Mültecileri, derenin orta yerine bırakıp kaçtılar

banner37

Sahil Güvenlik Komutanlığı, dün Güzelyurt Körfezi’nde Gaziveren köyünün 7 deniz mili açığında 14 mülteci tespit etti; Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi ekibi ise Şahinler Deresi’nin içinde 6 mülteci buldu

Mültecileri, derenin orta  yerine bırakıp kaçtılar
banner8

Güren TİLKİ

VAN ARAÇLA DEREYE GÖTÜRÜLDÜLER… Gaziveren açıklarında, Güzelyurt’ta ve Güney Kıbrıs’ta, Aşağı Pirgo açıklarında dün 33 mülteci tespit edildi. Sahil Güvenlik ekibi tarafından Gaziveren açıklarında, tekne içerisinde tespit edilen 14 mülteci, Türkiye Sahil Güvenlik unsurlarına denizde teslim edildi. Güzelyurt’ta Cürümleri Önleme Şubesi ise, Şahinler Deresi’nde 6 mülteci yakaladı. Dere içerisinde otururken bulunan mültecilerin, beyaz renk Van bir araçla bölgeye bırakıldığı tespit edildi. Mültecilerin, insan tacirlerine 3 bin dolar verdiği öğrenildi. Öte yandan, Güney Kıbrıs’taki Aşağı Pirgo açıklarında da 13 mültecinin yakalandığı haber verildi.

KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı, dün gün boyu “mülteci” ihbarı aldı. İhbarları tek tek değerlendiren ekip,

Güzelyurt Körfezi’nde Gaziveren köyünün, 7 deniz mili açığında mülteci teknesi tespit etti.

Tekneye düzenlenen operasyon sonucu 14 mülteci yakalandı. Yakalanan mülteciler, Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığı ile KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Arasında Sahil Güvenlik Alanında İşbirliği Protokolü kapsamında Türkiye Sahil Güvenlik unsurlarına denizde teslim edildi.

Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi ekibi de, dün aldıkları ihbarı değerlendirerek, bölgede mülteci aradı.

Ekibin titiz çalışması sonucunda Şahinler Deresi’nde 6 mülteci tespit edildi.

Derenin orta yerinde otururken bulunan mültecilerin, üzerlerinin hâlâ ıslak olduğu görüldü. Edinilen bilgiye göre, insan tacirleri, mültecileri bir Van araçla, derenin orta yerine bırakıp, kaçtı.

Öte yandan, bir mülteci haberi de Güney Kıbrıs’tan geldi.

Aşağı Pirgo bölgesinde Suriye’den geldiği tahmin edilen bir teknede 13 mülteci yakalandı. Mültecilerin Yeşilırmak’tan ara bölgeye geçip Pirgo sahiline ulaştıkları iddia edildi.

Şahinler Deresi’nde

6 mülteci yakaladı

Güzelyurt Polis Müdürlüğü, dün gün boyu alarmdaydı.

banner134

Ülkemize kaçak yollarla mülteci girdiği ihbarını alan Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi ekibi, titiz bir çalışma yürüttü ve Şahinler Deresi’nde 6 mülteci tespit etti.

Mülteciler, dün saat 16.00 sıralarında, derenin orta yerinde otururken bulundu.

Covid–19 tedbirleri kapsamında, bulundukları yerden alınan mülteciler, Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne götürüldü. Mültecilere, Sağlık Bakanlığı’na ait ekipler tarafından PCR testi yapıldı.

Mültecileri bırakan

kişi aranıyor

Meseleyle ilgili soruşturma başlatan polis, mültecilerin Şahinler Deresi’ne önceki akşam beyaz renk, Van bir araçla bırakıldığını öğrendi.

Mültecilerden alınan bilgiler ışığında soruşturmasını sürdüren polis, mültecileri derenin içine bırakıp kaçan kişiyi arıyor.

İnsan tacirine 3 bin dolar ödediler

Şahinler Deresi’nde tespit edilen 6 mültecinin, insan tacirlerine yüklü miktarda para ödediği de öğrenildi.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, umut yolculuğuna çıkan mülteciler, insan tacirlerine 3 bin dolar ödedi.

Güney Kıbrıs’ta da

13 mülteci yakalandı

Güney Kıbrıs’ta, Aşağı Pirgo açıklarında da dün Suriye’den geldiği tahmin edilen bir teknede 6’sı erkek, 3’ü kadın, 3’ü çocuk ve 1’i de bebek olmak üzere toplam 13 mülteci yakalandı, mültecileri taşıyan 2 insan taciriyse tutuklandı.

Rum haber kaynaklarının polisten edindiği bilgiye göre, dün sabahın ilk saatlerinde mültecileri taşıyan bir tekne Yeşilırmak bölgesindeki bir kıyıda durdu.

Mültecilerin karaya indikten sonra ara bölge üzerindeki bir patikadan Pirgo sahiline ulaştıkları ve daha sonra Rum Sahil Güvenlik ekipleri tarafından tespit edildikleri iddia edildi.  

Mültecileri taşıyan insan tacirlerinin ise Türkiye kıyılarına doğru döndükleri sırada Rum polisince yakalanarak tutuklandığı belirtildi.

Mültecilerin, sağlık kontrolleri ve kayıt işlemleri için önce Aşağı Pirgo Karakolu’na, sonra da Lefkoşa Rum Polis Müdürlüğü’ne götürüldükleri ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88