Mülteciler, 22 Aralık’ta itham edilecek

banner37

Dipkarpaz Taşocakları mevkiinden tekne ile gelip, KKTC’ye kanunsuz giriş yapan ikisi kadın, dördü çocuk toplam 18 mülteciyle ilgili soruşturma tamamlandı ancak cezaevinin doluluğu ve sınır dışı işlemleri nedenleri ile yargılanmalarına başlanamadı

Mülteciler, 22 Aralık’ta itham edilecek
banner90
banner99

Ayşe BULUT

Dipkarpaz Taşocakları mevkiinden 8 metre uzunluğundaki “San Rayz” isimli zotyak türü siyah renkte bir sürat teknesiyle KKTC’ye kanunsuz giriş yapan ikisi kadın, dördü çocuk toplam 18 mülteciyle ilgili soruşturma tamamlandı ancak cezaevinin dolu olması ve sınır dışı işlemlerinin devam etmesi nedeniyle dün yapılması beklenen yargılanmaları 22 Aralık tarihine tehir edildi. Mülteciler, bu süre zarfında tutuklu kalmaya devam edecek.

İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Tutku Candaş’ın huzurunda gerçekleşen dünkü celsede Savcı Ahmet Özlemler, meselenin olgularını aktararak itham için tehir talebinin gerekçelerini açıkladı.

Savcı Özlemler, sanık 1 ve 2’nin biri 3 ve 5 yaşlarında iki çocuğu olduğunu, sanıklar arasında 15, 16 ve 17 yaşında olan başka çocuklar da olduğunu belirterek, davanın itham edilip bitirilmesi halinde, tümünün cezaevine gitmesinin söz konusu olduğunu dile getirdi.

banner134
Cezaevi yönetimi ve İçişleri Bakanlığı ile görüştüklerini ve cezaevinde şu anki sayının 600 civarında olduğunu, bakanlığın da sınır dışı işlemlerini tamamlamak üzere olduğu bilgisini aldığını aktaran Savcı Özlemler, sınır dışı işlemlerinin tamamlanıp, gerekli yazışmaların yapılmasının ardından sanıkların itham edilmesinin daha uygun olacağı görüşünde olduklarını ifade etti.

Huzurundaki beyanı değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, davayı itham için 22 Aralık tarihine tehir etti ve sanıkların da polis nezaretinde tutuklu kalmasına karar verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75