Mülteciler karantinada, karşılayanlar tutuklu

banner37

Dipkarpaz Taşocakları mevkiinden tekne ile gelip, KKTC’ye kanunsuz giriş yapan ikisi kadın, dördü çocuk toplam 18 mülteciyle ilgili soruşturma devam ediyor

Mülteciler karantinada,  karşılayanlar tutuklu
banner90
banner99

Ayşe BULUT

ORGANİZEYİ YAPAN TÜRKİYE’DE… Mültecileri karşıladıkları sırada suçüstü yakalanan Ö. O., ve A. G.’yi ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkaran polis, zanlıların verdikleri gönüllü ifadelerinde başka birinin yönlendirmesiyle bölgeye gittiklerini söylediklerini belirterek, bu kişinin Türkiye’de olduğunun belirlendiğini kaydetti. Mahkeme, iki zanlı ile karantinada tutulan 18 mültecinin aleyhine 6 günlük ek tutukluluk emri verdi.

Dipkarpaz Taşocakları mevkiinden 8 metre uzunluğundaki “San Rayz” isimli zotyak türü siyah renkte bir sürat teknesiyle KKTC’ye kanunsuz giriş yapan ikisi kadın, dördü çocuk toplam 18 mülteciyle ilgili soruşturma devam ediyor.

KKTC’ye kanunsuz olarak giriş yapan 18 mülteciyi karşıladıkları sırada suçüstü yakalanan Ö. O., ve A. G., isimli iki zanlı dün mahkemeye çıkarılırken, PCR testi sonuçları beklenen 18 mülteci mahkemeye çıkarılmadı ancak tümünün aleyhine de 6’şar günlük ek tutukluluk emri alındı.

İnsan kaçakçısı olduğuna inanılan zanlı 1 Ö. O., ve zanlı 2 A. G., dün İskele Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Tutku Candaş’ın huzuruna çıkarıldı.

Dünkü tutukluluk duruşmasında, Savcı Ahmet Özlemler, operasyonun detaylarını aktarması için, tahkikat memuru Remzi Şenkurt’u dinletti.

banner134
Mahkemede yeminli şahadet veren Şenkurt, zanlıların 06.12.2020 tarihinde saat 22.40’ta Yenierenköy – Dipkarpaz arasında Salahattin’in Yeri olarak bilinen mevkide toplamda 18 Suriyeli mültecinin, deniz yoluyla KKTC’ye giriş yaptıkları sırada bir polis ekibi tarafından suçüstü tespit edilerek tutuklandıklarını anlattı.

Polis memuru Remzi Şenkurt, mülteciler arasında 3 ve 5 yaşlarında iki erkek çocuğu, yine 15 yaşlarında 2 erkek çocuğu ile iki de kadın mülteci olduğunu mahkemeye aktardı. Şenkurt, tüm mültecilerin karantinada olduğunu kaydetti.

Şenkurt, zanlı 1 Ö. O., ve zanlı 2 A. G.’nin, mültecileri kıyıdan karşıladıkları esnada suçüstü yakalandıklarına vurgu yaptı.

İki zanlının da gönüllü ifade verip, başka birinin yönlendirmesiyle konu yere gittiğini belirttiklerini aktaran Şenkurt, olayla aranan kişinin Türkiye’de olduğunun belirlendiğini kaydetti.
Tahkikatın çok yönlü devam ettiğini belirten Şenkurt, iki zanlının ve karantinada olan 18 mültecinin 6 gün tutuklu kalmalarını talep etti.

Yargıç Tutku Candaş, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 6 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75