banner6

Mezar, 3 ay sonra açıldı

banner37

Mahkeme, Karşıyaka’da, geçtiğimiz şubat ayında, 78 yaşında hayatını kaybeden Sabiha Erdel’in ölümünde ihmal olduğu gerekçesiyle ailesinin yaptığı başvuruyu kabul etti.

Mezar, 3 ay sonra açıldı
banner8

Elmas TOKAY

Karşıyaka’da, geçtiğimiz şubat ayında 78 yaşında hayatını kaybeden Sabiha Erdel’in mezarı, dün, mahkeme emriyle açıldı.

Sabiha Erdel’in ölümünde ihmal olduğu gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı’nı mahkemeye veren Erdel’in ailesinin mahkemeye yaptığı başvuru kabul edildi.

Aile, kadının ölümüyle ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılmasını istiyor.

14 Şubat 2017 tarihinde, sabaha karşı kalp krizi geçirdiği şüphesi ile ailesi tarafından çağrılan ambulansa, sedye yerine yorgana sarılarak bindirildiği sırada birkaç kez yere düşürüldüğü ve bu yüzden hayatını kaybettiği öne sürülen 78 yaşındaki Sabiha Erdel’in mezarı, 3 ay sonra dün mahkeme emriyle açıldı.

Erdel’in ailesi tarafından kısa süre önce açılan dava, önceki gün Girne Kaza Mahkemesi’ne sonuçlandı.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, yapılan duruşma sonrası ve uzman doktorun mahkemede verdiği rapor ışığında, 3 gün içerisinde gerekli tedbirlerin alınmasının ardından mezarın açılmasına karar vermişti.

Yeniden otopsi yapılacak

Lefkoşa Kabristanlığı’nda gömülen Sabiha Erdel’in mezarı, dün, Lefkoşa Türk Belediyesi uzman ekibi,  Adli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz ve Lapta Polis Karakolu amirleri ile Erdel ailesinin avukatı Seda Okgül huzurunda titizlikle açıldı.

banner134

Erdel’in cesedi, mezardan çıkarıldıktan sonra Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Ceset üzerinde bugün ilk olarak tomografi çekilecek, ardından da yeniden otopsi yapılacak. İşlemlerin tamamlanmasının ardından ise Erdel’in cesedi 3 gün içerisinde yeniden toprağa verilecek.

Avukat Okgül; İddiamız ihmal olduğu yönünde

Erdel ailesinin avukatı Seda Okgül, KIBRIS Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, aile olarak iddialarının, Erdel’in yorganla taşındığı sırada, en az 5 kez yere düşürüldüğü ve morarmasına rağmen hiçbir müdahale yapılmadığı yönünde olduğunu söyledi.

Okgül, Erdel’in bu morarma sonrası hayatını kaybettiği iddiasında olduklarını ve otopside boyun kısmında her hangi bir inceleme yapılmadığı için bir ihmal olduğu iddiasıyla mahkemeye başvurduklarını kaydetti.

Sonuç olarak mahkemenin mezarın açılması yönünde bir emir verdiğini kaydeden Okgül, bunun gerçekleştiğini ve cesedin, otopsi için Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne götürüldüğünü ifade etti.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 09:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104