Meclis çatısına çıkanlar para cezasına çarptırıldı

banner37

Meclisin çatısına çıkarak bayrak açan Ahmet Türkmen ve Ümit Taş, 4’er bin TL para cezası ve benzer suçları işlemeyeceklerine dair 5 yıl süreyle sulh ve sükunu koruyacaklarına dair 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamaya mahkûm edildi

Meclis çatısına çıkanlar para cezasına çarptırıldı
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Afrika Gazetesi’nin yaptığı yayına tepki göstermek amacıyla 22 Ocak’ta düzenlenen eylem sırasında, eylemin

dozunu kaçırarak, Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına çıkarak bayrak açan Ahmet Türkmen ile Ümit Taş, 4’er bin TL para cezası ve benzer suçları işlemeyeceklerine dair 5 yıl süreyle sulh ve sükunu koruyacaklarına dair 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamaya mahkum edildi.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada, savcı Behrat Mavioğlu ve avukat Enver Öztürk hazır bulundu.

Afrika Gazetesi’ne tepki amaçlı düzenlenen eylemde dozu kaçırarak hem söz konusu gazetenin merkez ofisine, hem ofisin bulunduğu apartmandaki diğer işletmelere zarar vermek ve gazetenin çalışanlarına yönelik linç girişiminde bulunmak suçundan yargılanarak hapse mahkûm olan 6 sanık arasında bulunan Ahmet Türkmen 6 ay, Ümit Taş ise 3 ay hapse mahkûm olmuştu. Türkmen ve Taş, mayıs ayı başında Şartlı Tahliye Yasası’ndan faydalanarak serbest kalmıştı.

Türkmen ve Taş, dün itham edildi

Eylem sırasında Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına çıkan Ahmet Türkmen ve Ümit Taş, dün, “22 Ocak’ta Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına dönemin Meclis Başkanı Hüseyin Angolemli’nin izni olmaksızın çıkıp, çatı üzerindeki kiremitleri kırarak, 858 TL hasar vererek kasti hasar suçu ve mülke tecavüz” suçlarından itham edildi.

Türkmen ve Taş, “Sulh ve Sükunu Bozma” suçu başta olmak üzere itham edildikleri tüm davaları kabul etti.

Savcı Behrat Mavioğlu, davanın olgu ve emarelerini mahkemeye aktardı.

“Esas hedefleri Afrika Gazetesi ve Şener Levent’i protesto etmekti”

banner134
Avukat Enver Öztürk, sanıkların mahkemeden özür dilediğini söyleyerek, suçun işlendiği tarihte Afrika Gazetesi’nin önünde gerçekleşen kalabalık eyleme katılan sanıkların, esas hedeflerinin Afrika Gazetesi ile Şener Levent’i protesto etmek olduğunu, ancak topluluk psikolojisiyle bu suçu işlediklerini belirtti.

Öztürk, “Sanıklar işledikleri suçu önceden planlamadı. Hatta akıllarından geçen bir fiil de değildi. Egemenliği temsil eden meclisin damına çıktılar. Gerçekten o gün akıllarından geçen egemenliğe karşı bir düşünceleri yoktu. Öyle olsa sanıkları temsil etmezdim. Meclise saygısızlık etme niyetleri yoktu” dedi.

Sanıklarla birlikte 4 kişinin daha ilgili dönemde, “Ayaklanma”, “Kanunsuz topluluk”, “Zarara neden olma” , “Kasti hasar”, “Mülke tecavüz” ve “Tecavüzi alet taşıma” suçlarından yargılanıp hapis cezası aldığını anımsatan Öztürk, aynı gün işlenen suçlarlarla ilgili davanın iki sanığın aleyhine geç geldiğini söyledi.

Öztürk, “Dava o dönemde gelmiş olsaydı yargılanmış olacaklardı. Hapis yattılar. Hapis cezası almaları halinde ceza mahvedici olacak. Zaten ıslah oldular” dedi. Öztürk, hasarı ödeyen sanıkların, hürriyeti bağlayıcı bir ceza dışında bir ceza almalarını talep etti.

“Barış içinde bir eylem yapıldığını söylemek mümkün değil”

Dava kararını okuyan Yargıç Cenkay İnan, sanıkları kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkûm ettiğini açıkladı.

İnan, sanıkların işlediği suçların 2 ve 3 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne işaret etti. Gösteri ve yürüyüş hakkının demokratik toplumlardaki önemine vurgu yapan İnan, sanıkların egemenliğin simgesi olan Cumhuriyet Meclisi binasına girme hakları olmadığını belirtti.

Yargıç Cenkay İnan, hiç kimsenin yasalara aykırı davranmaya hak ve yetkisi olmadığını kaydetti.

İnan, söz konusu eylem için, “Barış içinde bir eylem yapıldığını söylemek mümkün değil” dedi. Sanıkların aynı eylemde bağlantılı olaylarla ilgili hapis cezası aldıklarına atıfta bulunan İnan, davalarını dikkate aldıramadıklarının aşikâr olduğunu ve bu durumun adil yargılanma prensibine aykırı olduğunu kaydetti.

Yargıç Cenkay İnan, iki sanığın 4’er bin TL para cezası ve benzer suçları işlemeyeceklerine dair 5 yıl süreyle sulh ve sükunu koruyacaklarına dair 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamaya mahkum ettiğini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75