banner6

Makam araçları yine mahkemelik!

banner37

Toparlanıyoruz Hareketi, Yüksek İdare Mahkemesi tarafından, UBP-DP Hükümeti’nin 2 milyon TL’ye 17 adet Mercedes marka makam arabası almasıyla ilgili reddedilen ara emri kararını istinaf etti

Makam araçları yine mahkemelik!
banner151 banner143

Emine UYSAL

Toparlanıyoruz Hareketi, Bakanlar Kurulu’nun ihalesiz olarak 2 milyon TL’ye 17 adet Mercedes marka makam arabası alma kararının durdurulması için talep ettiği ara emrinin Yüksek İdare Mahkemesi tarafından reddedilmesi kararını istinaf etti.

YİM, Toparlanıyoruz Hareketi’nin UBP-DP Hükümeti’nin ihalesiz olarak Bakanlar Kurulu kararıyla 2 milyon TL’ye aldığı 17 adet Mercedes marka makam aracının alımının iptali istemiyle yaptığı ‘ara emri’ başvurusunu reddetmişti.

YİM’de Yargıç Peri Hakkı, kararında, davacının meşru menfaatinin bulunmadığına ve ilk nazarda hukuka aykırılık olmadığına bulgu yapıp, davacının istidasında başarılı olamadığına, netice olarak da ara emri talebinin ret ve iptal edilmesine karar vermişti.

“Kararı istinaf edeceğiz”

Toparlanıyoruz Hareketi’nin Avukatı Serkan Mesutoğlu, YİM kararını istinafa taşıyacaklarını belirtirken,

Toparlanıyoruz Hareketi de yazılı bir açıklama yaparak, “Sağlık, eğitim ve ulaşım gibi temel alanlarda topluma verilen hizmeti iyileştirmek için yapması gereken yatırımlar dururken, hükümetin toplam değeri 2 milyon Türk Liralık makam aracı satın almaya kalkışmasını ve üstelik de bunu ihalesiz olarak yapmasını kabul edilemez buluyoruz” dedi.

Yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Biz, Toparlanıyoruz Hareketi olarak bu davayı açarken, ‘meşru menfaat’ yaklaşımının varlığının elbette farkındaydık. Ancak, ‘meşru menfaat’ kavramına ilişkin geleneksel yaklaşımın yarattığı kalıpların değişmesi gerektiği düşüncesiyle yine de davamızı açtık. Çünkü hükümetin karar ve işlemlerinin hukuka uygunluğunun denetlenmesini önemsiyoruz. Yüksek İdare Mahkemesi tarafından okunan karara tabii ki saygılıyız. Ancak yaptığımız toplantıda Yüksek İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın istinaf edilmesi yönünde bir eğilimin doğduğunu ve Toparlanıyoruz Hareketi olarak bu yönde atılacak adımı değerlendirmekte olduğumuzun bilinmesini isteriz.”

Süreç nasıl gelişmişti?

Toparlanıyoruz Hareketi, UBP-DP Hükümeti’nin ihalesiz olarak Bakanlar Kurulu kararıyla aldığı yaklaşık 2 milyon TL değerindeki 17 adet Mercedes marka makam aracının ‘iptali’ için Yüksek İdare Mahkemesi’nde geçtiğimiz eylül ayında dava açmıştı.

O dönem Toparlanıyoruz Hareketi’nin başkanı olan Serkan Mesutoğlu, hükümetin, 3 (2) Devlet İhale Tüzüğü kapsamında 17 makam aracı almasının yetkisiz olduğunu ileri sürmüştü.

İlk celsede mahkemede tanık olarak dinlenen, eski Maliye Bakanı, Milletvekili Birikim Özgür, 2016’da kamu

ihtiyaçları için tüm bakanlık dairelerinin ihtiyacı olarak saptanan, 36 motosiklet, 66 tane salon araç, 37 adet çift kabin araç, 3 tane kapalı van tipi araç, 2 tane de minibüs alınması için taşıt alım projesinin hazırlandığını ancak alınan 17 makam aracının bu kalemde yer almadığına dikkat çekmişti.

Davada tanık olarak dinlenen Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, “Bakanlar Kurulu’nun ihalesiz alma yetkisi var. Sözleşmede belirtilen şartlarda olduğu gibi aynı koşulları belirleyebilseydik, Mercedes değil, Porsche de alabilirdim” demişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 08:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104