Müebbet hapis istemiyle yargılanacak

banner37

Kız öğrencisiyle cinsel ilişkiye girdiği suçlamasıyla kamudaki görevinden ihraç edilen beden eğitimi öğretmeni Hüseyin Güngeldi, cezaevine gönderildi

Müebbet hapis istemiyle yargılanacak
banner90
banner99

MAHKEME KAÇABİLECEĞİNE KANAAT GETİRDİ… Lefkoşa Türk Lisesi’nde, 17 yaşındaki kız öğrencisiyle cinsel ilişkiye girdiği, çıplak fotoğraflarını bir başkasına gönderdiği iddiasıyla açığa alınıp, kamudaki görevinden atılan ve “Cinsel tecavüz” suçlamasıyla tutuklanan Hüseyin Güngeldi’nin aleyhindeki polis soruşturması tamamlandı. Mahkeme, zanlının müebbet hapis cezası öngören bir suçtan yargılanacağına ve yargılanmaktan kaçabileceğine bulgu yaparak, tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Emine UYSAL ÇALUDA    

   Ülkemizde infial yaratan ve akıllara kazınan, Lefkoşa Türk Lisesi’nde, 17 yaşındaki kız öğrencisiyle cinsel ilişkiye girdiği, çıplak fotoğraflarını bir başkasına gönderdiği iddiasıyla açığa alınıp, öğretmenlikten atılan ve “Cinsel tecavüz” suçlamasıyla tutuklanan Hüseyin Güngeldi, yargılanmak üzere cezaevine gönderildi. 

   Öte yandan, Hüseyin Güngeldi’nin, kız öğrencisinden onun için başka kızlar bulmasını istediği, kızın çıplak fotoğraflarının gönderildiği iddiasıyla açığa alınan bilgisayar öğretmeni S.M.’nin de Kamu Hizmeti Komisyonu’nda yargılamasının devam ettiği ve onunla ilgili kararın da önümüzdeki günlerde açıklanacağı bilgisine ulaşıldı.

   Olay sonrası açığa alınan, ardından da kamu görevinden ihraç edilen Güngeldi, dün cinsel tecavüz suçuyla yeniden mahkemeye çıkarıldı ve aleyhindeki suçlardan yargılanmak üzere teminata bağlandı.

   Kız öğrencisiyle cinsel ilişkiye girdiğini ancak rızasıyla olduğunu beyan eden Hüseyin Güngeldi, Fasıl 154 Ceza Yasası’na göre korumakla mükellef olduğu öğrencisine cinsel tecavüzde bulunmakla suçlanıyor.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı İbrahim Ruso, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci ve polis memuru Hüseyin Ergüleç’i dinletti.

   Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, zanlının “Cinsel tecavüz” ve “Özel hayatın gizliliğine aykırı hareket” suçlarından methaldar olduğunu belirterek, “Zanlı Hüseyin Güngeldi, bu kadar ciddi bir suçla karşı karşıya kalacağının bilincinde değildi. Bu suça öngörülen hapis cezası müebbet olduğundan, yargılanmaktan kaçabilir ve müşteki E.S., veya tanık ifadelerine etki edebilir” ifadelerini kullandı.

   Feyyaz İneci, zanlının ifadesi alınmadan bir gün önce E.S.’yi arayıp, “Eğer seni bakanlık veya polis ifadeye çağırırsa ilişkimizden bahsetme” dediğini de mahkemeye aktardı ve tutuklu yargılanmasını talep etti.

“Çocukla, öğretmenin Whatsapp yazışmaları poliste emare”

   Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Hüseyin Ergüleç de, 25 Şubat 2020 tarihinde 17 yaşındaki kız çocuğu E.S.’nin, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’ye gelip, öğrenci olduğu ve aynı okulda beden eğitimi öğretmeni olan zanlı Hüseyin Güngeldi ile gönül ilişkisi yaşadığını, cinsel ilişkiye girdiğini belirttiğini anımsattı.

   Polis memuru Hüseyin Ergüleç, kız çocuğunun çıplak fotoğraflarını çekip, öğretmeni Hüseyin Güngeldi’ye gönderdiğini ve zanlının da Whatsapp’tan başkasına gönderdiğini polise bildirip, ifade vererek şikayetçi olduğuna vurgu yaptı.

   Ergüleç, zanlı aleyhinde başta ‘Özel Hayatın Gizliliğine Aykırı Hareket Etmekten’ soruşturma başlatıldığını ancak soruşturmanın seyrinin değiştiğini mahkemeye aktardı.    

   Ergüleç, hem polis tarafından hem de Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından zanlının aleyhine disiplin soruşturması başlatıldığını anımsattı.

   Ergüleç, bakanlığın disiplin soruşturmasının neticesinde KKTC Başsavcılığı’nın zanlının aleyhinde, Fasıl 154 Ceza Yasası’nda yer alan “Koruma ve bakım sorumluluğu altında olan kişilere cinsel tecavüz” suçuyla soruşturma başlatılmasına karar verdiğine vurgu yaptı.

“Öğrencisiyle dört ayrı evde, okul saatinde ilişkiye girdi”  

   Polis memuru Hüseyin Ergüleç, E.S.’nin 28.08.2020 tarihinde yeniden ifadeye çağrıldığını ve 2019 Ekim, Kasım ve Aralık ile Ocak 2020 tarihleri arasında dört ayrı ikametgahta zanlının kendisine cinsel tecavüzde bulunduğunu beyan ettiğini mahkemeye aktardı.

