banner6

Malek cezaevine gitti Afaneh 7 bin TL'ye serbest

banner37

Gazimağusa’da arkadaşlarının unuttuğu laptopu sirkat edip Lefkoşa’da satarak sahtekarlıkla para temin eden Said Malek ve Khalid Musa Afaneh aleyhine yürütülen polis soruşturması bitt

Malek cezaevine gitti Afaneh 7 bin TL'ye serbest
banner151

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da arkadaşlarının unuttuğu laptopu sirkat edip Lefkoşa’da satarak sahtekarlıkla para temin eden Said Malek ve Khalid Musa Afaneh aleyhine yürütülen polis soruşturması bitti.

Meseleyle ilgili tutuklanan Said Malek, her ne şart altında olursa olsun 45 günü geçmemek kaydıyla Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderilirken, Khalid Musa Afaneh de 7 bin TL’ye serbest kaldı.

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Serhan Bundak’ın sorularını, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat memuru Ersoy Saydağ yanıtladı.

Tanık polis Ersoy Saydağ, meseleyle ilgili olguları mahkemeye aktardı ve her iki zanlının, 22 Ekim 2016'da, Said Malek’in kullanımında olan kiralık araçta, arkadaşları Fadi Ahmad Omar Al Khattab tarafından unutulan diz üstü bilgisayarı sirkat ettikten sonra, Lefkoşa’da Atom Elektronik’e bin TL’ye satmak suretiyle sahtekârlıkla para temin ettiğini söyledi.

Ersoy Saydağ, Libyalı Malek’in, mayıs ayında kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufundan teminata bağlandıktan sonra yüz kızartıcı suç olan sirkat suçunu işlediğini ve 2015’te üniversitedeki kaydını durdurduğunu anlattı.

Ürdünlü zanlı Khalid Musa Afaneh’in ise öğrenci olduğunu kaydeden tanık polis, tahkikatın gelinen aşamasında zanlıların etki etme olasılığının bulunmadığını belirtti ve mahkemeden Malek’i cezaevine göndermesini, Afaneh’i de uygun bir teminata bağlamasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, ilk nazarda her iki zanlının da konu suçla bağlantısı olduğuna bulgu yaptı ve zanlıların ülkedeki statülerine göre kararını açıkladı.

Huzurundaki ithamı destekleyen şahadeti değerlendiren yargıç, ülkede belirli bir adresi ve yasal bağı olmayan kaçma ihtimali yüksek Malek’i, 45 günü geçmemek kaydıyla Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderirken, Khalid Musa Afaneh’i de 7 bin TL’ye serbest bıraktı.

Yargıç ayrıca, davaları sonuçlanıncaya değin Afaneh’i, KKTC dışına çıkmaktan men edip, haftada iki kez en yakın polis karakoluna giderek isbat-ı vücut etmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 09:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110