banner6

Murad, bekleyen üç araca çarptıktan sonra yere düştü

banner37

Yenişehir ışıklarında 18 yaşındaki Filistinli gencin hayatını kaybettiği, üç gencin ise yaralandığı trafik kazasına sebep olan 27 yaşındaki Gizem Galipoğluları dün mahkemeye çıkarılırken, polis acı detayı da açıkladı.

Murad, bekleyen üç araca çarptıktan sonra yere düştü
banner151

Emine UYSAL

Lefkoşa’da önceki akşam saat 18.30 sıralarında Yenişehir ışıklarının bulunduğu Atatürk Caddesi’nde meydana gelen ve 18 yaşındaki Abdul Rahman Murad’ın hayatını kaybettiği, üç arkadaşının da yaralandığı trafik kazasına neden olan 27 yaşındaki Gizem Galipoğluları, dün mahkemeye çıkarıldı ve aleyhinde üç günlük tutukluluk emri alındı.

Polis, kazanın Gizem Galipoğluları’nın cadde üzerinde seyrettiği sırada süratli ve dikkatsizliği sonucu orta refüje çıkıp, o esnada yolun karşısına geçmeye çalışan üç yayaya çarptığını açıkladı.

Polis, kazada yaralanan Maen Al Soboh (E-20) ve Rami Khaldoon Ragheb’in (E-24) taburcu olduğunu belirtti.

“Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçlamasıyla tutuklanan Galipoğluları, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Sürücü Galipoğluları’nın oldukça üzgün ve bitkin oluşu dikkat çekti. Mahkemeye gelen Galipoğluları’nın yakınları da mahkeme avlusunda gözyaşlarını tutamadı.

Yargıç Vedia Berkut Barkın’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Gözdem Çeliker Sarp, tanık olarak Lefkoşa Trafik Şubesi’nde görev yapan Müfettiş Muavini Mustafa Berksan’ı dinletti.

“Dört yayaya süratle çarptı”

Mahkemede yeminli şahadet veren Berksan, 20 Ekim’de saat 18.30 raddelerinde Atatürk Caddesi’nde Yenişehir ışıklarının yakınında 27 yaşındaki Gizem Galipoğluları’nın, yönetimindeki ME 766 plakalı araç ile batı istikametine doğru süratli bir şekilde seyrederken, direksiyon hakimiyetini kaybederek, orta refüje çıkıp, o esnada güneye doğru yolun karşısına geçmeye çalışan Abdul Rahman Murad (E-18), Maen Al Soboh (E-20), Rami Khaldoon Ragheb (E-24) ve Khaled Dayate’ye (E-19) çarptığını belirtti.

“Murad, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı”

Müfettiş Muavini Mustafa Berksan, kaza sonucu ağır yaralanan Abdul Rahman Murad’ın, 112 Acil Servis’le hastaneye kaldırıldığı esnada, yolda yaşamını yitirdiğini belirtti.

Berksan, kazada yaralanan diğer üç müştekinin aynı gün taburcu olduğunu söyledi. Bölgedeki kamera kayıtlarının incelenmesi gerektiğine ve alınacak tanık ifadeleri olduğuna vurgu yapan Berksan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

Hidayet: Yolda yaya geçidi var mı?

Zanlının avukatı Ali Hidayet, polisin tutukluluk talebine itiraz etmezken, yayaların yolun karşısına geçtiği noktada yaya geçidi olup olmadığını sordu.

Müfettiş Muavini Mustafa Berksan, yaya geçidi olmadığını söyledi.

Yargıç Vedia Berkut Barkın, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Polis, kazayla ilgili detaylı açıklama yaptı

Polis Basın Subaylığı, kazayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“20.10.2017 tarihinde, saat 18.30 sıralarında, Lefkoşa-Yenişehir’de, Atatürk Caddesi üzerinde, çift şeritli yolda sağ şerit içerisinde batı istikametine doğru aşırı süratli ve tehlikeli bir şekilde seyreden Gizem Galipoğluları (K-27), yönetimindeki ME 766 plakalı salon araç ile trafik ışıklarını geçtiğinde, dikkatsizliği sonucu direksiyon hakimiyetini kaybedip yolu ikiye ayıran orta refüj üzerine çıkarak kontrolsüz bir şekilde ilerleyip o esnada kuzeyden güneye yolu yaya olarak geçmek için orta refüj üzerinde beklemekte olan Maen Al Soboh (E-20), Khaled Dayate (E-19), Abdul Rahman Murad (E-18) ve Rami Abualhayjaa(E-19)’ya aracının sağ ön kısmı ile çarpmıştır.

Çarpmanın etkisiyle batı istikametine doğru savrulan yaya Abdul Rahman Murad, o esnada karşı istikamette sağ şerit içerisinde tarafında kırmızı ışık yandığı için durmakta olan Selçuk Yazıcı (E-30) yönetimindeki JA 595 plakalı salon aracın ön kaput kısmına çarpıp tavanı üzerinde sürüklenen yaya, yine aynı istikamette JA 595 plakalı aracın arkasında durmakta olan Emanuel Nkwiti (E-39) yönetimindeki CN 188 plakalı aracın ön camı üzerine düşüp tavanı üzerinde sürüklenen yaya yine CN 188 plakalı aracın arkasında durmakta olan Ahmet Şimşek (E-39) yönetimindeki KB 859 plakalı aracın ön kaputu üzerine çarparak yol içerisine düşmüştür.

Kaza sonucu ağır şekilde yaralanan Abdul Rahman Murad kaza sonucu aldığı yaralara dayanamayarak ambulans ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildiği sırada yaşamını yitirmiştir.

Kazada hafif şekilde yaralanan Maen Al Soboh, kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi acil serviste yapılan tedavisini müteakip taburcu olmuştur. Rami Abualhayjaa ise acil serviste müşahede altına alınmıştır.

ME 766 plaklı araç sürücüsü Gizem Galipoğluları tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2017, 13:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110