Mülteciler stadyumda Kaçakçılar hücrede

banner37

Avtepe sahilinden KKTC'ye kanunsuz giriş yapan Suriye uyruklu 11’i çocuk 32 mülteciyi yasal olmayan yollardan getiren üç kişi tutuklandı

Mülteciler stadyumda  Kaçakçılar hücrede
banner99

TUTUKLULUK ALINDI… Avtepe - Kuruova köyleri arasında, önceki akşam, aralarında çocukların da bulunduğu 32 mülteci, İskele Kapalı Spor Salonu’na götürüldü ve gıyaplarında üç günlük tutukluluk emri alındı. Mültecileri, yasal olmayan yollardan KKTC’ye giriş yapmasını sağlamakla suçlanan Süleyman Barut, Kadircan Barut ve Davut Zengin, dün İskele Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve haklarında birer günlük tutukluluk kararı verildi

Ayşe BULUT

   Avtepe sahilinden KKTC'ye kanunsuz giriş yapan Suriye uyruklu 11’i çocuk 32 mülteciyi yasal olmayan yollardan getiren üç kişi tutuklandı.

   Avtepe - Kuruova köyleri arasında, önceki akşam, aralarında çocukların da bulunduğu 32 mülteci, İskele Kapalı Spor Salonu’na götürüldü.

   Dün 32 mülteci aleyhinde gıyaplarında üç günlük tutukluluk emri alındı.

   32 mültecinin yasal olmayan yollardan KKTC’ye giriş yapmasını sağlamakla suçlanan zanlı 1 Süleyman Barut, zanlı 2 Kadircan Barut ve zanlı 3 Davut Zengin, dün İskele Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Olayla ilgili mahkemede yeminli şahadet veren tahkikat memuru Celil Gülyapraki, zanlı 1 Süleyman Barut, zanlı 2 Kadircan Barut ve zanlı 2 Davut Zengin’in, 07.10.2020 tarihinde, saat 15.00 sıralarında, Dipkarpaz Kuzey Sahili’nde, henüz tespit edilemeyen bir şekilde, tekne yardımıyla, KKTC’ye liman olmayan bir yerden 21 yetişkin 11 çocuk toplam 32 Suriye uyruklu şahsı, ülkeye kanunsuz olarak getirdiğini belirtti.

banner134
   Gülyapraki, aynı gün saat 20.45 sıralarında temin edilen bilgiler ışığında yapılan araştırma neticesinde, mültecilerin, Avtepe köyü yakınlarında, yol kenarında polis tarafından tespit edildiğini kaydetti.

   Gülyapraki, 21 yetişkinin tutuklandığını, 11 çocuğun ise gözetim altına alındığını söyledi.

Üç kişi tutuklandı

   Tahkikat memuru Celil Gülyapraki, meseleyle ilgili olarak sürdürülen tahkikatta, söz konusu mültecilerin bulunduğu Avtepe köyünde, zanlı 1 ve zanlı 2’nin bir araç içerisinde polis tarafından tespit edilerek tutuklandıklarını kaydetti.

   Gülyapraki, sürdürülen tahkikatta zanlı 1’in tasarrufundaki telefonlarda yapılan incelemede zanlı 3 ile sıkça görüşmeleri tespit edildiğini ve bu meselede şüpheli olarak tutuklandığını anlattı.

   Meselenin tahkikatının çok yönlü devam ettiğini belirten Gülyapraki, alınacak birçok ifade, incelenecek birçok kamera, aranan emareler ve aranan iki şahıs olduğuna vurgu yaptı.

   Gülyapraki, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için üç zanlının bir gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

   Yargıç Tutku Candaş, üç zanlının ilk nazarda insan kaçakçılığı suçuyla bağlantıları olabileceğine ve zanlıların serbest kalması halinde tahkikata olumsuz etki edeceğine bulgu yapıp, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için 1 gün tutuklu kalmalarına emir verdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75