'Maliyet düşürülmedikçe kaçakçılık devam edecek'

banner37

Hemen her gün ülkemizde yüzlerce kiloluk kaçak et ele geçiriliyor. Hayvan üreticisi birliklerinin başkanları bu duruma öfkeli

'Maliyet düşürülmedikçe kaçakçılık devam edecek'
banner90
banner8

Tünay MERTEKCİ

Ülkemizdeki et fiyatlarının yüksekliği yetmezmiş gibi, hemen her gün nerede nasıl kesildiği, sağlıklı olup olmadığı bilinmeyen yüzlerce kiloluk kaçak et yakalanması vatandaşı iyice tedirgin ediyor.

Hayvan üreticisi birliklerinin başkanları ise, hayvancılığın girdi maliyetleri düşürülüp, et kaçakçılığı yapanlara caydırıcı ağır cezalar verilmedikçe kaçakçılığın önüne geçilemeyeceğini belirtiyor.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ile Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Başkanı Alpay Orhan Güvenlier, güneyden kuzeye geçirilen kaçak etleri kalitesiz olarak değerlendirdi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, üreticinin hükümet tarafından desteklenmesi gerektiğini, girdi maliyetleri düşürülmedikçe kuzeydeki et fiyatlarının düşmeyeceğini, bunun da kaçakçılığın devam etmesi demek olduğunu vurguladı. Naimoğulları, aslında güneyde sadece inek etinin daha ucuz olduğunu da savunarak, güneyden gelen kaçak etlerin kalitesiz inek eti olduğunu vurguladı.

Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alpay Orhan Güvenlier de, kaçak etin önlenmesi için hükümetin caydırıcı cezalar vermesi gerektiğini ifade etti ve güneyden gelen etlerin sağlıksız olduğuna vurgu yaptı.

Naimoğulları: Fiyat farkı yok

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bu konuyla ilgili yıllardır konuştuğunu fakat hiçbir şeyin değişmediğini belirterek, dövizin yükselmesine rağmen bir şekilde kaçak etin ülkemize girdiğini ifade etti. Naimoğulları, güneyde sadece inek etinin kuzeyden ucuz olduğuna vurgu yaptı ve diğer et fiyatlarının aynı olduğunu belirtti.

Güney Kıbrıs’ta hayvancının desteklendiğini, akaryakıtın yarı fiyata olduğunu ve üreticilerin, ürettikleri sütten iyi bir para kazandığını ifade eden Naimoğulları, bu sebeplerden dolayı inek etinin orada daha ucuz olduğunu vurguladı. Güney Kıbrıs’ta inek etinin sadece sanayide kullanıldığını belirten Naimoğulları, bu yüzden sadece inek etinde fiyat farkı olduğunu dile getirdi.

“Hükümet hayvancıyı desteklesin”

Naimoğulları, Güney Kıbrıs’ta alternatif domuz eti olduğu için inek etine rağbet olmadığını, kuzeye geçen etlerin yüzde 90’ının bu yüzden inek eti olduğunu belirtti.

Tarım Bakanlığı ve hükümetin, hayvancıyı desteklemesi gerektiğine vurgu yapan Naimoğulları, mezbaha oluşturma girişiminde bulunduklarını dile getirdi. Mezbahaların oluşturulmasıyla aracının ortadan kaldırılacağını ifade eden Naimoğulları, böylelikle üreticinin tüketiciye doğrudan et satabileceğine vurgu yaptı. Aracı ortadan kaldırıldığı zaman ise fiyatların otomatik olarak düşeceğine değinen Naimoğulları, sivil toplum örgütlerinin mezbahalarının olması gerektiğini söyledi.

“Cezalar çok hafif”

İlgili yasalarda ön görülen cezaların çok hafif olduğunu ve bu yüzden kaçak etin önüne geçilemeyeceğini söyleyen Naimoğulları 14 yıldır bunun için mücadele verdiklerini fakat bir türlü önüne geçemediklerini dile getirdi.

Naimoğulları ayrıca, devletin fiyatların artmamasını sağlaması gerektiğine vurgu yaptı.

“ Her gün akaryakıt ve yem fiyatları artıyor”

Kuzeyde hellimin daha ucuz olmasına rağmen güneye kaçak hellim gitmediğini vurgulayan Naimoğulları, bunun güneydeki sıkı denetimden kaynaklandığını ifade etti.

banner134
Naimoğulları, ülkemizde her gün akaryakıt ve yem fiyatlarına zam yapıldığının altını çizdi ve güneyde hayvancının desteklendiğini belirtti.

“Marketlerde et satışı durdurulmalı”

Üreticinin muhakkak desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan Naimoğulları, hayvancının süt ve et dışında başka geçim kaynağı olmadığını ifade etti. Üretici desteklenirse ürettiğini daha ucuza verebilme şansının olduğunu söyleyen Naimoğulları, marketlerde et satışının durdurulması gerektiğini vurguladı.

Naimoğulları ayrıca etlerin sınıflandırılması gerektiğini belirterek, halkın ne eti aldığını bilmesi gerektiğini söyledi.

Sadece kaçakçıları yakalamakla bu işin çözülemeyeceğini bildiren Naimoğulları, güneyle fiyat farkının kaldırılması gerektiğini, bunun da sadece üreticinin desteklenmesiyle olabileceğini vurguladı.

Güvenlier: Daha etkin tedbirler alınabilir

Et kaçakçılığı konusunda daha etkin tedbirlerin alınabileceğini söyleyen Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alpay Orhan Güvenlier ise, üreticinin hayvan popülasyonunu artırması adına devletin önlem alabileceğini ifade etti.

Güvenlier, kaçak et geçişinin önlenmesi için sınırlarda bulunan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na da daha etkin bir görev düşebileceğini söyledi.

“Halkın sağlığını tehdit ediyor”

Güvenlier, yakalananlara daha caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğini vurguladı ve bu insanların geçirdikleri ne olduğu belirsiz kaçak etlerle halkın sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Bunun bir suç olduğuna vurgu yapan Güvenlier, bu insanlara ağır ve caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini belirtti.

Geçen yıl geniş kapsamlı bir kan tarama testi uygulandığını belirten Güvenlier, ülkemizdeki hasta hayvanların imha edildiğini söyledi ve ülkemizdeki etin sağlıklı olduğunun altını çizdi.

Market ve kasap arasında fiyat farkının bulunduğunu dile getiren Güvenlier, tüketicilerin etlerini kasaplardan alması çağrısında bulundu.

“Üretici zor durumda”

Arpaya ve diğer girdilere zam geldiğini vurgulayan Güvenlier, bir çok üreticinin sürü bakıcılarını işten durdurmak zorunda kaldığını ifade etti.

Devletin kaçakçılık yapan şahıslara ağır cezalar vermesi gerektiğini belirten Güvenlier, et ithalatının da hayvancının sonu olacağına vurgu yaptı.

Güvenlier, dünyadaki etlerin ülkemizden daha ucuz olmadığını da belirtti.

“Güneyden gelen etler sağlıksız”

Güneydeki etlerin kesinlikle sağlıksız olduğuna vurgu yapan Güvenlier, bu etlerin hiçbir sağlık kontrolünden geçmediğini iddia etti.

Güvenlier, güneyden gelen etlerin ne tür testlerden geçirildiğinin ve nasıl kesildiğinin bilinmediğine vurgu yapan Güvenlier, halkın sağlığını tehdit eden, bu etleri getirenlere 10 yıl hapis veya çok ağır para cezalarının verilmesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2017, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75