“Memduh abi benim babam gibiydi”

banner37

Memduh Ulugün cinayeti sanıklarından eşi Meryem Doğu’nun ardından dün de Mehmet Doğu Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde şahadet verdi

banner87
“Memduh abi benim babam gibiydi”
banner90
banner99

Meyil AVCAN

Alsancak’ta evinin yanındaki boş arazide Mehmet ve Meryem Doğu çifti tarafından defalarca bıçaklanarak öldürülen Memduh Ulugün cinayetiyle ilgili davanın duruşmalarına dün de Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Bir önceki celsede tanık kürsüsüne çıkarılan sanık Meryem Doğu’nun ardından dün de, sanık Mehmet Doğu şahadet verdi ve Kıdemli Savcı Egemen Metay’ın sanığı sorgulayabilmesi için dava yarına tehir edildi.

Dün sanık kürsüsünden tanık kürsüsüne geçen Mehmet Doğu, müteveffa Memduh Ulugün ile nasıl tanıştıklarını, aile bağlarını ve cinayet anına dek yaşananları yemin altında anlattı.

Sanık Mehmet Doğu, Memduh Ulugün ve ailesiyle ülkede ev aradıkları esnada Alsancak Belediye Başkanı aracılığıyla tanıştıklarını ve 900 TL karşılığında Memduh Ulugün’den evi kiraladıklarını ifade ederek, ertesi gün 1 Eylül tarihinde ise hemen eve taşındıklarını söyledi.

Müteveffa Memduh Ulugün ve eşinin kendilerine aile şefkati gösterdiklerini, çok muhabbetli olduklarını ve Memduh Ulugün’ün kendisine ağabeylik, babalık yaptığını dile getiren Doğu, şahadeti esnasında müteveffadan hep “Memduh Abi” diye bahsetti.

Kendisi inşaat işinde çalıştığı için evde pek durmadığını, dolayısıyla eşi Meryem Doğu’nun ve çocuklarının kimseyi tanımadıkları için sıkıldıklarını söylediklerini belirten sanık, eşine müteveffanın da aracılığıyla ehliyet ve araba aldığını kaydetti.

“Olaydan 3 ay önce evde huzursuzluk başladı”

Doğu, olaydan 3 ay önce evde huzursuzluk başladığını, eşi Meryem Doğu’nun hem ev işi yapmamaya hem de çocukları okula götürmemeye başladığını belirterek, çocukları okula kendisinin götürdüğünü, Meryem Doğu’nun ise hep hasta olduğunu ve evden çıkmak istediğini söylediğini mahkemeye aktardı.

Ancak, eşinin evden taşınma talebini hep geçiştirdiğini, her gün başka sebeplerden huzursuzluk çıkardığını, annesini arayarak geçinemediklerini söylediğini ve en son kardeşini arayıp kendisine bilet kesmesini istediğini dile getiren sanık, eşine hava değişimi olması için ocak ayında 5 günlüğüne Türkiye’ye gitmek için gemi bileti aldığını ancak hava koşulları nedeniyle gidemediklerini belirtti.

Sanık Mehmet Doğu, şüphelenmesine neden olan olayın detaylarını aktararak, 27 Şubat tarihinde evin çok yakınındaki bir inşaatta çalışırken sabah 10.30 sıralarında elektriklerin kesildiğini, sanığın bunun üzerine eşini arayarak evde elektrik olup olmadığını sorduğunu ve eşinin de kendisini elektriklerin eksik olması nedeniyle çay içmesi için eve çağırdığını fakat ilk etapta gitmeye karar vermediğini ifade etti.

Daha sonra elektriklerin gelmemesi üzerine eve gitmeye karar verdiğini söyleyen Doğu, evin önüne geldiğinde mutfak penceresi ve panjurun açık, mutfak kapısının ise kilitli olduğunu kaydetti.

Sanık, “Pat” diye ses duyduğunu ve arka bahçeye baktığında ise müteveffayı arka bahçede gördüğünü ve kendisine “Bu çamaşır sizin mi?” diye sorduğunu belirterek, ardından eve girip, eşine “Memduh abi yatak odasının penceresinin altında ne arıyordu?” sorusunu sorduğunu ve eşinin de uyuduğu için bir şey görmediğini söylediğini mahkemeye aktardı.

Eşine güvendiği için söylediklerine tereddütsüz inandığını ifade eden sanık, ertesi gün müteveffayı kahve içmeye eve çağırdığını, eşi Meryem Doğu’nun müteveffayı görünce yüz ifadesinin değiştiğini ve içeriye girerek, o gidene dek dışarı çıkmaması üzerine içine kuşku düştüğünü kaydetti.

“Telefon faturalarını ödemeye gittiğimde, dökümleri almak aklıma geldi”

Sanık Doğu, şüphe duyduğu günün ardından ertesi gün işinin akşamüzeri saat 15.00’te bittiğini, eşi Meryem Doğu’nun kendisini arayarak telefon faturalarını ödemesini istediğini ve kendisinin de saat 16.30 sıralarında Turkcell’e giderek ödeme yapmasının ardından son 3 ayın telefon dökümlerini de talep ettiğini söyledi.

