Naim’in katilleri tek tek yakalanıyor

banner37

Gökhan Naim cinayetinin katil zanlıları arasında olan İmran Arshan da dün KKTC’ye iade edildi

Naim’in katilleri tek tek yakalanıyor
banner90
banner8

CİNAYETTE PASİF ROL ÜSTLENDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR… Azmad Ali Virk’in ardından dün de Gökhan Naim cinayetinin katil zanlısı olarak aranan İmran Arshan BM aracılığı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından KKTC makamlarına iade edildi. Sabah saat 08.15 sıralarında KKTC’ye iade edilen Arshan birkaç saat sonra Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhine 3 günlük tutukluluk emri alındı. Polisin şu ana kadar elde ettiği bilgi ve deliller ışığında cinayette pasif rol oynadığı düşünülen Arshan, dünkü mahkemede suskun kalmayı tercih etti.

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da 13 Mart 2019 tarihinde silahlı saldırı sonucu cinayete kurban giden Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi Gökhan Naim’in katil zanlıları arasında bulunan ve o tarihten bugüne aranan İmran Arshan, dün sabah BM aracılığı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından KKTC’ye iade edildi.

İmran Arshan, cinayetten sonra yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a kaçmıştı.

“Taammüden Adam Öldürme”, “Adam Öldürme”, “Silahlı Soygun”, “Kanunsuz Ateşli Silah Taşıma ve Tasarrufu”, “Kanunsuz Patlayıcı Madde Taşıma ve Tasarrufu” ve “Meskun Mahalde Ateş Etme” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Arshan, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı adına Savcı Fuat Emirtaneoğlu, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan Müfettiş Muavini Feyyaz İneci’yi tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren İneci, 13 Mart tarihinde Lefkoşa’da meydana gelen “Taammüden Adam Öldürme, Adam Öldürme, Silahlı Soygun, Kanunsuz Ateşli Silah Taşıma ve Tasarrufu, Kanunsuz Patlayıcı Madde Taşıma ve Tasarrufu, Meskun mahalde ateş etme” suçlamalarıyla başlatılan soruşturma kapsamında aranan zanlı İmran Ashan’ın dün KKTC’ye aide edildiğini ve daha önceden aleyhinde temin edilen derdest emri gereği tutuklandığını belirtti.

Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, zanlının olayla bağının araştırılabilmesi için üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

Mahkemede söz hakkı verilen İmran Arshan, suskun kaldı.

Yargıç Gülay Süleymanoğlu, zanlının aleyhine başlatılan soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Önen: Adaletin tecellisine katkı yapıldı

banner134
Cumhurbaşkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren İki Toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Komitesi Eş Başkanı Hakkı Önen’in yaptığı yazılı açıklamada, Pakistan uyruklu zanlı İmran Arshan’ın cinayetin ardından Güney Kıbrıs’a kaçtığı Komitenin devreye girmesi ve Rum polisine aktarılan bilgiler sonucunda yürütülen çalışmalar çerçevesinde kuzeye iade edildiği kaydedildi.
   Açıklamada, Gökhan Naim cinayeti zanlısı Azmad Ali’nin Rum polisince 9 Ağustos’ta BM aracılığıyla yetkili makamlara teslim edilerek mahkeme huzuruna çıkarılmasının ardından, cinayetin aranan diğer zanlısı İmran
Arshan’ın da Gökhan Naim cinayetinden dolayı yargılanmasının mümkün hale geldiği belirtildi.
   Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
   “Komitemiz, Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın önemle üzerinde durduğu bu konuda, iki zanlının geri alınarak mahkeme huzuruna çıkarılarak adaletin tecellisine katkı yapmaktan memnuniyet duymaktadır. Komitemiz suçluların iadesinin iki toplum arasındaki güvenin artmasına katkısını önemsemektedir.”

Olay nasıl olmuştu?

Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi 52 yaşındaki Gökhan Naim, Lefkoşa’da Ortaköy bölgesinde 13 Mart 2019 tarihinde, evinin önünde aracından elinde para dolu çantayla indiği sırada silahlı saldırıya uğramıştı.

Yaşanan olayda 4 kurşunla vurularak ağır yaralanan Naim, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Silahlı soygunu gerçekleştiren saldırganlar, Gökhan Naim’in tasarrufundaki 112 bin sterlin, 170 bin Euro ve 800 bin TL olan parayı çalmıştı.

Silahlı saldırıda kullanıldığına inanılan 9 milimetre çapındaki tabanca, cinayet mahallinin 100 metre yakınında tespit edilmişti. Zanlıların olay yerinden kaçtıkları beyaz renkli araç ve kiralık araç farklı bölgelerde belirlenmişti.

Olay günü ve gecesi aranmakta olan Zahid Masood ile birçok kez telefon görüşmesi yaptığı tespit edilen ve mahkeme emri ile tutuklanmasının ardından gönüllü ifade vererek Masood’u Güney Kıbrıs’a Akıncılar bölgesinden geçirdiğini itiraf eden zanlı Hüseyin Erseyis teminatla serbest bırakılmıştı.

Cinayetin kilit ismi Zahid Masood’un suçu işlediğini bilerek, kaçmasına yardımcı olduğu iddia edilen zanlı Ali Okan Şengül, “Feri Fail” (suç ortaklığı) suçlamasıyla yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

Ayrıca cinayetle ilgili ‘suç ortağı’ olarak tutuklanan Bilal Ahmad ve Faiz Ul Hassan da yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

KKTC’ye iade edilen Azmad Ali Virk’in parmak izi, olay mahallinde bulunan tabancadaki izlerle örtüştü.

Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye ilk olarak geçtiğimiz temmuz ayında Azmad Ali Virk iade edilmişti. Virk, polise verdiği ifadesinde, Gökhan Naim’i kendisinin vurduğu yönünde gönüllü ifade vermiş ve cinayetin detaylarını anlatmıştı. Azmad Ali Virk’in parmak izi, olay mahallinde bulunan tabancadaki izlerle örtüşmüştü. Polis, zanlının ifadesiyle, emarelerin örtüştüğünü ve tüm delilerin Azmad Ali Virk’in, Gökhan Naim’i öldürdüğüne işaret ettiğini mahkemeye aktarmıştı.

Polis, zanlı Azmad Ali Virk’in, cinayet günü aranan Ali Hassan ve Tanveer Ahmad ile planlı bir şekilde Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi Gökhan Naim’i evinin önünde beklediklerine işaret etmişti.

Polis, Azmad Ali Virk’in aranan Zayid Masood’dan temin ettiği tabancayı, olay günü evine gelen Gökhan Naim’e doğrultup, ateş ederek öldürdükten sonra, para dolu çantayı alıp kaçtıklarının belirlendiğine dikkat çekmişti.

Mahkeme, Virk’i yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne göndermişti.

Öte yandan cinayetin kilit isimleri olan Zahid Masood, Tanveer Ahmad ve Ali Hassan’ın da Güney Kıbrıs’ta oldukları ve iade edilebilecekleri düşünülüyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75