Mısırlı balıkçılar para cezasıyla kurtuldu

banner37

Güney Kıbrıs bandıralı bir tekneyle KKTC Karasuları’nda balık avlarken yakalanan Mısır uyruklu 5 balıkçı, kişi başına 3 bin 500’er TL’lik para cezasına çarptırıldı

banner87
Mısırlı balıkçılar para cezasıyla kurtuldu
banner90
banner99

Ahmet VAMIK
 

Güney Kıbrıs bandıralı bir tekneyle KKTC Karasuları’na izinsiz girerek, Koruçam açıklarında balık avlarken yakalanan Mısır uyruklu 5 balıkçı, Girne Kaza Mahkemesi’nde yargılandı.

“KKTC’ye Kanunsuz Giriş” ve “Su Ürünleri Yasası’na Aykırı Hareket” suçlamasıyla yargılanan ve yargılandıkları davalardan suçlu bulunan sanıklar Ahmed Farag Taha Elzahed, Sameh Sobheye Ali Moharam, Abdelraouf El Dayed Abdelrahman, Abdou İbrahim Eid İbrahim Elgendy ve Amr Mahmoud Abdou Mohamed 3 bin 500’er TL’lik para cezasına çarptırıldı.
   Mahkemenin verdiği para cezasını ödeyerek serbest kalan ve ülkeden ihraç edilen Mısırlı balıkçılara gerekli muhaceret işlemlerinin yapılmasının ardından teknelerinin iade edildiği ve Sahil Güvenlik eşliğinde deniz yoluyla ülkemizden ayrıldıkları öğrenildi.
 

Yargıç Dündar, yasalara dikkat çekti
   Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Emine Taşkın hazır bulundu.
   Yargıç Meltem Dündar, 18 Eylül günü Güney Kıbrıs’ın Limasol Limanı’ndan Güney Kıbrıs bandıralı Gia Sou Kaiki Mou Al Nikola isimli 25 metrelik balıkçı teknesiyle balık avlamak amacıyla hareket eden sanıkların 21 Eylül günü saat 10.00 sıralarında KKTC Karasularını ihlal ederek Koruçam’ın 7,5 mil açığında balık avladıkları sırada Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından suçüstü yakalandıklarını anımsattı.
   Söz konusu geminin soruşturma maksatlı olarak Girne Sahil Güvenlik Komutanlığı’na götürüldüğü ve gemi mürettebatının tutuklandığını belirten Yargıç Meltem Dündar, sanıkların avladığı 11 kılıç balığının emare olarak alındığını, 9 tanesi bozulan ve imha edilen kılıç balıklarının 2 tanesinin ise bir balık restoranına 2 bin TL karşılığında satılarak elde edilen gelirin Maliye Bakanlığı’na teslim edildiğini açıkladı.
   Yargıç Meltem Dündar, “Su Ürünleri Yasası” uyarınca, KKTC vatandaşı olmayan kişilerin mesleki balık avcılığı yapamayacağına ve KKTC bayrağı taşımayan gemilerle avcılık faaliyeti yürütülemeyeceğine dikkat çekti.
 

Para cezasına çarptırıldılar
   Mahkemede söz alan sanıklar, istemeden KKTC karasularına girdiklerini söyleyerek suçlarını kabul etti ve mahkemeden özür diledi.

Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar, 5 sanığa 3 bin 500’er TL’lik para cezası verdiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75