banner6

'Ölüm belgesi değil, diploma belgesi almaya gelmişti'

banner37

Gizem Galipoğluları’nın tutukluluk süresi 5 gün daha uzatılırken, kazada yaşamını yitiren Abdul Rahman Murad’ın arkadaşları yine mahkeme önünde eylem yaptı.

'Ölüm belgesi değil, diploma belgesi almaya gelmişti'
banner151 banner143

Emine UYSAL

Lefkoşa’nın Yenişehir bölgesindeki trafik ışıklarında 20 Ekim’de, anayolu karşıdan karşıya geçmek isteyen ve orta refüj üzerinde bekleyen dört gence yönetimindeki araçla çarparak birinin ölümüne, üçününse yaralanmasına neden olmakla suçlanan 27 yaşındaki Gizem Galipoğluları’nın tutukluluk süresi dün beş gün daha uzatıldı.

Galipoğluları’nın mahkemeye çıkarılacak olması nedeniyle, kazada hayatını kaybeden Filistin asıllı olan ve Suriye uyruklu 18 yaşındaki Abdul Rahman Murad’ın üniversiteden arkadaşları Lefkoşa Mahkemeler binasının önünde yine pankartlı eylem yaptı.

Ellerinde “Seni asla unutmayacağız” yazılı Abdul Rahman Murad’ın fotoğraflarını taşıyan öğrencilerin adına Osman Tahir kısa bir açıklama yaptı.

Tahir, 1930’lu yıllardan İngilizlerden kalma Fasıl 154 Ceza Yasası’nın güncellenmesi gerektiğine işaret etti.

Tahir, trafikte aynı anda 100 kişi ölse dahi yasanın öngördüğü hapislik cezasının 7 yılla sınırlı olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Tahir, şunları söyledi:

“Biz acı ve ölümün ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu ülkede trafikte, savaştan çok daha fazla ölüm yaşanıyor. İngilizlerden kalma yasalar güncellenmeli. Doktorlarla ilgili olduğunda yasalar güncelleniyor. Bir köpek veya kedi için bile ülkenizde daha çok kıyamet koparılıyor. Murad’ın ailesi ve arkadaşları acı içinde. Avukatlar ve zanlının ailesi basın mensuplarından şikayetçiymiş. Onların çocukları ölse, aynı şekilde rahatsız olacaklar mıydı? Peki ya biz? Bizi neden yok sayıyorsunuz? Birkaç gazete dışında neden başka gazeteler bu olaya yeteri kadar yer vermiyor? Hepimiz aynı tehlike altındayız. Neden yerel halk eylemimize destek vermiyor? Bu ülkede trafikte savaş yaşanan ülkelere kıyasla daha fazla insan ölüyor. Murat, bu ülkeden ölüm belgesi almaya değil, diploma belgesi almaya gelmişti. Mücadelemize devam edeceğiz. Bu davadan vazgeçmeyeceğiz. Yerli halkı eylemimize destek vermeye çağırıyoruz.”

Yoğun güvenlik önlemi alındı

Bu arada, üniversiteli gençlerin eylemi dolayısı ile Gizem Galipoğluları da yoğun güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkarıldı. Polis, Galipoğluları’nın etrafında adeta etten duvar ördü.

Mahkemede şahadet veren polis, 262 promil alkol etkisi altında olan zanlının aracıyla kırmızı ışıkta geçtiğini, tehlikeli ve dikkatsiz sürüş yaparak orta refüje çıktığını ve o esnada yolun karşısına geçmeye çalışan dört yayaya çarptığını vurguladı. Galipoğluları’nın ifade vermediğini belirten polis, kaza anını gösteren 12 ayrı kamera kayıtlarına ulaşıldığını ve tanık ifadeleri temin edildiğini kaydetti.

“Sakinleştirici ilaç içip, içmediği araştırılacak”

“Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak”, “Dikkatsiz sürüş”, “Alkollü sürüş”, Tehlikeli sürüş” suçlamalarıyla tutuklanan Galipoğluları, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Trafik Şubesi’nde görev yapan Müfettiş Muavini Mustafa Berksan’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Berksan, 20 Ekim’de saat 18.30 raddelerinde Atatürk Caddesi’nde Yenişehir ışıklarının yakınında 27 yaşındaki Gizem Galipoğluları’nın, yönetimindeki ME 766 plakalı araç ile batı istikametine doğru süratli bir şekilde seyrederken, direksiyon hakimiyetini kaybederek, orta refüje çıkıp, o esnada güneye doğru yolun karşısına geçmeye çalışan Abdul Rahman Murad (E-18), Maen Al Soboh (E-20), Rami Khaldoon Ragheb (E-24) ve Khaled Dayate’ye (E-19) çarptığını yineledi.

Müfettiş Muavini Mustafa Berksan, zanlıya yapılan kan tetkiki sonucu 262.9 promil alkollü olduğunun sonucunun çıktığına dikkat çekti.

Berksan, yeni olgulara ulaşıldığını söyleyerek, zanlıya doktor tarafından yeşil reçete ile uyutucu maddeler verildiğinin öğrenildiğini kaydetti.

“İfade vermedi, polise yardımcı olmadı”

Müfettiş Muavini Mustafa Berksan, zanlının ifade vermediğini ve polise yardımcı olmadığını söyledi.

Bölgedeki kamera kayıtlarının incelenmesi gerektiğine ve alınacak tanık ifadeleri olduğuna vurgu yapan Berksan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının beş gün tutuklu kalmasını talep etti.

Avukatları itiraz etmedi

Zanlının avukatları Savaş Çakıcı ile Ali Hidayet polisin tutukluluk talebine itiraz etmedi.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının beş gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 13:26
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104