banner6

Okube arkadaşımız, suçsuzuz!

banner37

Balta, demir ve bıçakların konuştuğu kanlı kavgada başından yara alıp Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde ameliyat edilen Chibuzor Okube’nin üç gündür şuurunun kapalı olduğu ve hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi.

Okube arkadaşımız, suçsuzuz!
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da Nijeryalı iki grup arasında çıkan kavgayla ilgili, polisin başlattığı geniş çaplı soruşturma sürüyor.

Balta, demir ve bıçakların konuştuğu kanlı kavgada, Chibuzor Okube’yi kafatasından ağır yaraladığına inanılan Nijeryalı Michael Ebuka Nnebe ve Mousa İdris, dün ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarılarak, aleyhlerine tahkikat amaçlı 5’er gün daha tutukluluk emri temin edildi. Zanlılar ise, Okube’nin arkadaşları olduğunu ve onun bir suçunun olmadığını dile getirdi.

banner134

Öte yandan, kavgaya karışan diğer şahısları bulabilmek için yoğun çaba harcayan polis, başına sert bir cisimle vurularak kafatasında çatlak oluşan ve kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde ameliyat edilen Chibuzor Okube’nin şuurunun kapalı olduğunu ve hayati tehlikesinin devam ettiğini açıkladı.

Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, meselenin tahkikat memuru olan ve Gazimağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Halil Metin, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Serhan Bundak’ın sorularını yanıtladı.

Meseleyle ilgili gelişmeleri aktaran tanık polis, zanlıların, “ağır yaralama” suçundan methaldar olduğunu belirttikten sonra, 25 Ocak 2017’de Çanakkale Göledi yakınlarındaki şehit arsaları bölgesinde, saat 22.00’de meydana gelen olayın olgularını anımsattı.

Halil Metin, kimliği meçhul şahıs veya şahıslar tarafından, umumi bir yer Chibuzor Okube’nin kafasına sert bir cisimle vurulup ağır yaralandığını belirterek, aldığı bilgi ışığında, meseleye bağlantısı olan zanlı Michael Ebuka Nnebe’yi Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde, zanlı Mousa İdris’i de olay yerinde tespit edip derdest emri gereği tutukladığını anlattı.

Olay yerinde yaptığı incelemede ise, bir küçük demir balta, bir demir boru ve iki adet bıçağı bularak emare zapt ettiğini kaydeden Halil Metin, şuuru kapalı olup hayati tehlikesi devam eden müşteki Chibuzor Okube’den henüz ifade temin edemediklerini dile getirdi.

Meseleyle ilgili başlattığı tahkikatın henüz tamamlanmadığına vurgu yapan Metin, tespit edilen kamera kayıtlarının halen incelendiğini, aranan şahıslar olduğunu ve zanlıların kullandığı aracın GPS dökümünü tespit edip araştırmaya devam ettiklerini belirttikten sonra tahkikatını salimen yürütebilmek için süre talep etti.

“Okube’yi hastaneye ben götürdüm”

Mahkemede söz alan Michael Ebuka Nnebe ve Mousa İdris isimli zanlılar ise tutukluluk süresine itiraz ederek, tek tek konuştu.

Olay sonrası polis tarafından hastanede tespit edilen Michael Ebuka Nnebe, Chibuzor Okube’yi hastaneye kendisinin götürdüğünü belirterek, “Bildiğim her şeyi polise anlattım. Okube, benim arkadaşım” dedi.

Kavga sırasında ayağından yara alan Mousa İdris ise, “Parti için Lefkoşa’dan gelmiştik. Okube, bir şahısla sorun yaşadı. Buluşma yeri belirlendi. Okube benim arkadaşım. Okube’yi yaralayanlar beni de yaraladı. 5 yıldır ülkedeyim, mezun olmak için bir dersim kaldı. Son sınavıma giremedim. Hiçbir suçumuz yok. Parmak izimizi alsınlar, her şey ortaya çıkacak” diye konuşarak serbest bırakılmalarını talep etti.

Yargıç Hazal Hacımulla, huzuruna aktarılan şahadet ışığında konu suçun ciddiyetine dikkat çekerek, aranan şahısların olduğuna vurgu yaptı ve tüm çabalara rağmen tamamlanamayan tahkikatın selameti açısından her iki zanlının da tutukluluklarının elzem olduğuna bulgu yaptı.

Yargıç Hazal Hacımulla, bulguları ışığında, her iki zanlının da tahkikat amaçlı 5’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına izin ve emir verdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88