Müfettiş, cezaevine gönderildi

banner37

Rüşvet almak, suç gelirini aklamak, görevi kötüye kullanmak gibi 15 yıla kadar hapis cezası öngören suçlamalarla karşı karşıya olan Polis Müfettişi G. B. Ç, tutuklu yargılanacak

banner87
Müfettiş, cezaevine gönderildi
banner99

“BIRAKIN İSTİFA EDEYİM, ÇEKEYİM GİDEYİM”… Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlının utanç içinde olduğunu ve tutuklandığı gün, “Bırakın istifa edeyim, çekeyim gideyim” dediğini mahkemeye aktardı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlıkları olan zanlı G. B. Ç’nin, GKRY’ndeki ABD Elçiliği’ne başvurarak 10 yıllık vize aldığına dikkat çeken Kızıltuğ,

vizenin halen geçerli olduğuna vurgu yaptı.

“DEFALARCA TUTUKLADIKLARIM KOMPLO KURDU”… Mahkemede tanık kürsüsüne çıkarak kendisine komplo kurulduğunu savunan G. B. Ç., asla yargılamaktan kaçma gibi bir düşüncesinin olmadığını belirterek, defalarca tutukladığı kişilerin kendisine iftira atıp komplo kurduğunu söyledi ve düşüncesinin, polislikten ayrılıp, akademisyen olmak olduğunu ve geriye kalan hayatını kendisine atılan iftiraları ortaya çıkarmaya adamak olduğunu dile getirdi.

“GÜÇLÜ EMARE VE GÜÇLÜ BİR ŞAHADET VAR”… Zanlının aleyhinde, güçlü emare ve güçlü bir şahadet olduğuna bulgu yapan Yargıç Temay Sağer, hapislik cezası almasının kuvvetle muhtemel olduğuna işaret etti. KKTC, GKRY ve TC vatandaşlığı olan zanlının gayri yasal yollardan kaçmasının çok kolay olduğunu ve konu vatandaşlıkları nedeniyle iadesinin de mümkün olmadığına vurgu yapan Sağer, zanlının tutuklandığında, “Bırakın istifa edeyim, çekeyim gideyim” demesinin dikkat çekici olduğunun altını çizdi ve iki ayı aşmamak şartıyla, yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine karar verdi.

Hakkında, soruşturma altında olan bir şahıstan polis baskınlarına karşı korumak adına rüşvet talep edip, rüşvet alma, gizli belgelerin ifşası, kamu görevini kötüye kullanma gibi çeşitli suçlardan soruşturma başlatılan ve 20 Ağustos’tan bugüne tutuklu bulunan polis müfettişi G. B. Ç., yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Behrat Mavioğlu, Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ’u tanık olarak dinletti.

7 ayrı suçla mahkemeye çıkarıldı

Mahkemede yeminli şahadet veren Kızıltuğ, zanlının 2016 ile 9 Ağustos 2019 tarihleri arasında “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebinde Bulunması”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Alması”, “Haksız Mal Edinme”, “Gizli Bilgilerin İfşası”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” ve “Suç Gelirinin Aklanması” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, 20 Ağustos’ta tutuklanan ve 5 kez mahkeme huzuruna çıkarılıp, 29 gündür tutuklu olan zanlının etki edebileceği tahkikatın tamamlandığına işaret etti.

90 tanıktan ifade alındığını belirten Kızıltuğ, zanlının tanıklara etki etme olasılığının kalmadığını belirtti.

Kızıltuğ, zanlının aleyhinde soruşturma olan bir kişiden rüşvet istediğine dair ses kaydı da dahil, ifadeler olduğuna vurgu yapıp, “Zanlıyı suça bağlayan çok kuvvetli şahadet var” dedi.

Aleyhinde 6 farklı suç dosyası hazırlanacak

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlının aleyhinde 6 farklı meseleden dosya hazırlandığına işaret etti.

Kızıltuğ, “Suç gelirinin aklanması” suçunun 15 yıla ve/veya 500 bin TL para cezası, “Kamu görevlisinin rüşvet alması” suçunun 10 yıla, “Kamu görevlisi tarafından sirkat” suçunun 7 yıla, “Haksız mal edinme” ve “Gerçeğe aykırı mal bildirimi” suçlarının ise 5 yıla kadar hapis öngördüğüne dikkat çekti.

Zanlıyı suça bağlayan direkt şahadet olduğuna işaret eden Kızıltuğ, zanlının 23 Ağustos’ta görevinden geçici olarak uzaklaştırıldığını mahkemeye aktardı.

Başmüfettiş Kızıltuğ, “Suç Gelirini Aklamak” suçundan zanlının, eşinin ve iki çocuğunun mallarına tedbir konduğuna vurgu yaptı.

“ABD’den 10 yıllık vize aldı”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlıkları olan müfettiş zanlı G. B. Ç’nin, GKRY’deki ABD Elçiliği’ne başvurarak 10 yıllık vize aldığına dikkat çekti.

Kızıltuğ, vizenin halen geçerli olduğuna vurgu yaptı.

“Bırakın istifa edeyim, çekeyim gideyim”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlının utanç içinde olduğunu ve tutuklandığı gün, “Bırakın istifa edeyim, çekeyim gideyim” dediğini mahkemeye aktardı.

