Milyon dolarlık yolsuzluk soruşturması derinleşti

banner37

Sahte isim ve evraklarla Gazimağusa Limanı’na gelen Togo bayraklı Lady Maria adlı gemideki 3 bin ton demiri teslim alıp, satan ve sahtekarlıkla 1 milyon 238 bin 528 dolar temin eden Pamfilya İnşaat Şirketi’nin sahibi Mustafa Öz de tutuklandı

banner87
Milyon dolarlık yolsuzluk soruşturması derinleşti
banner90
banner99

SAHTE MANİFESTO SUNDULAR… İzmit’ten Libya’ya gitmek üzere yola çıktıktan sonra, birçok evrakı, ismi ve rotası değiştirilip Gazimağusa Limanı’na gelen Togo bayraklı Lady Maria isimli gemi kaptanı Mustafa Hassan Shhadeh’ten sonra, gemideki 3 bin ton demiri satıp sahtekarlıkla para temin eden Mustafa Öz de tutuklandı. Polis, zanlı Shhadeh’in, gemideki demir yükünü KKTC’de faaliyet gösteren zanlı Mustafa Öz’ün sahibi olduğu Pamfilya İnşaat isimli şirkete teslim edeceğine dair sahte manifesto ve sahte gemi belgelerini, Gazimağusa Liman Başkanlığı’na vererek tedavüle sürdüğünü anlattı. Polis, Mustafa Öz’ün, demirleri, Aslanköy’de faaliyet gösteren Hasan Onalt Ltd’e satarak, sahtekarlıkla 1 milyon 238 bin 528 dolar temin ettiğini dile getirdi.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa polisi, İzmit’ten Libya’ya gitmek üzere yola çıktıktan sonra, birçok evrakı, ismi ve rotası değiştirilip Gazimağusa Limanı’na gelen Togo bayraklı Lady Maria isimli gemi kaptanından sonra, gemideki 3 bin ton demir yükünü teslim alıp, bir şirkete satarak, sahtekarlıkla 1 milyon 238 bin 528 dolar temin ettiği gerekçesiyle Pamfilya İnşaat Şirketi’nin sahibi Mustafa Öz’ü de tutukladı.

“Sahte belge düzenleme ve tedavüle sürme, sahtekarlıkla para temini ve hırsızlık mal kabulü” suçlarından methaldar olan Mustafa Hassan Shhadeh ve Mustafa Öz aleyhine, mahkemeden, tahkikat maksatlı 1’er gün tutukluluk emri temin edildi.

Polis, gemideki demir yükünün, Aslanköy’de Hasan Onalt Ltd.’e satıldığını tespit etti.

Aranan kişiler var,

soruşturma bitmedi

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, yürüttüğü derin soruşturmayla ilgili gelişmeleri aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat memuru Ayhan Arabi’yi yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Ayhan Arabi, zanlıların, Gazimağusa’da, “sahte belge düzenleme ve tedavüle sürme”, “sahtekarlıkla para temini” ve “hırsızlık mal kabulü” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

Ayhan Arabi, zanlı Shhadeh’in kaptanı olduğu ve içerisinde 13 mürettebat ile yaklaşık 3 bin ton demir bulunan Lady Maria isimli gemiyle 2020 Şubat ayı içinde, İzmit’teki bir limandan Libya’ya doğru denize açıldığını söyledi.

Arabi, sahibinin bilgisi dahilinde, ismi ve seri numarası seyir halinde değiştirilen geminin, sahte isimle Gazimağusa Limanı’na geldikten sonra, zanlı Shhadeh, üzerindeki demir yükünü KKTC’de faaliyet gösteren zanlı Mustafa Öz’ün sahibi olduğu Pamfilya İnşaat isimli şirkete teslim edeceğine dair sahte manifesto ve sahte gemi belgelerini, Gazimağusa Liman Başkanlığı’na vererek tedavüle sürdüğünü anlattı.

Yaptığı ileri soruşturmada, Mustafa Öz’ün, demirleri, Aslanköy’de faaliyet gösteren Hasan Onalt Ltd’e satarak, sahtekarlıkla 1 milyon 238 bin 528 dolar temin ettiğini dile getirdi.

Suçla bağlantısı olan zanlıları derdest emri gereği tutukladığını kaydeden tanık polis, Suriyeli kaptanın ifadesinin itiraf nitelikli olduğuna vurgu yaptı.

Meseleyle bağı olan iki kişiyi daha aradığını anlatan tanık polis, temin ettiği ifadelerin teyit ve tekzibini yapacağını belirterek, telefon şirketlerinden beklediği cevabın tahkikatına yön vereceğini kaydetti.

Tanık polis, mahkemeden, serbest kalması halinde tahkikatına etki etme olasılığı bulunan zanlılar aleyhine tutukluluk emri talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren kıdemli yargıç, yaygın suçlarla ilgili yürütülen tahkikata etki etme olasılığı bulunan zanlıların 1’er gün tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75