banner6

Öğrencilik hayatlarını bitirdiler

banner37

Uyuşturucu tasarrufu, verme ve yetiştirmekten yargılanan yabancı uyruklu üç üniversite öğrencisi hapis cezasına çarptırıldı.

Öğrencilik hayatlarını bitirdiler
banner151 banner143

Emine UYSAL

Lefkoşa’da geçtiğimiz nisan ayında 136 gram uyuşturucu maddeyle yakalanan Robert Malawusi 20 ay, 15 gram uyuşturucu madde tasarrufu ve verme suçundan yargılanan Masimba Chinhengo 10 ay ve şahsi kullanımı için uyuşturucu bitkisi yetiştiren Glen Tendai Huni 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Savcı Atilla Enver Etkin, sanıklardan ikisine uyuşturucu temin ettiği ileri sürülen Ali Çetin Amcaoğlu’nun aleyhine de dava getirileceğini beyan etti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Kanunsuz uyuşturucu madde alma, verme ve tasarrufu” suçlamalarıyla itham edilen Robert Malawusi (E-25), Masimba Chinhengo (E-22) ve Glen Tendai Huni (E-22) suçlamaları kabul etti.

Avukat Ramadan Sanıvar, Zimbabwe uyruklu zanlıların çok nadim ve pişman olduğunu belirtip, öğrenci kayıtlarını da yenileyemediklerini anlattı.

Sanıvar, uyuşturucu bağımlısı zanlıları suça Ali Çetin Amcaoğlu’nun teşvik ettiğini ve zanlıların maddi menfaat elde etmediklerini de savundu.

Başkan Melek Esendağlı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin huzurunda görüşülen davanın kararı dün okundu.

Dava kararını okuyan Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, her üç sanığı da aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Yargıç Hüdaverdi, sanıkların işledikleri suçun 15 yıla hapis cezası öngören, çok ciddi, ağır ve maalesef en yaygın suç türlerinden olduğuna işaret etti.

Uyuşturucu suçlarının toplumun kanayan yarası haline geldiğine dikkat çeken Hüdaverdi, bu hususu sanıkların aleyhine değerlendirdiğini kaydetti.

Yargıç Hüdaverdi, sanıkların hem uyuşturucu tasarruf ettiğine hem de dağıtımını yaptıklarına vurgu yaptı.

Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Hüdaverdi, sanık Robert Malawusi’ye 20 ay, Masimba Chinhengo ve Glen Tendai Huni’ye 10’ar ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 08:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104