'Namusunuzu temizlemek için öldürdünüz'

banner37

Memduh Ulugün cinayeti sanıklarından Meryem Doğu dünkü şahadetinde maktullü öldürme niyetinde olmadıklarını iddia ederken, Kıdemli Savcı Egemen Metay, sanığın sürekli çelişkili ifadeler verdiği iddiasını ortaya koydu

'Namusunuzu temizlemek için öldürdünüz'

Meyil AVCAN

Alsancak’ta evinin yanındaki boş arazide Mehmet ve Meryem Doğu çifti tarafından defalarca bıçaklanarak öldürülen Memduh Ulugün cinayetiyle ilgili davanın duruşmalarına dün de Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Bir önceki celsede tanık kürsüsüne çıkarak, Ulugün’ün rızası dışında kendisine 4 kez tecavüz ettiğini iddia ederek bu yönde yeminli şahadet veren sanık Meryem Doğu, dünkü celsede de İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Egemen Metay tarafından sorgulandı.

Kıdemli Savcı Egemen Metay, sanık Meryem Doğu’nun polise verdiği gönüllü ifadesinde, gerek mahkemedeki şahadetinde, gerekse de dünkü celsede sorulan sorulara verdiği cevaplarda birbiriyle çelişkili ifadeler verdiği iddiasını ortaya koydu ve Doğu çiftinin cinayeti planlayarak işlediklerini söyledi.

Sanığın bir önceki celsede söylediği gibi maktulle 4-5 kez değil, 10-11 kez cinsel birlikteliği olduğunu ve eşi bu ilişkiyi öğrendikten sonra namuslarını temizlemek için maktulden, ya eşinden boşanarak Meryem Doğu ile evlenmesini, ya kendilerine 100 bin Sterlin vermesini istediklerini, ya da öleceklerini söylediklerini belirten Kıdemli Savcı Metay, olay günü de sanığın Ulugün’ü bıçaklarken, diğer sanık olan eşi Mehmet Doğu’nun maktulü kaçmaması için tuttuğunu, maktul yerde can çekişirken Mehmet Doğu’nun kendilerini izleyen komşularına dönerek ellerini havaya kaldırıp “Oh be namusumu temizledim” dediğini kaydetti.

Savcı Egemen Metay’ın tüm iddialarını reddeden sanık Meryem Doğu ise, ev sahipleri olan Memduh Ulugün evin her yerini çok iyi bildiğini, eşi yokken eve girerek kendisiyle zorla cinsi münasebette bulunduğunu öne sürdü.

Eşine yaşadıklarını anlattıktan sonra, adını temize çıkarmak için Memduh Ulugün’ü suçunu kabul edip her şeyi itiraf etsin diye konuşmaya çağırdıklarını ancak Ulugün’ün aksini iddia ettiğini savundu.

Amaçlarının Memduh Ulugün’ü öldürmek olmadığını savunan Meryem Doğu, Ulugün’ün her şeyi inkar etmesinin ardından sinir krizi geçirdiğini ve olanları hatırlamadığını iddia etti.

Kıdemli Savcı Egemen Metay ise, sanıkların olayı gizlice kameraya almalarının niyetlerinin Ulugün’ü ortadan kaldırmak olduğunu gösterdiğini kaydederek, “Videoda hiçbir şekilde hesap sorma yoktu. Müteveffanın önüne üç şık sunulmuştu. Ya öleceğiz, ya eşinden boşanıp karımla evleneceksin, ya da bana yüz bin sterlin vereceksin dendi. Siz doğruları söylemiyorsunuz. Müteveffa videoya çekildiğinin bile farkında değildi. Biz videoyu izledik öyle olsa niye fark edince video çekilmesine tepki göstersin ki?” diye sordu.

Metay, sanıklar için namusun her şey olduğunu ve kendilerinin namusları için yaşadıklarını belirterek, müteveffayı da namusunu temizlemek amaçlı öldürmeyi planladıklarını iddia etmesi üzerine sanık, “Keşke öyle bir şey olmasaydı. Biz bundan şeref duymuyoruz. 14 aydır pişmanlık duyuyoruz” dedi.

Kıdemli Savcı Egemen Metay, sanıkların polise gidip maktulü şikayet edebilecekken, aile meclisinde sanığı öldürme kararı aldıkları için cinayeti işledikleri iddiasını ortaya koydu.

Kızı tanık kürsüsüne çıktı

Sanık Meryem Doğu’nun iddia makamı tarafından istintakının tamamlanmasının ardından, savunma avukatı sanıkların 16 yaşındaki kızları Z.D.’yi tanık kürsüsüne çağırdı.

Z.D., annesinin boynunda kızarıklık olduğu gün niçin hastaneye gittiklerini anlattı ve iddia makamı tarafından sorgulandı.

Dava kaldığı yerden devam edilmek üzere 21 Mayıs tarihine tehir edildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108