Ölümlü kazaya 20 ay hapislik

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Ötüken’de 26 Haziran’da meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Nefi Yazıcı’yı da kusurlu buldu ve kamyon şoförü Orun Cumayev’e ona göre ceza verdi

Ölümlü kazaya 20 ay hapislik
banner90
banner99

“DEVLET, HIZ TABELALARINI DOĞRU VE EKSİKSİZ KOYMALI”… Kararı okuyan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, kaza mahallindeki tabela eksikliğine dikkat çekerek, “Hız tabelaları, araç sürücülerinin güvenli hızda yolculuklarını devam ettirebilmesi için elzemdir. Devletin hız tabelalarını eksiksiz ve doğru şekilde yol kenarına yerleştirmesi gerekmektedir. Kamu menfaati ve yol güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir” uyarısında bulundu.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Ötüken’de, 26 Haziran 2019’da, Nefi Yazıcı’nın hayatını kaybettiği trafik kazasına sebebiyet vermekten yargıladığı 38 yaşındaki kamyon şoförü Orun Cumayev’i suçlu bulup, 1 yıl 8 ay (20 ay) hapse mahkum etti.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı karar, heyet başkanı Fatma Şenol tarafından açıklandı.

Heyet başkanı Fatma Şenol, kaza oluşumunda, kanında yüzde 133 miligram etil alkol tespit edilen müteveffa Nefi Yazıcı’nın ehliyetsiz olup, tek gidiş geliş yolda aracını süratli bir şekilde kullanıp, önündeki aracı geçtikten sonra 150 metre karşı şeritte seyrettiğine dikkat çekti.

Fatma Şenol, müteveffa Nefi Yazıcı’nın kaza oluşumunda ciddi katkısal kusurları olduğunu belirterek, “Yapılan ölçümlerde, müteveffa sağ şeritte 150 metre gittikten sonra sol şeride geçti. Sanık, kullanımındaki kamyonu, müteveffanın aracını kendi şeridinden geldiğini görmesi üzerine, karşı şeride geçmiştir. Ancak, müteveffanın da aynı şekilde, sağ şeritte seyrederken, sanığın kullanımındaki kamyonun karşıdan geldiğini görmesi üzerine kendi şeridine geçmeye çalıştığı esnada kaza meydana gelmiştir” dedi.

“Tabela yoktu”

Kaza mahallindeki tabela eksikliğine de vurgu yapan Fatma Şenol, konu mahaldeki hız limitinin, yolun kenarındaki tabelalarda 50 km olarak görüldüğünü, kamyonlar için ise 40 km hız tahdidi olduğunu gösterir herhangi bir tabela bulunmadığına vurgu yaptı ve önemli uyarılarda bulundu.

Fatma Şenol, kaza anında uyuşturucu ve alkol tesiri altında olmayan sanığın aracını öğrenci ehliyetiyle,  L plakasız araçla yanında tam ehliyetli bir sürücü olmadığı halde, 56 km süratle kullandığını anlattı ve ekledi:

“Hız tabelalarının, araç sürücülerinin güvenli hızda yolculuklarını devam ettirebilmesi için elzemdir. Devletin hız tabelalarını eksiksiz ve doğru şekilde yol kenarına yerleştirmesi gerekmektedir. Kamu menfaati ve yol güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.”

“Sanık, suçlarını kabul etti”

Karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, sanık ve sanık avukatı hazır bulundu.

Kaza sonrası, çocuklarının bakımı için ülkeye çalışmaya gelen Orun Cumayev’in eşi de kararın okunacağı mahkeme salonuna geldi ve okunan kararı gözyaşı içinde dinledi.

Mahkeme, sanığı, yönetimindeki LA 906 plakalı aracıyla ağır ihmal derecesine varmayacak şekilde tedbirsizlik sonucu başka şahsın ölümüne sebep olmak, dikkatsiz sürüş, yolda ihtiyatsızca araç sürmek, 40 kilometre hız sınırını aşmak, yolun solunu muhafaza etmeyip yolun sağından sürmek, L plakasız araç kullanmak, ayrıca tam ehliyetli bir sürücü olmadığı halde araç sürme gibi ciddi suçlardan mahkum etti.

Başkan Fatma Şenol, sanığın, aleyhindeki tüm davaları kabul ettiğini belirterek, iddia makamının huzuruna aktardığı olgu ve sunduğu 5 emareye göre kazayla ilgili tespitlerini mahkemeye aktardıktan sonra,

sanığı kendi ikrarı, iddia makamının sunduğu olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

Fatma Şenol, ölümle neticelenen trafik kazalarında belirtilen prensip ve kriterler ışığında meseleyi kendine has olgularına göre değerlendirdi ve kazada, ağırlaştırıcı ve hafifletici sebepleri tek tek belirledikten sonra, sanığı işlediği suçlardan 1 yıl 8 ay hapse mahkum etti.

Şenol ayrıca, sanığı, cezasını çektikten sonra 3 yıl süreyle araç kullanmaktan men etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75