banner6

'Nefsi- müdafaa var, serbest kalmalı'

banner37

Kendisini kulağından yaralayan arkadaşının elinden aldığı bıçağı, arkadaşının karnına saplayan Hasan Halil Geçit’in, teminata bağlanmak istenmesine avukatı karşı çıktı.

'Nefsi- müdafaa var, serbest kalmalı'
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Gülseren Plajı’nda tartışırken kendisini kulağından yaralayan arkadaşının elinden aldığı bıçağı Erkut Ümiter’in karnına saplayan Hasan Halil Geçit’in aleyhindeki polis soruşturması tamamlandı. Ümiter’in hastanedeki tedavisi sürerken, Geçit, aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminat talebiyle dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Müvekkilinin, müştekiyi kasıtlı bir şekilde değil nefsi- müdafaa da bulunurken, yani kendisini korumaya çalışırken yaraladığını öne süren Avukat Şakir Karataş, Hasan Halil Geçit’in aleyhindeki suçlardan serbest bırakılması gerektiğini savundu.

Mahkeme ise, Geçit’in aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere 2 bin TL nakdi teminata bağlayarak serbest bırakılmasına emir verdi.

“Soruşturma bitti”

Yargıç Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Löğmen Yücetürk’ü yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Löğmen Yücetürk, zanlının, “Vahim zarar”, “Yaralama”, “Kanunsuz bıçak taşıma”, “Ciddi darp”, “Kavga”, “Sarhoşluk” ve “Rahatsızlık” suçlarından methaldar olduğunu belirterek, olayın olgularını hatırlattı.

Löğmen Yücetürk, 30 Haziran 2017’de, saat 00.30’da, Gülseren Bölgesi’nde, gazino yanında, umumi bir yer olan deniz kenarında, alkol tesiri altında bulunan zanlı ve müşteki arasında tartışma çıktığını anımsattı.

Yücetürk, konu tartışmada, tarafların birbirlerinin vücutlarının muhtelif yerlerine elleri ve ayaklarıyla

vurduğunu, makul sebepleri olmaksızın yüksek sesle bağırıp, rahatsızlık yaptıklarını belirttikten sonra, tartışmada, henüz kimin tasarrufunda bulunduğu tespit edilemeyen ağız uzunluğu 8, toplam uzunluğu 18 santim olan sivri uçlu bıçakla, önce müştekinin zanlıyı sol kulağından, akabinde de zanlının müştekiyi karın kısmından yaraladığını anlattı.

Tanık polis, zanlı ve müştekinin hastanede tedavi altına alındığını, zanlının taburcu olup tutuklandığını, müştekinin de aldığı ağır yara sonrası ameliyat edildiğini ve halen hastanede tedavi altında olduğunu kaydettikten sonra, zanlı aleyhine yürüttüğü soruşturmasını tamamladığını beyan etti.

Tanık polis, hem müştekiye hem de zanlıya yazılı dava tebliğinde bulunduğunu beyan ederek, zanlının bıçak taşıma dışındaki tüm suçlamaları kabul ettiğinden söz etti ve mahkemeden zanlıyı, uygun bir teminata bağlamasını talep etti.

Zanlıyı savunan Avukat Şakir Karataş ise teminat talebine itiraz etti ve “Nefsi- müdafaa var. Müvekkilim, haksız saldırıya uğradı. Kanuna aykırı bir hareket yapmadı, kendisini korudu” dedi ve serbest bırakılmasını talep etti.

Teminatla serbest

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Yargıç Gülay Süleymanoğlu, zanlının, adaletin huzuruna çıkarılmasının elzem olduğuna bulgu yaptıktan sonra, konu suçun ciddiyetine değindi ve zanlıyı 2 bin TL nakdi teminata bağladı.

Yargıç, ayrıca, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği zanlı lehine, KKTC vatandaşı 2 kefilin 50’şer bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

Teminat şartlarını yerine getiren zanlı, serbest kaldı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 13:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104