Meseleyle ilgili birçok kişiden ifade alındığını belirten Kızıltuğ, ifade verenlerin tedirgin, korku ve infial içinde olduğunu kaydetti.

Kızıltuğ, zanlının kendisine utanç duyduğunu söylediğini ve toplum içine çıkamayacağını beyan ettiğini mahkemeye aktardı.

Kızıltuğ, “Zanlıyı suça bağlayan çok kuvvetli şahadet var ve çok kuvvetle muhtemel hapislik cezası alabilir. Bu nedenlerle yargılanmaktan kaçabilir” ifadelerini kullandı.

Kızıltuğ, zanlının rüşvet almasıyla ilgili direk bir ifade olduğunu ve tanığın, müfettiş olan zanlıya para verdiği yönünde ifade verdiğini kaydetti.

Kızıltuğ, zanlıya yazılı dava tebliğ edildiğini ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Zanlının işlediği suçların devlet aleyhinde işlenen suçlar olduğuna ve mahkum olmasının kuvvetle muhtemel olduğuna değinen Kızıltuğ, yargılanmaktan kaçabileceğine inanç belirtti.

Kızıltuğ, üç ayı aşmamak üzere cezaevine hükümsüz tutuklu kalmasını talep etti.

Savcı: Tutuklu kalması elzemdir

Savcı Behrat Mavioğlu, zanlının itham olacağı suçların ciddiyetine ve 15 yıla kadar hapis cezası öngören suçlamalarla yargılanacağına vurgu yaparak, tutuklu yargılanmasının elzem olduğunu belirtti.

Mavioğlu, zanlının gayri yasal yollardan yurtdışına çıkarak, yargılanmaktan kaçabileceğine vurgu yapıp, tutuklu yargılanmasını talep etti.

Akter: Komplo kuruldu

Zanlının avukatı Derviş Akter, “Utanç duyduğu doğru değil. Bulunduğu mevki nedeniyle komplo kuruldu” iddiasında bulundu.

Akter, zanlının yanı sıra eşi ve çocuklarının da mallarına tedbir konduğunu söyleyerek, “Bu kişiye kımıldama şansı dahi bırakmadılar” dedi.

Tarkan Kızıltuğ, iddiaları reddetti ve zanlıyı suça bağlayan şahadet olduğunu yineledi. Akter, 10 yıllık ABD vizesinin itibarlı kişilere verildiğini ve gezmek amaçlı aldığını savundu.

Akter, zanlıyı yeminli şahadete çağırdı.

G. B. Ç.: Yargılanmaktan asla kaçmam

Mahkemeye yeminli şahadet veren zanlı G. B. Ç., “Polis müfettişi olarak görevliydim. Yargılanmaktan hayır, asla kaçmam. Bu ülkedeki yolsuzlukları ortaya çıkarmak için yıllarca mücadele ettim. Hayatımı bana kurulan komploları ortaya çıkarmaya adayacağım. Onurum kırıldı. Defalarca tutukladığım kişilere itibar edildi. Mallarıma, maaşıma tedbir kondu” dedi.

Savcı Behrat Mavioğlu, zanlıya yargılanmaktan kaçma niyeti olduğunu iddia etti.

Bunun üzerine zanlı, “Hayatını hukuka ve gerçek suçluları yakalamaya adamış bir kişiyim. Asla ailemi terk edip, yurtdışına kaçacak değilim. Ömrümün yettiği sürece bana atılan iftiraları ortaya çıkaracağım” ifadelerini kullandı.

Zanlı, ayrıca tutuklanmadan önce ABD’ye oğluyla tatile gitmek için vize başvurusu yaptığını ve bu tatil tarihinin de belli olduğunu söyledi.

2006 yılından bugüne üç kez kansere yakalandığını ve MS hastası olduğunu anlatan zanlı, yurtdışına hem tatil hem de tedavi amaçlı gittiğini ileri sürdü.

Polisten istifa etmek istediğini beyan eden zanlı, akademisyen olmayı planladığını anlattı.

Zanlının avukatı Derviş Akter, müvekkilinin yargılanmaktan kaçamayacağını beyan edip, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Mahkeme: Güçlü emare ve güçlü şahadet mevcut

Yargıç Temay Sağer, zanlının aleyhindeki suçlamaların çok ağır ve ciddi olduğuna değinip, konu suçlarla ilgili ses kaydı ve gizli evraklar gibi güçlü emare ve güçlü bir şahadet olduğuna bulgu yaptı.

Sağer, zanlının, toplumda suçların önlenmesine bağlı bir kurumda üst düzey rütbede görev yaptığına ve Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacağına vurgu yapıp, hapislik cezası almasının kuvvetle muhtemel olduğuna işaret etti.

Yargıç Temay Sağer, zanlının KKTC, GKRY ve TC vatandaşlığı olduğunu belirterek, gayri yasal yollardan kaçmasının çok kolay olduğunu ve konu vatandaşlıkları nedeniyle iadesinin de mümkün olmadığına değindi.

Sağer, zanlının tutuklandığında, “Bırakın istifa edeyim, çekeyim gideyim” demesinin dikkat çekici olduğuna vurgu yaptı.

Yargıç Sağer, zanlının yargılanmaktan kaçabileceğine dikkat çekip, iki ayı aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108