Dökümleri alır almaz ilk önce 27 Şubat tarihine baktığını ve müteveffanın eşini çoğu kez aradığını fark ettiğini dile getiren sanık, eşiyle konuşmak için Karşıyaka bölgesinde bir işe bakmaya gideceğini söyleyerek Meryem Doğu’nun arabasına bindiklerini ve Kayalar bölgesine doğru sürmeye başladığını kaydetti.

Sanık, eşine dökümleri gösterip kendisine her şeyi anlatmasını istediğinde ise bir gün müteveffanın evine temizliğe çıktığını, müteveffanın kendisine soğuk bir şey içirdiğini ve daha sonra kendisinden geçtiğini söylediğini ifade ederek, daha sonra uyandığında ise kendisinin yarı çıplak, müteveffanın ise çıplak şekilde karşısında durduğunu ve kendisine “Şeytana uydum, bir daha yapmayacağım. Bu yaşananlar aramızda kalsın” dediğini ancak daha sonra kendisini birlikte olmaları için tehdit ettiğini söylediğini mahkemeye aktardı.

Sanık, olay gününün detaylarını anlattı

Sanık Mehmet Doğu, olaydan bir gün önce müteveffayı eşiyle yüzleştirmek için aradığını belirterek, evde sigortaların attığı ve elektriklerin olmadığı yalanını söylediğini ifade etti.

Ardından, sigortalara bakmak için müteveffanın eve geldiğinde ise sanığın kendisine yalan söylediğini ve eşinin yanına oturmasını istediğini kaydeden sanık Mehmet Doğu, müteveffayı kameraya çekmeye başladığını dile getirdi.

Videoda her şeyi kabullenerek itiraf ettiğini belirten sanık, müteveffanın daha sonra video görüntülerini ısrarcı bir şekilde almak istediğini ve kendisinin de en son dayanamayarak boğazına sarıldığını ve o görüntüleri ancak polisin elinden alabileceğini kendisine söylediğini kaydetti.

Doğu, çocuklarını da alıp evden çıktığını ve markete giderek yaklaşık bir saat orada oyalandıktan sonra eve geri döndüğünü ifade ederek, eşi Meryem Doğu’nun telefonda müteveffayla konuştuğunu duyduğunu ve kendisine eve gelmemesini söylemesini istediğini belirtti.

Ne yapabileceğini düşündükten sonra karşı komşularına giderek videoyu izlettiğini ve her şeyi anlattığını söyleyen Doğu, komşularının da yapılanlar karşısında şok geçirdiğini ve “İyi ki büyük kızına bir şey yapmadı” dediklerini söyledi.

Doğu, “Abi, baba dediğim insan dört çocuk annesi kadına bunları nasıl yapabildi diye kendisinden iğreniyor, tiksiniyordum” diyerek, sanık Meryem Doğu’ya müteveffayı eve gelmemesi için uyarmasını söylediğine dikkat çekti.

Kendisinin çocuklara süt yaptığı esnada, eşinin dışarıya çıktığını söyleyen sanık, yaklaşık dört dakika sonra bağırma çağırma sesleri duyması üzerine en küçük çocuğunu da kucağına alarak evin önüne çıktığını ve eşiyle müteveffanın kavga ettiğini gördüğünü belirtti.

Sanık, daha sonra eşinin elinde bıçak olduğunu ve “Bana bunu yapmayacaktın” dediğini duyduktan sonra çocuğunu yere bırakarak, eşine müdahale etmek için olay yerine koştuğunu, o esnada olay yerinde bulunan müteveffanın da akrabalarını yardım etmesi için çağırdığını ancak kimsenin oralı olmadığın aktardı.

Müteveffanın yerde kanlar içinde yan bir vaziyette yattığını ve güçlükle nefes aldığını gördüğünü söyleyen sanık, çocuklarını oradan uzaklaştırdığını, olayı gören insanlar ve belediye çalışanlarının ise kendisine içeri girmelerini söylemesi üzerine eve girerek kardeşini eve gelmesi için aradığını kaydetti.

Bu esnada, Meryem Doğu’yu birilerinin belediye arabasına götürüp oturttuğunu gördüğünü söyleyen sanık, eşine sadece müteveffanın yanından uzaklaşması için müdahalede bulunduğunu söyledi.

Sanık, polisi arayarak ihbarda bulunduğunu belirterek, kendisinin de daha sonra müteveffanın yaşayıp yaşamadığını kontrol etmek için olay yerine tekrardan gitmek istediğini ancak çok kalabalık olduğu için hiçbir şey göremediğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 10:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet tahinci
Ahmet tahinci - 1 yıl Önce

Planlanmis Cinayet yalaniniz batsin !!!

SIRADAKİ HABER

banner75