Ölümlü kazaya 3 yıl hapislik

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, nisan ayında, Serdarlı-Geçitkale arasında, seyrüsefer ruhsatsız, muayenesiz, sigortasız ve mal sahibinden izinsiz aldığı araçla, karşı şeride geçerek, Hasan Maraşlı’nın ölümüne neden olan Atıf Sunar’ı 3 yıl hapse mahkum etti

Ölümlü kazaya 3 yıl hapislik
banner8

Sedef BOŞNAK

Ercan-İskele anayolu üzerinde, Serdarlı-Geçitkale arasında, Nisan 2018’de, seyrüsefer ruhsatsız, muayenesiz, sigortasız ve mal sahibinden izinsiz aldığı araçla, karşı şeride geçerek, 60 yaşındaki Hasan Maraşlı’nın ölümüne neden olan  JZ 139 plakalı araç sürücüsü 38 yaşındaki Atıf Sunar, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Nüvit Gazi Hacı başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve  üye Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, oy birliğiyle, Hasan Maraşlı’nın ölümüne, 2 kişinin de yaralanmasına neden olan Atıf Sunar’ı 3 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

İbretlik cezanın kararını, üye Yargıç Hazal Hacımulla okudu.

Hazal Hacımulla, ülkede turist statüsüyle bulunan TC vatandaşı, sabıkasız sanığın, tahliyesinden sonra, 1 yıl süreyle sürüş ehliyetine el konulmasına da emir verdi.

Suçun cezası ağır

Heyet başkanı, sanığı, olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı ve sanığa, en adil cezayı tespit etmek için tüm hususları titizlikle inceleyip, değerlendirdiklerini anlattı.

Yargıç Hazal Hacımulla, sanığın, dikkatsiz, tedbirsiz, aceleci ve ihtiyatsız bir şekilde araç kullanması sonucu, yolun solunu tutmayıp sağına geçerek, karşı şeritten gelen aracın önünü tıkadığını belirterek, korkunç kazayı anımsattı.

Hacımulla, kazanın, 26 Nisan 2018’de, saat 19.30’da meydana geldiğini hatırlattı ve feci kaza sonucu, sanığın, karşı şeritten gelen araç şoförü Hasan Maraşlı’nın ölümüne, kendi aracında yolcu olarak bulunan 2 kişinin de yaralanmasına ve maddi hasara sebebiyet verdiğini söyledi.

Feci kaza sonrası ehliyetine el konulan sanığın işlemiş olduğu tedbirsizliği ve ihmalkârlığı sonucu bir şahsın ölümüne sebebiyet verme suçunun yasada 7 yıl ya da 5 bin TL veya her iki cezayı birden öngördüğüne vurgu yapan Hazal Hacımulla, konu suçların ciddi ve vahim olduğuna dikkat çekti.

banner134
Ülkede trafik kazaları sonucu meydana gelen ölüm oranının, alınan tüm önlemlere karşın ürkütücü boyuta ulaştığını anlatan Hazal Hacımulla, şöyle dedi:

“Sanığın işlediği suçlar, ülkemizde yaygın olan suçlardır. KKTC’de son yıllarda kazalar ve özellikle ölümle neticelenen trafik kazaları arttı. Artış, yargıya intikal eden davaların fazlalığından gözlenmektedir. Ölümle neticelenen trafik kazaları, toplumun en büyük sorunlarından biridir. Trafikteki sorumsuz davranışların yarattığı telafisi imkânsız acılar, tabiri yerindeyse ülkemizi yangın yerine çevirip, halkı huzursuz ve endişe içerisine yaşamaya sürüklüyor. Ülke halkını acıya boğuyor”.

 

“Düşüş yok, eğitim şart”

Ülkede ölümle sonuçlanan kazaların sayısında yıllardır düşüş görülmediğini kaydeden Hazal Hacımulla, önemli hususlara vurgu yaptı ve konu suçların önüne geçebilmek için her kesimin katkı koyması gerektiği üzerinde durdu.

Yargıç Hazal Hacımulla, ciddi ve vahim suçların önüne geçilebilmesi için gerekli duyarlılığı göstermesi gereken kurumların başında yargının olması gerektiğine dikkat çekti ve “Caydırıcı cezaların tek başına ölümle sonuçlanan kazaların önünü alamayacağı bir gerçektir. Trafik kazaların önlenmesinde, sürücüler dahil, toplumun tüm bireylerinin devlet tarafından eğitilip bilinçlendirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Huzurlarındaki meselede, kazanın oluş şeklini, kaza krokisini ve müdafaa avukatının beyanlarını etraflıca

değerlendirdiklerini kaydeden Hazal Hacımulla, sanığın, konu mahallede aracını süratli kullanarak, sağ şeride

geçip, karşı şeritte seyreden müteveffanın, görüş mesafesi olmasına karşın önünü tıkadığına dikkat çekti.

Kazanın meydana geliş şeklinden, sanığın tamamen kusurlu olduğunun açıkça görüldüğünü söyleyen Hazal Hacımulla, trafik kurallarını ciddi bir şekilde ihlal etmiş olup, insan hayatının son bulmasına sebebiyet verdiğine vurgu yaptı.

Hazal Hacımulla, bu tür suçların önlenmesi ve azalması için, sanığın kusurunu göz önünde tutarak, sabıkasız sanığa, caydırıcı ve ibret verici bir ceza vermeyi uygun ve adil bulduklarını belirtti ve sanığı 3 yıl hapse gönderdi.

Hacımulla, sanığın tahliyesinden sonra, ehliyetine 1 yıl süreyle el konulmasına da emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75