banner6

Ölümlü kazadaki kamyon şoförü tam ehliyetli değil

banner37

Nefi Yazıcı’nın hayatını kaybettiği kazaya sebebiyet vermekle suçlanan kamyonun şoförü Orun Cumayev, davası görüşülünceye değin cezaevine gönderildi

Ölümlü kazadaki kamyon şoförü tam ehliyetli değil
banner150

banner150

banner99

Ayşe BULUT
 

Ötüken köyü girişinde 26 Haziran 2019 tarihinde meydana gelen ve Aygünlü 47 yaşındaki Nefi Yazıcı’nın ölümüyle sonuçlanan trafik kazasına sebebiyet vermekle suçlanan kamyon şoförü Orun Cumayev, davaları görüşülünceye değin, ehliyetine el konuldu, 3 ayı geçmemek şartıyla Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Zanlı dün İskele Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarıldı.

Mahkemeye bilgi aktaran polis, zanlının tam ehliyetli sürücü olmadığına dikkat çekti.

Polis: Şerit ihlal etme hakkı yoktur

Tahkikat memuru Müfettiş Muavini Derviş Çimer, zanlı Orun Cumayev’in yönetimindeki LA 906 plakalı aracıyla ağır ihmal derecesine varmayacak şekilde tedbirsizlik sonucu başka şahsın ölümüne sebep olmak, dikkatsiz sürüş, yolda ihdiyatsızca araç sürmek, 40 kilometre hız sınırını aşmak, yolun solunu muhafaza etmeyip yolun sağından sürmek, ‘L’ plakasız araç kullanmak ayrıca tam ehliyetli bir sürücü olmadığı halde araç sürme suçlarından metalder olduğunu söyledi.

Türkmenistan uyruklu zanlı aleyhindeki tahkikatını tamamladığını ifade eden Çimer, zanlının KKTC’ye ön izinle geldiğini, burda hiçbir bağlantısı olmadığını belirtti.

Çimer, “Olayı canlı gören bir tanığa ulaştık. Kaza anında müteveffanın bir arabayı geçtiğini ve yolun bir müddet sağında gittiğini, kamyon aracın da bu aracı görünce fren yaparak, yolun sağına geçtiğini söyledi. Ne halükarda olursa olsun, kimsenin şeridini ihlal etme hakkı yoktur” dedi.

Zanlının avukatını bölgedeki hız limitini gösteren levha olup olmadığını sorması üzerine Çimer, yasada o bölgede kamyonların hız limitinin 40 kilometre olarak değiştiğini ancak levhalarda henüz değişiklik yapılmadığından hız sınırın 50 kilometre olarak görüldüğünü ifade etti.

Savcı Ahmet Özlemler de tahkikat memuruna birkaç soru yöneltti.

Yargıç Dilşah Karayel, 3 ayı geçmeyen bir süre için tutuklu olarak ceza evine gönderildi. Davalarının sonuçlanıncaya değin ehliyetine de el konuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104