Önce cezalarını çekecekler sonra ihraç edilecekler

banner37

Huzur operasyonu kapsamında, ülkede kaçak olarak yaşam sürdükleri tespit edilen Pakistan uyruklu 6 sanık, 10’ar günlük hapis cezasına çarptırıldı

Önce cezalarını çekecekler sonra ihraç edilecekler

Ahmet VAMIK


Girne’de, 24 Kasım Cumartesi akşamı gerçekleştirilen geniş kapsamlı huzur operasyonunda, ülkede kaçak olarak yaşam sürdüklerinin tespit edilmesi üzerine tutuklanan 6 sanık, dün Girne Kaza Mahkemesi’nde yargılandı.
Girne Kaza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklar Zain Hassan, Manzar Ali, Naseeb Ali, Amir Shahizad, Israr Ahmad ve Abu Bakar, 10’ar günlük hapis cezasına çarptırıldı.

Tümü Pakistan uyruklu olan sanıkların, 10 günlük hapis cezalarını çekmelerinin ardından ülkelerine ihraç edilmesi bekleniyor.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen davanın karar oturumunda, Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın hazır bulundu.
Girne Kaza Mahkemesi’nde, işlemiş oldukları  “KKTC’de İkamet İzinsiz” suçundan yargılanan sanıklardan bazılarının ülkemizde uzun yıllardır kaçak yaşam sürdüğü ortaya çıktı.
 

Aralarında 5 yıldır ülkede kaçak yaşayan var
 

Sanık Zain Hassan’ın ülkemize 2017 yılının Ekim ayında 30 günlük ön izin vizesiyle giriş yaptığını aktaran Savcı Emine Taşkın, 2018 yılı Haziran ayında çalışma izni iptal edilen sanığın ülkede 5 aydır kaçak olarak kalmaya devam ettiğini ifade etti.

Savcı Taşkın, sanık Manzar Ali’nin 2013 yılının Eylül ayında, ülkeye 30 günlük ön izin vizesiyle geldiğini, 2013 yılının Şubat ayında çalışma izninin iptal edildiğini ve söz konusu tarihten bu yana hiçbir muhaceret işlemi yaptırmayan zanlının 5 yıldır ülkede kaçak yaşam sürdüğüne vurgu yaptı.
Sanık Naseeb Ali’nin ülkemize 2018 yılının Mart ayında 30 günlük ön izin vizesiyle giriş yaptığını belirten Savcı Emine Taşkın, 2018 yılı Nisan ayında çalışma izni iptal edilen sanığın ülkemizde 7 aydır kaçak olarak yaşadığını dile getirdi.
Sanık Amir Shahizad’ın 2015 yılının Aralık ayında ön izin vizesiyle ülkeye giriş yaptığını ifade eden Taşkın, sanığın çalışma izninin 2016 yılının Mayıs ayında iptal edildiğine ve 3 yıldır ülkede kaçak yaşadığına dikkat çekti.

Savcı Emine Taşkın, sanık Israr Ahmad’ın 2017 yılının Temmuz ayında, ülkeye 30 günlük ön izin vizesiyle geldiğini, 2018 yılının Haziran ayında çalışma izninin iptal edildiğini ve sanığın 5 aydır ülkede kaçak olarak kalmaya devam ettiğini aktardı.

Sanık Abu Bakar’ın ülkemize 2018 yılının Eylül ayında 30 günlük ön izin vizesiyle giriş yaptığını kaydeden Savcı Taşkın, çalışma izni çıkarılmayan sanığın 1,5 aydır ülkemizde kaçak durumuna düştüğünü söyledi.
 

Sanık Manzar Ali: Beni Güney Kıbrıs’a gönderin
 

“KKTC’de İkamet İzinsiz” suçundan yargılanan sanıklar, aleyhlerine getirilen suçlamayı kabul ederken, ülkeye çalıştırılmak için getirildiklerini ve işverenler tarafından mağdur edildiklerini öne sürdü.

Sanıklardan 5’i en kısa sürede ülkelerine geri dönmek istediklerini dile getirirken, sanık Manzar Ali ise, ülkesi Pakistan’da hayati tehlikesi olduğu için ülkesine geri dönmek istemediğini öne sürdü. “Beni Güney Kıbrıs’a gönderin” diyen sanık, Güney Kıbrıs’a mülteci olarak sığınma talebinde bulundu.
 

Sanıklar mağdur edildi
 

Huzurunda yapılan beyanları ve olguları değerlendiren Yargıç Meltem Dündar, sanıkların ülkede yasal bir statüleri olmadığına değinerek işledikleri “KKTC’de İzinsiz İkamet” suçunun 6 aya kadar hapislik cezası öngördüğüne vurgu yaptı.
18 yaşında olan sanık Abu Bakar’ın durumunu değerlendiren Yargıç Dündar, bu kadar genç yaşta bir kişinin ülkeye çalışmaya getirilip çalışma izninin çıkarılmamasının ve bu şekilde mağdur edilmesinin oldukça üzücü bir durum olduğunu ifade etti.
Yargıç Meltem Dündar, sanık Manzar Ali’nin Güney Kıbrıs’a mülteci olarak sığınma talebinin Dışişleri Bakanlığı’na bildirilmesine emir verdi.
Sanıkların lehlerine ve aleyhlerine olan tüm hususlara değinen Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar, tüm sanıkları 10’ar gün hapis cezasına çarptırdı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER