banner6

Mersin'den tekneyle getirildiler

banner37

Dumlupınar’daki askeri yasak bölge içinde Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan üçü kadın, biri çocuk, 14 mülteci yakalandı

Mersin'den tekneyle getirildiler
banner151 banner143

Emine UYSAL

Dumlupınar’da askeri yasak bölge içinde Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan yaşları 14 ile 40 arasında değişen, üçü kadın, biri çocuk, 14 Suriyeli mülteci yakalandı.

“Birinci Derece Askeri Yasak Bölgeyi İhlâl” suçlamasıyla tutuklanan 14 mülteci, dün öğleden sonra Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

13 mülteci hakkında üç günlük tutukluluk emri alınırken, 14 yaşındaki erkek çocuk, SOS Çocuk Köyü’ne yerleştirildi. Mahkemede söz alan bazı mülteciler, “Ailem 10 yıldır güneyde yaşıyor. Onları görmeye geldim”, “Güzel bir yaşam sürmek ve tedavi olmak için geldik”, “Savaştan kaçtık” gibi ifadeler kullandı.

Hasta olan bir mülteci ise doktora götürüldü. Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Ayşe Kaymak Şadi, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Aytan Özoğlu’nu dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Özoğlu, 14 zanlının 19 Ekim tarihinde, saat 21.45 sıralarında, Lefkoşa’da Dumlupınar bölgesinde, yetkili makamdan izinsiz gizlice GRKY bölgesine geçmek maksadıyla birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlâl ettikleri sırada suçüstü tespit edilerek tutuklandıklarını belirtti.

Polis memuru Aytan Özoğlu, zanlıların 17 Ekim’de Mersin’den bir tekne ile yola çıktıklarını ve 19 Ekim’de onaylanmamış bir limandan KKTC’ye izinsiz giriş yaptıklarının belirlendiğini kaydetti.

Soruşturmanın devam ettiğini belirten Özoğlu, zanlıların tahkikat amaçlı üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, mültecilerin adaya nasıl girdiklerinin araştırıldığını, bağlantılı olduğuna inanılan şahısların ise belirlenmesi gerektiğine bulgu yaptı.

Reynar, zanlıların tahkikatın salimen yürütülebilmesi için üç gün tutuklu kalmalarına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 11:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104