Ölü akrabasının maaşını çekti, 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı

banner37

Aynı evde yaşadığı ve ortak banka hesabı bulunan akrabası İsmail Hakkı Kaptan’ın ölümünü Sosyal Sigortalar Dairesi’ne bildirmeyip, 7 yıl 4 aylık süreçte maaşını çektiği belirlenen Hasan Kaptan, hapis cezası aldı

Ölü akrabasının maaşını çekti, 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı
banner90
banner99

“KURUMUN ZARARA UĞRATILMASINA MEVZUATTAKİ BOŞLUK NEDEN OLDU”… İsmail Hakkı Kaptan’ın 2011’de gerçekleşen ölümünü Sosyal Sigortalar Dairesi’ne bildirmeyip, 7 yıl 4 ay boyunca olan toplam 257 bin 751 TL maaşını çektiği belirlenen Hasan Kaptan, 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Yargıç Temay Sağer, olayda ilgili daire personelinin ihmali olup, olmadığına ilişkin de soruşturma başlatılmasına emir verdi, davada verilen olgular arasında kurumun bu kadar uzun süre zarara uğratılmasında mevzuattaki boşluğun neden olduğunu aktardı.

Emine UYSAL ÇALUDA
 

banner134
Lefkoşa’da aynı evde yaşadığı ve ortak banka hesabı bulunan akrabası İsmail Hakkı Kaptan’ın 18 Ocak 2011 tarihinde gerçekleşen ölümünü Sosyal Sigortalar Dairesi’ne bildirmeyip, 7 yıl 4 aylık süreçte toplam 257 bin 751 TL olan maaşını çektiği belirlenen Hasan Kaptan, 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Mahkeme, ilgili daire personelinin ihmali olup, olmadığına ilişkin de soruşturma başlatılmasına emir verdi.

Kararı açıklayan Yargıç Temay Sağer, davada verilen olgular arasında kurumun bu kadar uzun süre zarara uğratılmasında mevzuattaki boşluğun neden olduğunun aktarıldığına vurgu yaptı. Sağer, mevzuattaki boşluğu gidermenin ilgili daire ve bakanın sorumluluğunda olduğuna işaret etti.
  İsmail Hakkı Kaptan ile ortak hesapları olan Hasan Kaptan’ın, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne akrabasının öldüğünü beyan etmeyip, bu süreçte her ay Kooperatif Merkez Bankası hesabına yatan, toplamda 257 bin 751 TL parayı sahtekarlıkla temin ettiği belirlendi.

Sosyal Sigortalar Dairesi’nin şikayetiyle ortaya çıkan olay sonrası Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde “Sahtekarlıkla para ve eşya temini” suçlamasıyla itham edilen sanık Hasan Kaptan suçlamaları kabul etti.
   Yargıç Temay Sağer, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bulup mahkum ettiğini açıkladı. Sağer, sanığın işlediği suçun 3 yıla kadar hapis cezası öngören yüz kızartıcı suçlardan olduğuna vurgu yaptı. Yargıç Sağer, sanığın akrabası olan İsmail Hakkı Kaptan’ın 18 Ocak 2011’de ölümünü ilgili daireye bildirmeyip, 7 yıl 4 ay boyunca 89 davaya konu suçu işleyip, sahtekarlıkla 257 bin 751 TL’yi hakkı olmadan alıp, Sosyal Sigortalar Dairesi’ni zarara uğrattığına dikkat çekti.

Sağer, sanığın suçu planlayarak ve 7 yıl 4 ay boyunca nedamet duymadan işlemesini ayrıca daireyi 257 bin 751 TL zarara uğratmasını aleyhine değerlendirdiğine vurgu yaptı. Sağer, sanığın maaşının yüzde 70 ile 10 yıllık süreçte Sosyal Sigortalar Dairesi’nin zararını ödeyecek olmasın kısıtlı bir şekilde lehine değerlendirdiğini belirtti.  Sağer, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanığa 2 yıl 6 ay hapis cezası verdiğini açıkladı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75