'Mülayim davrandık, daha dikkatli ol'

banner37

Sabıka kaydı kabarık olan Onur Tiken’i ‘hırsızlık’ suçundan 9 ay hapse mahkûm eden Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı genç sanığa nasihatte de bulundu

banner87
'Mülayim davrandık, daha dikkatli ol'
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Şubat 2018’de, izinli çıkış yaptığı askeri birliğine geri dönmeyerek, Gazimağusa Suriçi’ndeki üç işyerini açarak hırsızlık yapan Onur Tiken’i, “bina açma”, “kasti hasar” ve “suç işleme kastıyla başkasının malına girme” suçlarından suçlu bulup 9 ay hapse mahkûm etti.

Heyetin oybirliği ile aldığı kararın açıklanmasından sonra, heyet Başkanı Nüvit Gazi Hacı, işlediği suçtan ötürü pişmanlığını gözlemledikleri sanığa fırsat tanıdıklarını belirterek nasihat etti ve “Mülayim davrandık, daha dikkatli ol” diyerek uyarıda bulundu.

Küçük yaşta ailesi tarafından terk edilen, aile eğitimi ve sevgisinden yoksun olarak büyüyen sabıka kaydı kabarık genç Onur Tiken ile ilgili kararı açıklayan Hazal Hacımulla, sanığın, ülkede yaygın hal alıp toplumda huzursuzluk ve endişe yaratan konu suçlardan ötürü menfaat elde etmediğine dikkat çektikten sonra önemli noktalara vurgu yaptı.

Aile içi yaşanan sorunların, ilgisizliğin ve kötü arkadaş çevresinin, hayat tecrübesinden yoksun genç kişileri suça ittiğine dikkat çeken Hazal Hacımulla, pişmanlığını her halinden gözlemledikleri sanığın, izahatında, anne ve babasıyla konuşmadığını belirtip sokakta yaşadığından söz ettiğine değindi.

Yargıç, sanığın, anne ve babası tarafından maddi ve manevi olarak istismar edildiğine vurgu yaptı.

Hazal Hacımulla, huzurundaki sanığın, Suriçi’ndeki Sweet Mama’dan 5 TL değerinde kutu kola, İncir Altı Restoran’dan 100 TL nakit para ve kapısına 100 TL hasar yapıp içerisinde alacak bir şey bulamadığı Duayen Meyhane’den yakalanmamak için 400 TL değerindeki güvenlik kamerasını sirkat edip yarım bir inşaata attığını anımsattı.

Hacımulla, yasada “bina açma” suçunun 7, “sabıkadan sonra sirkat” suçunun 5, “suç işlemek kastıyla başkasının malına girme” suçunun 2 ve “kasti hasar” suçunun 3 yıla kadar hapislik öngören ciddi, vahim ve yaygınlaşan suçlar olduğunu yineledi.

Yasanın, mülkiyet hakkının etkin bir şekilde korunması için konu suçlara ciddi cezalar öngördüğünü ifade eden yargıç, konu suçları önlemede mahkemelere düşen görevden söz etti.

Konu suçları önleyebilmek için caydırıcı ve ibret verici cezaların verilmesi gerektiği üzerinde duran yargıç, sistematik şekilde suç işleyen sabıkalı sanığa, meselenin tüm hususlarını titizlikle inceledikten sonra, verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğunu açıkladı.

Girdiği işyeri içerisindeki kamera kayıt cihazını sirkat eden sanığın, suçun açığa kavuşmasını engelleme çabasından da söz eden yargıç, işlediği suçlardan menfaat elde etmemesine karşın, açtığı konu işyerlerini toplam 505 TL zarara uğrattığını anlattı.

Zarara uğrayan kişilerin tazmin edilmediğini kaydeden yargıç, askerden kaçışıyla ilgili de ceza alacak olan sanığı, 9 ay hapse mahkûm ettiklerini açıkladı

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75