Öğrencileri dolandırmaktan vazgeçmedi

banner37

‘Sahte emlak kiralama sözleşmeleriyle’ 13 öğrenciyi dolandırmaktan yargılanmayı beklerken aynı suçu tekrar tekrar işleyen Ahmet Uğurlu Şanlıtürk’ün bu defaki teminatı cezaevi oldu

banner87
Öğrencileri dolandırmaktan vazgeçmedi
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da Surlariçi’nde Heaven Island Exclusive Real Estate ismiyle kurduğu “sahte emlak” şirketinin adı altında, sorumluluğunda olmayan başkasına ait evleri Facebook üzerinden tanıtımını yaparak KKTC üniversitelerine okumak için gelen yabancı uyruklu öğrencileri “sahte emlak kiralama” sözleşmeleriyle dolandırmaktan tutuklanan Ahmet Uğurlu Şanlıtürk, yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi.

Geçtiğimiz yıl, benzer yöntemle 13 öğrenciyi dolandırmaktan yargılanmak üzere teminatla serbest bırakılan ve bu süre zarfında 12 öğrenciyi daha dolandırdığı ortaya çıkan Şanlıtürk’ün bu seferki teminatı cezaevi oldu ve mahkeme zanlının tutuklu yargılanmasına karar verdi.

“Sahte Belge Düzenleme” ve “Sahtekârlıkla Para Temini” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Ahmet Uğurlu Şanlıtürk dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde teminat duruşmasına çıkarıldı.

Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aysın Bilgin, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Cemil Ballıkara’yı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Ballıkara, zanlının yaklaşık 7 ay önce kurduğu ve hiçbir resmi kurumdan onay belgesi olmayan Lefkoşa Surlariçi’nde yer alan Heaven Island Exclusive Real Estate isimli ‘sahte emlak’ şirketi ile Ekim, Kasım, Aralık 2018 tarihleri arasında sorumluluğunda olmayan başkasına ait evleri Facebook üzerinden tanıtımını yaparak KKTC üniversitelerine okumak için gelen TC ve Yabancı uyruklu öğrencilere “sahte emlak kiralama” sözleşmesi hazırladığını ve bu güne kadar toplam 12 öğrenciden 76 bin 494 TL nakit para temin ettiğini yineledi.  

Polis memuru Cemil Ballıkara, ilk şikayetin 4 Aralık 2018 tarihinde geldiğini belirtip, zanlının tespit edilemediğini ve Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden derdest emri temin edilerek, KKTC genelinde aranan şahıs ilan

edildiğini anımsattı.

Ballıkara, zanlının 18 Aralık’ta Girne’de bulunan Alagadi bölgesinde tespit edilip, tutuklandığını ve aynı gün gönüllü ifade vererek suçunu itiraf ettiğini söyledi.

 

76 bin 494 TL henüz bulunamadı

Polis memuru Cemil Ballıkara, zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yanı sıra halen daha 12 öğrenciden temin etmiş olduğu 76 bin 494 TL nakit paranın bulunamadığını belirtti.

Ballıkara, mahkeme emri ile zanlının Hamitköy ve Alagadi bölgesinde bulunan ikametgâhlarında arama yapıldığını ve Lefkoşa’da bulunan iş yerinde yapılan aramada birçok öğrenciye doldurulan sahte emlak kiralama sözleşmesinin tespit edilip emare olarak zapt edildiğini anlattı.

Ballıkara, zanlının 20 Ocak 2017 ve 29 Eylül 2017 tarihleri arasında aynı suçlardan tutuklanıp, mahkeme kararıyla teminatla serbest bırakıldığını belirtti.

Ballıkara, zanlının teminat şartlarına riayet etmediğinden aleyhine 8 dava getirildiğini söyledi.

Tahkikatın tamamlandığını belirten Ballıkara, zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, zanlının 45 günü aşmamak üzere Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108