banner6

Narkotik uyuşturucu ticaretine ‘Toz-Duman’ darbesi vurdu

banner37

Güney Afrika’dan kargoyla gönderilen ot biçme makinesi misinaları ve plastik su hortumunun içerisinden 2 kilo 250 gram metamfetamin çıktı, devam eden soruşturmada 4 kilo 449 gram Hintkeneviri ve yüklü miktarda para ele geçirildi; biri taksi şoförü Kıbrıslı Türk, diğerleri Nijeryalı 7 kişi tutuklandı, 5 kişinin daha arandığı açıklandı

Narkotik uyuşturucu ticaretine ‘Toz-Duman’ darbesi vurdu
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA 

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, başarılı bir operasyona imza attı. Narkotiğin, uzun süredir takibinde olduğu uyuşturucu çetesine karşı düzenlenen “Toz-Duman Operasyonu”nda, Güney Afrika, Güney Kıbrıs ve KKTC bağlantılı piyasa değeri 5 milyon TL olan toplam 4 kilo 440 gram Hintkeneviri, 2 kilo 250 gram metamfetamin ile yüklü miktarda para ele geçirildi. Lefkoşa, Gazimağusa, Girne’de gerçekleştirilen operasyonlar serisinde, biri taksi şoförü olan Kıbrıslı Türk, 6’sı Nijeryalı olan 7 kişi tutuklandı, 5 kişinin daha arandığı açıklandı.

Zanlı 1 I.R.O., zanlı 2 L.E.U., zanlı 3 U.E.U., zanlı 4 R.I., zanlı 5 O.M., zanlı 6 Y.U. ve henüz bağı olup olmadığı araştırılan taksi şoförü zanlı 7 E.C. dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak aleyhlerine üçer gün tutukluluk emri alındı. 

Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına savcı Ahmet Özlemler, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Serkan Sakallı’yı dinletti. 

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Serkan Sakallı, 6 zanlının ‘Kanunsuz uyuşturucu madde (metamfetamin ve Hintkeneviri) verme, alma, tasarrufu ve ithali’, suçlarına methaldar olduklarını açıkladı.

Sakallı, uzun süredir takibinde oldukları zanlılar aleyhinde düzenlenen “Toz-Duman Operasyonu”nda, Güney Afrika, Güney Kıbrıs ve KKTC bağlantılı piyasa değeri 5 milyon TL olan toplam 4 kilo 440 gram Hintkeneviri, 2 kilo 250 gram metamfetamin ile yüklü miktarda para ele geçirildiğine dikkat çekti. 

Sakallı, 27.10.2021 tarihinde saat 09.00 raddelerinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından, adına gönderilen ve içerisinde uyuşturucu madde olduğundan şüphelenilen kargo paketini Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren kargo şirketinden almaya giden Gazimağusa’da sakin zanlı 1 I.R.O.’nun (E-25) tespit edilerek alıkonulduğunu belirtti.

Sakallı, akabinde bahse konu kargo paketi içerisinde I.R.O.’nun huzurunda yapılan kontrolde piyasa değeri 2 buçuk milyon TL olan yaklaşık 2 kilo 250 gram ağırlığında metamfetamin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunarak emare alındığını ve zanlının tutuklandığına vurgu yaptı. 

Sakallı, akabinde zanlıyı olay mahalline getiren ve meseleye bağlantısı olup olmadığı araştırılan taksi şoförü E.C.’nin de (E-47) tutuklandığını söyledi.

Sakallı, mesele ile ilgili olarak zanlıdan yapılan soruşturmalarda adına gelen ve içerisinde uyuşturucu madde bulunan kargo paketini internet üzerinden irtibat kurduğu ve şu anda aranmakta olan bir şahsın adına gönderilmesini sağladığını ve yine aynı şahsın yönlendirmesi ile konu uyuşturucu paketini zanlı 2 L.E.U.’ya teslim edeceğinin öğrenildiğini kaydetti. 

Evinde de kilolarca uyuşturucu bulundu

banner134

Polis memuru Serkan Sakallı, yine aynı gün zanlı 2 L.E.U.’nun Girne’deki ikamet adresinde, zanlı 3 U.E.U. ve zanlı 4 R.I.’nın tespit edilerek alıkonduğunu anlattı.

Sakallı, mahkeme emri ile zanlıların huzurunda yapılan aramada uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan 163 bin 410 TL, 150 bin Niara (Nijerya para birimi), bin 345 Euro, 750 sterlin ve bin 163 dolar nakit paranın bulunarak, emare alındığını kaydetti.

Sakallı, zanlı 2’nin Girne’de ikamet ettiği adreste 16.35-17.15 saatleri arasında zanlı-2,  zanlı 5 O.M. ve zanlı 6 Y.U.’nun huzurunda mahkeme emri ile yapılan aramada; piyasa değeri iki buçuk milyon TL olan toplam 4 kilo 340 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan beyaz renk hassas terazi bulunarak emare alındığına dikkat çekti. 

Sakallı, zanlı 2’den yapılan soruşturmalarda ikametgahında bulunan Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddelerin bir kısmını; 27.10.2021 tarihinde internet üzerinden konuştuğu ve aranmakta olan bir şahsın yönlendirmesi ile Girne’de bırakılan bir yerden alıp ikametgahına götürdüğünün belirlendiğini kaydetti. 

Sattıkları belirlendi

Polis memuru Serkan Sakallı, mesele ile ilgili olarak zanlı 2’den yapılan soruşturmalarda ikametgahında bulunan Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddelerin bir kısmını internet üzerinden konuştuğu ve aranmakta olan şahsın yönlendirmesi ile 21.09.2021 tarihinde Lefkoşa bölgesinde zanlı-1’den aldığı, 21.09.2021-27.10.2021 tarihleri arasında konu maddeler içerisinden 300 gramını Girne bölgesinde tanımadığı 3 farklı şahsa satarak, toplamda 4 bin 500 Euro kazanç elde ettiğinin tespit edildiğini mahkemeye aktardı. 

Sakallı, uyuşturucularla ilgili beş kişinin arandığına, alınan ifadelerin teyidinin yapılacağına vurgu yapıp, soruşturmanın devam ettiğini söyleyerek, zanlıların üç gün tutuklu kalmasını talep etti. 

Mahkemede söz alan taksi şoförü, olayla bağı olmadığını beyan etti. 

Yargıç Mine Ozankaya, meselenin ciddiyetine ve aranan 5 kişi olduğuna vurgu yapıp, zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104