banner6

Öğretmen ve üç kişi serbest kaldı

banner37

Polis, Türkiye’de FETÖ’den aranan 2 kişiye yardım ettikleri gerekçesiyle tutukladığı 6 kişiden 4’ünün meseleyle bağı olmadığını açıkladı, soruşturduğu diğer 2’sini ise yargılanmaları için teminata bağlattı

Öğretmen ve üç kişi serbest kaldı
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

PGM’ye bağlı Özel Soruşturma Birimi’nin Türkiye’de FETÖ’den aranan 2 kişiyle ilgili başlattığı soruşturma çerçevesinde tutukladığı 6 kişiden 4’ünün meseleyle bağının olmadığı açıklandı.

Bu tespiti üzerine polis,4 gün tutukluluk süresinden sonra, 1’i öğretmen olan 4 kişiyi mahkemeye çıkartmadan serbest bıraktı.

Suçla alakası olmayan Ömer Öztemur, Meltem Altınışık, Umur Öztemur ve Süleyman Bedi Paycı şartsız serbest kalırken, soruşturulan Feriha Öztemur ile Rifat Öztemur da ileride yargılanmak üzere 3’er bin TL nakdi teminata bağlandı.

Dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili bilgi vermesi için, PGM’ye bağlı Özel Soruşturma Birimi’nde görevli Müfettiş Muavini Faysal Güden’i tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık Müfettiş Muavini Faysal Güden, 31 Mart 2018’de, alınan bir bilgi üzerine, Feriha Öztemur’un evinde arama yaptığını ve yaptığı aramada, Feriha Öztemur’a ait Fetullah Gülen’in yazdığı “Asrın Getirdiği Tereddütler” isimli propaganda niteliğindeki yasa dışı yayın olan el kitabını bulup emare aldığını anlattı.

Türkiye’de aranan ve ülkede kaçak olan 2 kişiyi yanında çalıştıran Rifat Öztemur da,“ ikamet izinsiz ikamet etme suçunu örtme suçundan” tutukladığını anlattı.

Faysal Güden, her iki zanlı aleyhine başlattığı soruşturmasını tamamladığını belirterek, mahkemeden, KKTC vatandaşı olan zanlıları, davalarında hazır olmasını sağlamak amacıyla uygun bir teminata bağlamasını talep etti.

Mahkeme huzuruna ayrı ayrı çıkarılan zanlıları avukat Batur Sağlamer temsil etti.

Huzurundaki talebi değerlendiren yargıç, zanlıları, KKTC dışına çıkmaktan men edip bu maksatla tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koydu.

Yargıç ayrıca, 3 bin TL nakdi teminata bağladığı zanlıların, haftada iki kez en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücut etmesine emir verdi.

Yargıç, zanlılar lehine KKTC vatandaşı 2’şer kefilin 50’şer bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 09:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104