   Ergüleç, zanlının 28.08.2020 tarihinde evinde tespit edilerek tutuklandığını anlattı. Ergüleç, E.S.’nin ifadesinde zanlının kendisini, okul saatinde arabasına alarak, üç ayrı eve götürüp, defalarca cinsel tecavüzde bulunduğunu belirttiğini kaydetti.    

   Polis memuru Hüseyin Ergüleç, E.S.’nin ifadesinde, zanlının kendisini götürdüğü evleri tarif ettiğini ve çocuğun evlere dair tüm tarif ettiklerinin evlerle örtüştüğüne de dikkat çekti.

Ergüleç: Cinsel tecavüz tahkikatı tamamlandı

   Polis memuru Ergüleç, cinsel tecavüz suçuyla ilgili zanlının aleyhine başlatılan tahkikatın tamamlandığını belirterek, zanlının eşiyle boşanma aşamasında olduğunu ve öğretmenlik mesleğinden de atıldığını vurguladı.

   Ergüleç, zanlının Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisine giren ve ömür boyu hapislik cezası öngören bir suçla yargılanacağına vurgu yaptı.

   Ergüleç, zanlının yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini talep etti.

   Avukat Altan Erdağ, tanıkları sorgulayıp, müvekkilinin yargılanmaktan kaçmayacağını savundu.

Avukatları tutuksuz yargılanmasını talep etti

   Zanlı Hüseyin Güngeldi’nin avukatları Altan Erdağ ile Kıvanç Manyera, zanlının tutuklu yargılanmasına itiraz etti.

   Avukatları, zanlı Hüseyin Güngeldi’yi mahkemede yeminli şahadete çağırdı. Güngeldi, 25 Şubat 2020 tarihinden beri polis soruşturması altında olduğunu ve o tarihte avukatı Kıvanç Manyera ile polise gittiğini, iki suçtan itham edildiğini belirtti.

   Güngeldi, “Suçlamaları reddettim. Böyle bir şey olmadığını söyledim. Beni tutuklamadılar, teminata da çıkarılmadım. Bana bir ceza davası getirileceğini biliyordum. Müebbet hapis cezası öngördüğünü biliyordum. Yurt dışına çıkmakta engelim yoktu ve kaçmadım. Kamu Hizmeti Komisyonu’nda yargılandım ve cinsel tecavüz suçundan beraat ettim. 4 evin sahiplerini tanıyorum ve alınan ifadelere kesinlikle müdahale etmedim” ifadelerini kullandı.

   Güngeldi, kefilleri olduğunu, teminatla serbest bırakılmayı talep etti. Savcı Ruso, Güngeldi’yi sorguladı ve yargılanmaktan kaçacağı iddiasında bulundu.

   Savcı Ruso, zanlıya, öğretmenlikten atıldığını ve bu süreçten sonra ne iş yapacağını sordu. Güngeldi, öğretmenlikten önce 34 yaşına kadar ticaretle uğraştığını ve kısmen İngilizce diline vakıf olduğunu belirtti.

   Savcı Ruso, çocuğun yaşı 17 olduğundan kendisine dava getirilemeyeceğini düşündüğü iddiasında bulununca Güngeldi bu iddiayı kabul etmedi.

   Savcı Ruso, zanlının en başından aleyhindeki tecavüz suçlamasını bilip kaçmadığını savunduğunu ancak hukukçularının tavsiyesiyle cinsel tecavüzden tutuklanacağını beklemediğini söyleyerek, yargılanmaktan kaçabileceğine dikkat çekti.

   Güngeldi’nin, “11 yaşında oğlum var, kaçmayacağım” demesi üzerine de Savcı Ruso, sanığın oğluna “buradan gideceğim ve beni göremeyeceksin” dediğini iddia etti.

   Savunma avukatları, daha sonra zanlı Güngeldi’nin üç yakın akrabasını kefil olarak dinletti. Savcı Ruso, kefil üç tanığı da sorguladı. 

   Duruşmanın sonunda yapılan hitaplarda, avukatlar tutuksuz yargılanma talebini yineledi. Savcı İbrahim Ruso, suçun ciddiyetine vurgu yapıp, işini kaybeden, boşanma davası devam eden, aile bağları zayıf olan ve müebbetle yargılanacak olan zanlının alabileceği ceza değerlendirildiğinde, kamu yararı dikkate alınarak, tutuklu yargılanmasını talep etti. 

   Yargıç Temay Sağer, zanlı Hüseyin Güngeldi’nin aleyhindeki cinsel tecavüz suçunun ciddiyetine vurgu yaptı. Sağer, sanıkla, öğrencisi arasında, mesai saatleri içinde, defalarca cinsel ilişki olduğuna, ithamı destekler nitelikli Whatssapp görüşmeleri olduğuna dair şahadet olduğuna dikkat çekti. 

   Sağer, ithamın nevinin ciddiyeti, aleyhindeki şahadetin kuvvetli oluşu, mesai saatleri içinde işlenmiş oluşu ve sanığın mahkum olması halinde uzun süreli hapis cezası almasının kuvvetle muhtemel olduğuna, ayrıca tanıklara müdahale edebileceğinden üç ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.    

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75