Mohammad tutuksuz, Amar tutuklu yargılanacak

banner37

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün yanındaki araç park yerinde ağacın altına uyuşturucu atan Mohamed Sharif Mohamed Hussein ve arkadaşı Amar Imadeldin Diyab Musa teminat duruşmasına çıkarıldı

Mohammad tutuksuz, Amar tutuklu yargılanacak
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

   Polisin, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün yanındaki araç park yerinde ağacın altına uyuşturucu atarken yakaladığı Mohamed Sharif Mohamed Hussein ve arkadaşı Amar Imadeldin Diyab Musa, dün teminat duruşmasına çıkarıldı.

   Bin 200 TL’ye satın aldıkları 8 gram uyuşturucunun 6 gramını alan Amar Imadeldin Diyab Musa yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilirken, 2 gramı alan Mohamed Sharif Mohamed Hussein diğer şartların yanında 10 bin TL nakdi teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde (sentetik cannabinoid) alma, verme ve tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan iki zanlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı İbrahim Ruso, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Mehmet Sevinç’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Sevinç, 20.05.2020 tarihinde saat 12.45 raddelerinde Mohamed Sharif Mohamed Hussein’in Lefkoşa Polis Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi’nde görevli bir polis tarafından Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün kuzey kısmında bulunan araç park yeri içerisinde Nissan Juke marka aracın etrafında dolaşırken ve sağa sola şüpheli halde yürürken görüldüğünü anımsattı.

   Zanlının, park alanında bulunan ağacın yanına giderek taşımakta olduğu siyah renk bel çantası içerisinden bir şey alıp ağacın altına attığının görüldüğüne vurgu yapan Sevinç, polis ekibi tarafından söz konusu ağacın altında yapılan kontrolde üzerinde çizgiler bulunan beyaz renk kağıda sarılı 793 miligram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ile bir adet içerisinde tütün ile karışık 678 miligram ağırlığında sarma sigaranın bulunarak emare alındığını ve zanlı Mohamed Sharif Mohamed Hussein’in alıkonularak emareler ile birlikte Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polislere teslim edildiğini kaydetti.

   Aynı gün 14.50-15.10 saatleri arasında Mohamed Sharif Mohamed Hussein’in ikametgahında mahkeme emri ile huzurunda arama yapıldığını ve kanunsuz herhangi bir şey tespit edilmediğini kaydeden Sevinç, arama yapıldıktan sonra söz konusu apartmanın merdiven ayaklarında polisi görmesi üzerine elinde bulunan kağıdı arkasına saklayan zanlı Amar Imadeldin Diyab Musa’nın tasarrufunda 2 buçuk gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddenin bulunarak emare alındığını ve zanlının da tutuklandığını söyledi.

   Polis memuru Mehmet Sevinç, iki zanlının ortak bin 200 TL koyduklarını ve 19 Mayıs’ta zanlı Amar Imadeldin Diyab Musa’nın 8 gram uyuşturucuyu satın alıp, iki gramını zanlı Mohamed Sharif Mohamed Hussein’e verdiğini belirtti.

   Sevinç, tahkikatın zanlıların yargılanıncaya değin mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Temay Sağer, zanlı Amar Imadeldin Diyab Musa’nın 45 günü aşmamak üzere hükümsüz tutuklu yargılanmasına emir verdi.

   Sağer, zanlı Mohamed Sharif Mohamed Hussein’in ise yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, seyahat belgelerini polise teslim etmesi, 10 bin TL nakdi teminat yatırması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşullarıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75