banner6

Okumak istiyorum, paramı versinler

banner37

Kendisine parasını vermediği gerekçesiyle çalıştığı işyerinde masa üzerindeki tabakları yere atıp kırdıktan sonra, bağırıp çağırarak olay çıkaran Kamerunlu Veronigue, cezaevi talebiyle çıkarıldığı mahkemede yargıca yalvardı:

Okumak istiyorum, paramı versinler
banner151

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da 4 ay boyunca çalıştığı iş yeri patronu tarafından ödenmediği gerekçesiyle, konu iş yerinde bulunan masa üzerindeki tabakları yere atıp kırdıktan sonra, bağırıp çağırarak olay çıkaran Kamerunlu Kamden Chunteu Veronigue, cezaevi talebiyle çıkarıldığı mahkemede, söz verilmesi üzerine yargıca yalvardı.

Gözleri dolu dolu “Paramı vermediler” diyen Kamerunlu genç kız, Zizi Pizza isimli işyerinde 4 ay çalıştığını ve parasını almadığını iddia ederek, “Okulumu ödeyebilmek için çalıştım, patron beni ödemedi. Paramı verseydi, okula kaydımı yaptıracaktım. Paramı versin, kayıt yaptırayım. Cezaevine gitmek istemiyorum” dedi ve cezaevi talebine itiraz etti.

Yargıcın 4 ay neden beklediği sorusu üzerine ise zanlı, patronunun kendisine sıkıntıları olduğunu belirttiğini ifade ederek ödeme için biraz zaman istediğini söylediğini mahkemeye aktardı.

Bunun üzerine Yargıç Gökan Asafoğulları, zanlının kendisine avukat temin edebilmesi için, duruşmaya bir saat ara verdi. Aranın ardından, duruşmaya devam edildi ve Avukat Ramadan Sanıvar, zanlıyı gönüllü olarak temsil etti.

Avukat Ramadan Sanıvar, müvekkilinin beyanlarını doğrulayarak, “Kamden Chunteu Veronigue, durumu bana izah etti ve 4 aylık maaşını almak için konu iş yerine gittiğini ancak parasını alamadığını söyledi. Bu nedenle de yeni dönem için kaydını yaptıramadığını anlattı” dedi.

Sanıvar, polisin cezaevi talebine itiraz etmedi. Yargıç, ülkede izinsiz ikamet eden zanlıyı, davaları sonuçlanıncaya değin, 15 gün süresince hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderdi.

Tahkikat bitti

Dünkü teminat duruşmasında, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan ve meselenin tahkikat memurluğunu üstlen Şükrü Hafız, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak'ın sorularını yanıtladı.

Tanık polis, zanlının “rahatsızlık”, “uygunsuz tavır ve hareket” ve “KKTC’de izinsiz kamet” suçlarından methalder olduğunu söyledi. Hafız, zanlının 23 Eylül 2017’de, Ali Cenk Akay’ın işletmeciliğini yaptığı Zizi Pizza isimli işyerinde, kendisiyle ilgilenilmediği gerekçesiyle, iş yeri içerisindeki masa üzerinde bulunan yemek tabaklarını ve çatalları yere atıp, ellerini, kollarını gelişi güzel sallayarak, uygunsuz tavır ve harekette bulunduğunu anlattı.

Şükrü Hafız, zanlının, makul mazereti olmaksızın bağırıp çağırarak, rahatsızlık yaptığına işaret ederek, zanlıyı suçüstü tespit edip tutukladığını belirttikten sonra, yaptığı ileri tahkikatta zanlının 1 Eylül 2017’den beri KKTC’de izinsiz ikamet ettiğini tespit ettiğini dile getirdi.

Hafız, zanlıyı 24 Eylül 2017’de yargıç huzuruna çıkartıp aleyhine temin ettiği tutukluluk süresince, meseleyle ilgili birçok ifade alıp, meseleyle ilgili tahkikatını tamamladığını ifade etti ve mahkemeden ülkede izinsiz kalan zanlıyı, cezaevine göndermesini talep etti.

Hafız, Savcı Hasan Boşnak’ın sorusu üzerine ise, zanlının kendilerine yalnızca “Okumak istiyorum” beyanında bulunduğunu mahkemeye aktardı. Tanık polis iddialara “Konu işyerinde çalıştığı yönde bir tespit yapamadık. İddiaları asılsız” şeklinde yanıt verdi.

Asafoğulları: Zanlının beyanları araştırılsın

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, zanlının suç hali gereği tutuklandığını belirterek zanlının kendisine okunan yazılı dava tebliğine yalnızca “Okumak istiyorum” yanıtı verdiğine işaret etti.

Asafoğulları, aylarca izinsiz çalıştırılıp ödenmediğini beyan eden zanlının, ülkede gayri yasal şekilde bulunduğunu dile getirerek “Yasaklı kimselerin, ülkede serbestçe dolaşmasına izin verilmez. Mahkemelerin asli görevi yasal mevzuatı uygulamaktır. Öte yandan, polisin, zanlının izinsiz çalıştırılıp ödenmediği hususunda layiki vechile bir tahkikat yapılmadığı kanısındayım. Zanlıların gerek polise, gerek adalete olan güvenlerinin zedelenmemesi için yapılan beyanlar tahkikat edilmelidir. Bu husus önemli bir husustur” dedi.

Asafoğulları, polisin zanlının, çalışma izinsiz çalıştırılıp ödenmediği hususundaki şikâyetlerini lâyikiyle tahkik etmesi yönünde direktif verdikten sonra, zanlıyı davalarının görüşüleceği tarihte mahkemede hazır olmasını sağlamak amacıyla 15 günü geçmeyen süre hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 09:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104