Milyon dolarlık yolsuzlukta aranan kişilere ulaşılamadı

banner37

3 bin ton demirin, sahte belgeler ve ismi değiştirilen gemiyle Gazimağusa Limanı’na getirilerek buradaki bir şirkete satılması olayıyla ilgili tutuklanan kaptan ve işadamının tutukluluk süresi 2 gün daha uzatıldı

banner87
Milyon dolarlık yolsuzlukta aranan kişilere ulaşılamadı
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa polisinin, İzmit’ten Libya’ya gitmek üzere yola çıktıktan sonra, birçok evrakı, ismi ve rotası değiştirilip Gazimağusa Limanı’na gelen Togo bayraklı Lady Maria isimli geminin kaptanı ile gemideki 3 bin ton demir yükünü teslim alıp, bir şirkete satarak, sahtekarlıkla 1 milyon 238 bin 528 dolar temin ettiği gerekçesiyle tutukladığı işadamı aleyhine yürüttüğü soruşturma sürüyor.

Meseleyle ilgili 2 kişiyi daha arayan polis, “Sahte belge düzenleme ve tedavüle sürme”, “sahtekarlıkla para temini” ve “hırsızlık mal kabulü” suçlarından tutukladığı Suriyeli kaptan Mustafa Hassan Shhadeh ve Mustafa Öz’ün aleyhine tahkikat maksatlı 2’şer gün daha ek tutukluluk emri temin edildi.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, yürüttüğü derin soruşturmayla ilgili gelişmeleri aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat memuru Ayhan Arabi’yi yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Ayhan Arabi, zanlıların, Gazimağusa’da, “sahte belge düzenleme ve tedavüle sürme”, “sahtekarlıkla para temini” ve “hırsızlık mal kabulü” suçlarından methaldar olduğunu anımsattı.

Ayhan Arabi, zanlı Shhadeh’in kaptanı olduğu ve içerisinde 13 mürettebat ile yaklaşık 3 bin ton demir bulunan Lady Maria isimli gemiyle 2020 Şubat ayı içinde, İzmit’teki bir limandan Libya’ya doğru denize açıldığını hatırlattı.

Arabi, sahibinin bilgisi dahilinde, ismi ve seri numarası seyir halinde değiştirilen geminin, sahte isimle Gazimağusa Limanı’na geldikten sonra, zanlı Shhadeh, üzerindeki demir yükünü KKTC’de faaliyet gösteren zanlı Mustafa Öz’ün sahibi olduğu Pamfilya İnşaat isimli şirkete teslim edeceğine dair sahte manifesto ve sahte gemi belgelerini, Gazimağusa Liman Başkanlığı’na vererek tedavüle sürdüğünü dile getirdi.

Yaptığı ileri soruşturmada, Mustafa Öz’ün, demirleri, Aslanköy’de faaliyet gösteren Hasan Onalt Ltd’e satarak, sahtekarlıkla 1 milyon 238 bin 528 dolar temin ettiğini ve suçla bağlantısı olan zanlıları derdest emri gereği tutukladığını kaydetti.

Mahkemeden temin ettiği sürede 37 kişiden ifade temin ettiğini, aradığı 2 kişiyi henüz bulamadığını, temin ettiği ifadelerin teyit ve tekzibini tamamlayamadığını belirterek, tahkikatına yön verecek telefon şirketlerinden beklediği cevabın henüz eline ulaşmadığını kaydetti.

Tanık polis, mahkemeden, serbest kalması halinde tahkikatına etki etme olasılığı bulunan zanlılar aleyhine ek tutukluluk emri talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren kıdemli yargıç, yaygın suçlarla ilgili yürütülen tahkikata etki etme olasılığı bulunan zanlıların 2’şer gün tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75