banner6

Ölüme sebebiyetten 3 yıl hapis yatacak

banner37

​​​​​​​ Hamitköy’de 5 yıl önce motosikletiyle çarptığı yaya Alper Soyek’in ölümüne neden olan Adem Dayanık’ın davası dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı

Ölüme sebebiyetten  3 yıl hapis yatacak
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

Hamitköy’de 5 yıl önce Cadde Mutfak önlerinde birden çok trafik kuralı ihlali yapıp, yaya geçidinin yakınından 279 promil alkol etkisi altında yolu karşıdan karşıya geçmeye çalışan 22 yaşındaki Alper Soyek’e motosikletiyle çarparak ölümüne neden olan Adem Dayanık, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, ayrıca Dayanık’ı cezaevinden tahliye olduktan sonra 1 yıl motorlu araç kullanmaktan men etti.

“Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak”, “Kırmızı ışığı ihlal etmek” ve “Dikkatsiz sürüş” suçlarından itham edilen sanık Adem Dayanık, tüm suçlamaları kabul etti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dün davayı karara bağladı. Karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve sanığın avukatı hazır bulundu.

Kararı okuyan Murat Soytaç, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Soytaç, sanığın mahkum olduğu “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçunun 7 yıla kadar hapis ile 5 bin TL’ye kadar para cezası öngördüğüne dikkat çekerek, bu suçunun telafisi imkansız acılara neden olduğuna vurgu yaptı.

“Motosikleti aşırı yorgun ve uykusuzken kullandı”

Yargıç Murat Soytaç, ülkemizde altyapı yetersizliği olduğuna ancak ölümlü trafik kazalarının oluş nedenlerinin başında “alkollü”, “süratli” ve “dikkatsiz araç kullanma” geldiğine işaret etti.

Ölümlü trafik kazaların oluş nedenlerinde katkısal kusur oranlarının önemine vurgu yapan Soytaç, bu tür suçları işleyenlere ibret verici cezalar verilmesi gerektiği üzerinde durdu.

Soytaç, kazanın gece yarısı olduğunu, yolda aydınlatma olup, sanığın görüşünü engelleyen bir durum olmadığını ve müteveffayı rahatlıkla görebilecek durumda olduğunu ancak motosikletini aşırı süratli kullandığına vurgu yaptı.

Sanığın kazadan önceki gün motosikleti satın aldığını, sabah 08.00’de Ulukışla’dan Girne’ye işe gittiğini, mesai bitiminde yeniden evine dönüp, akşam saatlerinde Lefkoşa’da alkol almadan iki ayrı mekanda eğlendiğine, arkadaşlarının yanına gittiğine dikkat çeken Soytaç, “Motosiklet kullanmak daha fazla fiziksel beceri ve dikkat gerektirir” diyerek, sanığın uykusuz ve yorgun motosiklet kullanması ve trafik kurallarını ihlal etmesinin suçun vahametini artırdığını kaydetti.

Yargıç Murat Soytaç, müteveffanın yaya geçidinin 40 metre ilerisinden, 279 promil alkol etkisi altında yolu karşıdan karşıya geçerken, beklenmedik şekilde geri dönüş yaptığını anımsattı.

Müteveffanın, sanığın motosikletiyle aşırı süratli gelmesiyle paniğe kapılması sonucu gerçekleştiğinin anlaşıldığına vurgu yapan Soytaç, sanığın kaza öncesinde aşırı yorgun ve uykusuz olması nedeniyle manevra kabiliyetinden yoksun olduğuna da dikkat çekti, ayrıca, U dönüşü yapılmayan noktadan U dönüşü yaparak kırmızı ışığı ihlal etmesini de aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Sanığın suçunu kabul etmesi, genç ve sabıkasız oluşunu, kaza nedeniyle sağ kolunun tamamen kullanamaz hale gelmesini lehine değerlendirdiklerini belirten Soytaç, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanığa oybirliği ile 3 yıl hapis cezası verdiklerini ve tahliye olduktan sonra 1 yıl motorlu araç kullanmaktan men ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110