Nijeryalı gençlerin 2’si de kaçak

banner37

Tasarrufunda 23 gram 825 miligram uyuşturucu bulunan T.P.K., ileride yargılanmak üzere cezaevine, uyuşturucuyla bağı olmayan M.O.A., ise ihraç işlemlerinin tamamlanması için polis hücresine gönderildi

Nijeryalı gençlerin 2’si de kaçak
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da uyuşturucudan yakalanan Nijeryalı 2 gençten birinin uyuşturucuyla bağı bulunmadığı belirlendi.

Yapılan araştırma sonucu, eğitim amacıyla ülkeye gelip, öğrenci kayıtlarını yenilemeyen Nijeryalı gençlerin KKTC’de kaçak oldukları tespit edilirken, işlediği iddia edilen uyuşturucu suçundan ileride yargılanacak olan T.P.K., hükümsüz tutuklu olarak 2 aylığına cezaevine, M.O.A. ise, ihraç işlemlerinin tamamlanması için polis hücresine gönderildi.

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Gökhan Eser, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde ayrı ayrı görüşülen duruşmalarda, meseleyle ilgili olguları aktarması için, PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Raif Safa’yı yeminli şahadete çağırdı.

Aynı yemin altında şahadet veren tanık polis Raif Safa, Gazimağusa’da, 10 Aralık’ta, saat 15.15’te,

devriye dolaşan narkotik polislerinin, 25 yaşındaki zanlı T.P.K.’nin üzerinde ve kalmakta olduğu ikametgahta toplam 23 gram 825 miligram ağırlığında hintkeneviri türü uyuşturucu ele geçirdiğini anlattı.

Konu evin bir yatak odasında, eşyalarını, kimlik ve seyahat belgelerini tespit ettiği 22 yaşındaki M.O.A.’nın suçla bağlantısının bulunmadığını ifade eden tanık polis, M.O.A.’nın Ekim 2017’den beridir ülkede kaçak olduğunu tespit ettiğini anlattı.

Tanık polis, 8 Mart’tan beridir ülkede kaçak olan T.P.K.’nın aleyhine yürüttüğü soruşturmasını tamamladığını, M.O.A’nın ise ülkeden ihracı için gerekli işlemlerin başlatıldığını belirterek mahkemeden, T.P.K.’yi cezaevine göndermesini, M.O.A aleyhine ise ek tutukluluk emri vermesini talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren kıdemli yargıç, T.P.K.’yi  ileride yargılanmasını sağlamak amacıyla, her ne şart altında olursa olsun, 2 ayı geçmeyen bir süreliğine cezaevine, uyuşturucuyla bağlantısı bulunmayan M.O.A.’nın ülkeden ihraç işlemlerinin tamamlanmasını sağlamak amacıyla 3 gün süresince polis hücresinde tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75