banner6

'Öldürmeye değil, soymaya geldim'

banner37

Türkiye’den öldürmek için geldiği şahsın evinin önünde, belinde şarjörleri dolu iki tabancayla yakalanan Sehvetullah Aydoğan çıkarıldığı mahkemede, tetikçi olmadığını savundu.

'Öldürmeye değil, soymaya geldim'
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa polisi, önceki akşam, aldığı bilgi doğrultusunda, düzenlediği operasyonda, altı gün önce Türkiye’den ülkeye bir şahsı öldürmek için, turist statüsünde gelen Sehvetullah Aydoğan isimli kişiyi, öldürülecek kişinin evinin önünde, belinde şarjörü dolu iki tabancayla tetikte beklerken suçüstü yakaladı.

“Öldürmek için gizli ittifak kurmak” ve “Kanunsuz ateşli tabanca ve patlayıcı madde taşıma” suçlarından gözaltına alınan 28 yaşındaki Sehvetullah Aydoğan, dün Gazimağusa’da yargıç huzuruna çıkarılarak, aleyhine soruşturma maksatlı 3 gün tutukluluk emri temin edildi.

Mahkemede söz verilmesi üzerine konuşan Sehvetullah Aydoğan, pişman olduğunu belirttikten sonra, özrü kabahatinden büyük açıklamalarda bulundu.

Sehvetullah Aydoğan, “İnsan öldürmek için gelmedim. Beni, 100 bin Euro’luk soygun için getirdiler. Hayatımda elime silah almadım, hırsızlık için geldim. Üzerimdekiler kurusıkı, biliyordum. Pişmanım. Cezamı Türkiye’de çekmeye hazırım. Gerekirse, adalet huzurunda hesap veririm” dedi ve yemin etti.

“Suç ortakları aranıyor”

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili olguları aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis subayı Ömür Dalkıran, 13 Nisan 2017 tarihinde, Türkiye’den gelen bir tetikçinin, Gazimağusa’da ikamet eden bir şahsı öldürmeye geldiği yönünde aldığı bilgi doğrultusunda düzenlediği operasyonu anlattı.

Ömür Dalkıran, saat 21.40 raddelerinde gerçekleşen operasyonda, zanlıyı, öldürüleceğini öğrendiği şahsın evinin önünde beklerken tespit ettiklerini söyledi.

Dalkıran, zanlının üst aramasında, belinin sağ ve sol yanına kıstırılmış vaziyette, 7.65 milimetre çapında her bir şarjöründe 7’şer adet olmak üzere toplam 14 adet, 7.65 milimetre çapında mermi olan 2 tabancayı bulup emare aldığını kaydetti.

Zanlıyı suçüstü hali gereği tutukladığını kaydeden tanık subay, zanlının, poliste yapılan sorgusunda, meseleyle ilgili gönüllü ifade verdiğine vurgu yaptı ve ağır ceza kapsamındaki ciddi ve vahim suçlarla ilgili soruşturmasını salimen yürütüp, tamamlayabilmek için süreye ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Ülkeye ilk kez, 9 Nisan 2017’de gelip, verdiği gönüllü ifadesinde itirafları olan zanlı aleyhine mahkemeden ilk etapta 3 günlük tutukluluk emri talep eden subay, aranan şahıs ve emarelerin, alınacak birçok ifadenin bulunduğunu dile getirdi.

banner134

Zanlının serbest kalması halinde, suç ortağı sayılabilecek aranan şahıslara ve emarelere etki etme olasılığının kuvvetle muhtemel olduğunu beyan eden Ömür Dalkıran, takdiri mahkemeye bıraktı.

“Ciddi ve kapsamlı tahkikat gerekli”

Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak ise, zanlının tespit edilmesiyle vahim sonuçlar doğurabilecek bir olayın önüne geçildiğine vurgu yaptı ve meseleyle ilgili, “Ciddi ve kapsamlı tahkikat gerekir. Tahkikatın yol alması için, zanlının pazartesine kadar poliste tutuklu kalmasını talep ediyoruz” dedi.

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, konu suçların ciddiyetine vurgu yaparak, zanlının konu suçlarla bağlantısı olduğu yönünde bulgu yaptı.

Yargıç Hazal Hacımulla, bulguları ışığında, tahkikatın selameti açısından, zanlının, 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2017, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104