Muhaceret Yasası işlevselliğini yitirdi

banner37

Adaya turist statüsünde gelip seri hırsızlık yapan Abdülhamit Günsun’u 15 ay hapse mahkum eden Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, bu tür suçların arttığına dikkat çekti ve önemli bir uyarıda bulundu:

Muhaceret Yasası işlevselliğini yitirdi
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, adaya turist statüsünde giriş yapıp, seri hırsızlık yapan Abdülhamit Günsun’a 15 ay hapis cezası verirken, bu tür suçların giderek arttığına ve Muhaceret Yasası’nın işlevselliğini yitirdiğine işaret etti.

Mahkeme, geçtiğimiz temmuz ayında 90 günlük turist vizesi ile adaya giriş yapıp, seri hırsızlık suçu işleyen Abdülhamit Günsun’a 15 ay hapis cezası verdi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’in baktığı davanın dünkü karar oturumunda KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin hazır bulundu.

Kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, sanık Abdülhamit Günsun’un temmuz ayında ülkeye turist vizesi ile giriş yaptığına vurgu yaptı.

Sağer, Günsun’un 23 Temmuz tarihinde Z.Ş.’ye ait apartmanın önünde park halindeki HT 999 plakalı kilitsiz durumundaki Mercedes Jeep marka aracın içerisinden adı edilene ait Samsung Galaxy S7 edge marka cep telefonunu çaldığını anımsattı.

Yargıç Temay Sağer, 22 Temmuz’da Köşklüçiftlik’te Y.E.’ye ait evin mutfak kapısını açıp içeriye girerek dolap üzerinde bulunan mavi renk çocuk kumbarası içerisinden tahmini 50 TL bozuk paraları ve ayrıca mutfak içerisinde buzluk üzerinde muhafaza edilen iki adet markası meçhul cips ve iki paket fıstığı çaldığını belirtti.

“KKTC’de herkes huzur içinde yaşama hakkına sahip”

Mala karşı işlenen suçların kişi üzerinde yıkıcı sonuçlar verdiğine vurgu yapan Sağer, “KKTC’de yaşayan herkes huzur içinde yaşama hakkına sahiptir” dedi.

“Geceleyin ev açma” suçlarının ülkemizde günden güne yaygınlaştığına işaret eden Sağer, bu tür suçların toplumun huzurunu kaçırdığına değindi.

Sağer, kalacak bir evi olmayan sanığın, gece evde çocuğu ile tek başına kalan bir kadının evine girip

hırsızlık yapmasını, hoşgörü ile yaklaşamayacaklarını kaydetti.

Yargıç Temay Sağer, Abdülhamit Günsun’un daha önce ülkede işini kaybettiğini ve KKTC’den çıkış yaptıktan sonra, yeniden turist vizesi ile giriş yaptığına değinip, “Muhaceret Yasası artık işlevini yitirdi” dedi.

Sağer, parklarda yatıp kalkan sanığın, başkalarının bahçesine izinsiz olarak girip, yüzünü yıkadığına vurgu yaptı.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Sağer, sanığa oybirliği ile 15 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108