Ölümlü kazaya, 2 yıl 6 ay hapis

banner37

Değirmenlik-Lefkoşa anayolunda 7 yıl önce aracıyla çarptığı yaya olan Shahid Zaman’ın ölümüne, Akhar Wali’nin de ağır yaralanmasına neden olan Kemal İzveren’in cezası dün belli oldu

banner87
Ölümlü kazaya, 2 yıl 6 ay hapis
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Değirmenlik-Lefkoşa anayolunda 7 yıl önce aracıyla çarptığı yaya olan Shahid Zaman’ın ölümüne, Akhar Wali’nin de ağır yaralanmasına neden olan Kemal İzveren, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kemal İzveren, “Tedbirsizlik ve Dikkatsizlik Sonucu Başkasının Ölüme Sebebiyet Verme” başta olmak üzere itham edildiği 4 davayı kabul etti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin ve savunma avukatları hazır bulundu.

Kararı okuyan Başkan Fadıl Aksun, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Aksun, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçunun 7 yıla kadar hapis cezası ve/veya 5 bin TL para cezası öngören çok ciddi ve yaygın suçlardan olduğuna değindi.

Başkan Fadıl Aksun, Yaşam Hakkı’nın Anayasa’da yer alan en temel hak olduğuna vurgu yaptı. Ülkemizde ölümle neticelenen trafik kazalarının yaygınlığına dikkat çeken Aksun, Mahkemelerin Yıllık Faaliyet Raporları’nda da bunun açıkça görüldüğünü ve bu suçta düşme eğilimi olmadığına işaret etti.

Aksun, “Ölümlü trafik kazalarında son dönemlerde artış var. Ülkemizde yaygın bir suç. Kamu yararı gereği bu tür suçları işleyenlere etkin ve caydırıcı cezalar verilmeli” dedi.

Aksun, kazada, ikinci şeritte önündeki araçla takip mesafesini korumadan, 110 kilometre hızla seyreden sanığın, önündeki aracın ani fren yapmasıyla ona çarpmamak için direksiyonu sola kırıp, frene bastığını, bankete düşmesiyle, Değirmenlik - Lefkoşa anayolunun Haspolat Sanayi Bölgesi ilk girişinde bulunan Yusuf Çocuk Ltd. önünde yaya olarak beklemekte olan iki yayaya çarptığına değindi.

Kazaların oluşumunda takip mesafesinin korunmasının önemine dikkat çeken Aksun, “Sanık, takip mesafesini korusaydı, kaza olmayacaktı” dedi.

Aksun, sanığın adresinin değişmemesine rağmen, 7 yıl boyunca davanın sanığa tebliğ edilememesini, sanığın lehine değerlendirdiklerini söyledi.

Başkan Fadıl Aksun, sanığın hız limitini aşması, hızını salim hadde indirmemesi, takip mesafesini korumamasını aleyhine ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Aksun, sanığın üzgün ve pişman oluşunu, vicdan azabı çekmesini, polise yardımcı oluşunu, kazadan hemen sonra 112 Acil Servisi aramasını, iyi sürüş sicilini, yayaların kazada katkısal kusuru oluşunu sanığın lehine değerlendirdiklerini belirtti.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Aksun, sanığa oybirliği ile 2 yıl 6 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Kaza nasıl olmuştu?

Kaza,14 Ağustos 2011 tarihinde saat 21.30 raddelerinde CT 200 plakalı aracı ile sağ şeritte 110 kilometre hızla süratli şekilde seyreden Kemal İzveren’in, önündeki aracın ani fren yapmasıyla ona çarpmamak için direksiyonu sola kırıp, bankete düşmesiyle, Değirmenlik - Lefkoşa ana yolunun Haspolat Sanayi Bölgesi ilk girişinde bulunan Yusuf Çocuk Ltd. önünde yaya olarak beklemekte olan Shahid Zaman’ın ve Akhar Wali’ye çarpması sonucu meydana gelmişti.

Kaza sonucu, Shahid Zaman olay yerinde hayatını kaybetmiş, Akhar Wali ise yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75