banner6

Minh 18 ay, Toi 2 yıl yatacak

banner37

Haspolat’ta çıkan kavgada birbirlerine bıçak ve makasla ölümcül darbeler atan iki Vietnamlı işçi hapis cezasına çarptırıldı

Minh 18 ay, Toi 2 yıl yatacak
banner90
banner99

Emine UYSAL

Haspolat’da faaliyet gösteren bir şantiyenin lojmanlarında yeni yıl kutlaması yaparken çıkan tartışmada Pham Duy Toi’nın kaşına ve yanağına makas saplayan Nguyan Van Minh 18 ay, Minh’ı 5 yerinden bıçakla ağır yaralayan Toi ise 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “Ağır Yaralama”, “Ciddi darp”, “Vahim Zarar” ve “Kanunsuz bıçak ve tecavüz-i alet tasarrufu” suçlamalarıyla itham edilen iki Vietnamlı sanık, tüm suçlamaları kabul etti.

Nguyan Van Minh, 27 Ocak’ta saat 23.45 sıralarında, Haspolat’ta faaliyet gösteren bir şantiyenin lojmanlarında yılbaşı bayramını kutlamak için gitmiş ve orada tanıştığı Pham Duy Toi’ya Türkçe sövüp, tartışmıştı.

Çıkan kavgada Pham Duy Toi elinde bıçakla zanlının odasına gelmiş, Nguyan Van Minh, masada duran 18 santim uzunluğundaki demir makası eline alıp, Toi’nın sağ kaşına saplamıştı. Bu esnada Pham Duy Toi de, Minh’ı beş ayrı yerinden yaralamıştı.

Ömer Güran’ın başkanlığında, Yargıçlar Gökan Asafoğulları ile Meltem Dündar'dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti dün ayrı ayrı görüştüğü iki sanık aleyhindeki davayı da karara bağladı. Heyetin dün karara bağladığı ilk davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Doğa Tokay hazır bulundu.

Nguyan Van Minh’ın kararını Yargıç Gökan Asafoğulları, Pham Duy Toi’nın dava kararını ise Yargıç Meltem Dündar okudu.

Mahkeme, her iki sanığı da aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Yargıçlar, özellikle “Ağır Yaralama” suçunun ömür boyu hapis cezası öngören, vahim ve yaygın suçlardan olduğuna dikkat çekti.

Yargıç Gökan Asafoğulları, kişilerin can güvenliği ve vücut bütünlüğüne karşı işlenen suçların ağır suç kapsamında olduğuna vurgu yapıp, kişinin en başta gelen yaşam ve vücut bütünlüğü hakkının KKTC Anayasası’nın 15. maddesiyle teminat altına alındığına değindi.

Asafoğulları, bu gibi suçların kişilere, acı, ıstırap yaratan, kalıcı izler bırakan ve toplumda ciddi endişe yaratan ve tedirginliğe neden olan suçlardan olduğuna işaret etti.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususların yanı sıra, müşteki ile sanığın birbirlerini affettiğine değinen Asafoğulları, Nguyan Van Minh’e 18 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Dündar: Şiddet içerikli suçlarda artış var

Yargıç Meltem Dündar, şiddet içerikli suçlarda artış olduğuna dikkat çekip, kişilerin sorunlarını şiddete başvurarak çözmesinin toplumsal huzur ve barışı ortadan kaldıracağından, mahkemelerin üzerine düşen görevin ağırlığına işaret etti.

Yargıç Dündar, bu gibi şiddet içerikli suçlarda amme menfaati göz önünde bulundurularak, caydırıcı ve ibret verici cezaların verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Dündar, sanığın planlı hareket ederek müştekiyi, bir kez karnından, üç kez sağ, bir kez de sol omzuna sokup, toplam 5 ayrı yerinden bıçaklamasını aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Sanıkların birbirlerini affettiklerini belirten Dündar, Vietnamlı sanıkların aldıkları cezayı dilini bilmedikleri bir ülkede çekecek olmalarını da hafifletici unsur olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Dündar, sanık Pham Duy Toi’ya iki yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 07:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104