, yani toplam 40 yıl hapis cezası, müebbet almalıyım” dedi.

Tutucu, adil yargılanacağına ve bu cezanın kendisine verilmeyeceğine inandığını söyleyerek kendisine bu cezayı vermeyecek olan “savcının, mahkemenin ve polisin anasını avradını …” dedi.

Yargıç Rauf Kürşad, sanığa müdahale etti ve mahkemeye saygısızlık ettiğini söyleyerek özür dilemesini istedi.

Zanlının özür dilememesi üzerine Yargıç Kürşad, sanık aleyhine mahkemeye hakaretten işlem başlatılmasına ve zanlının tahkikat amaçlı üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Mahkemeye gelen adli şube ekipleri sanık aleyhine soruşturma başlatmak için ifade aldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75